حقوق بشر

دستور بازداشت ۷۲ نفر از دانشگاهیان ترکیه صادر شد

دستگاه قضائی ترکیه دستور بازداشت ۷۲ نفر از دانشگاهیان این کشور، از جمله مشاور سابق یکی از رهبران مخالفان را صادر کرد…
حمله پلیس ترکیه به معترضان در استانبول

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، این دستور روز دوشنبه ۱۰ ژوئیه / ۱۹ تیر در چارچوب رسیدگی به پرونده جنبش واعظ مذهبی، فتح‌الله گولن صورت گرفت. گولن از سال ۱۹۹۹ در آمریکا ساکن است و دولت ترکیه مسئولیت کودتای نافرجام ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ در این کشور را به‌گردن او می‌اندازد. گولن اما این اتهام را رد می‌کند.

کمال قلیچ‌ دار اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه ترکیه غروب روز یکشنبه در گردهمایی بزرگ استانبول اعلام کرد که ترکیه تحت حکومت دیکتاتوری زندگی می‌کند. او قول داد که جنبش اعتراضات را که از یک ماه پیش در آنکارا آغاز شد ادامه خواهد داد. این گردهمایی بزرگ در پایان یک راهپیمایی ۲۵ روزه بین آنکارا و استانبول در اعتراض به بازداشت انیس بربر‌اوغلو، معاون حزب جمهوری‌خواه برگزار شد.

خبرگزاری آناتولی گفته که پلیس ترکیه تا حال حاضر ۴۲ نفر از دانشگاهیان دانشگاه‌های بغازیچی و مدنیت استانبول را بازداشت کرده است.

از مجموع ۷۲ نفری که حکم بازداشت آن‌ها صادر شده ۶۴ نفر از دانشگاه مدنیت و هشت نفر از دانشگاه بغازیچی هستند.

به‌گفته یکی از مسئولان حزب جمهوری‌خواه ترکیه، از جمله کسانی که از دانشگاه بغازیچی حکم بازداشت‌شان صادر شده، کورای چالیشکان است که زمانی مشاور داوطلب کمال قلیچ‌ دار اوغلو بود.

خبرگزاری آناتولی افزوده است که ۶۴ نفر دانشگاهی دانشگاه مدنیت متهم شده‌اند که از سامانه پیام‌رسانی ByLock استفاده کرده‌اند که به‌گفته دولت ترکیه توسط طرفداران فتح‌الله گولن استفاده می‌شود.

در ماه مه سال جاری (اردیبهشت) ده‌ها نفر از فعالان بورس ترکیه نیز با همین اتهام بازداشت شده بودند.

پس از کودتای نافرجام ترکیه ۵۰ هزار نفر در این کشور بازداشت و ۱۵۰ هزار نفر از استادان دانشگاه، قاضی‌ها، وکلا، نظامیان و دیگر کارمندان خدمات عمومی از کار خود برکنار شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا