گوناگون

۴۲ کارمند دو دانشگاه ترکیه بازداشت شدند

۴۲ کارمند دو دانشگاه شهر استانبول ترکیه به اتهام همکاری با جنبش فتح‌الله گولن بازداشت شدند. ۱۹ پرفسور دانشکده پزشکی دانشگاه مدنیت و همچنین کورای کالیسکان، استاد دانشگاه بغازیچی استانبول، در میان دستگیرشدگان هستند.

آژانس خبری دوغان ترکیه (DHA) اعلام کرده که در میان ۴۲ دستگیر شده‌ی دو دانشگاه استانبول، کورای کالیسکان، محقق بزرگ امور سیاسی ترکیه نیز جای دارد. کورای کالیسکان، استاد دانشگاه پراهمیت بغازیچی و منتقد دولت است.

کورای کالیسکان، استاد  دانشگاه بغازیچی استانبول، از جمله مقالاتی در روزنامه چپ‌گرای “بیرگون” ترکیه به چاپ رسانده است.

دانشجویانی که با درجه عالی از دانشگاه پراهمیت بغازیچی استانبول فارغ التحصیل ‌شوند، می‌توانند با استفاده از بورس در دانشگاه‌های مهم آمریکا چون هاروارد ادامه تحصیل دهند.

در دانشگاه مدنیت استانبول نیز ۱۹ پرفسور دانشکده پزشکی بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری “آنادولو” در ترکیه، دادستانی این کشور فرمان بازداشت ۴۳ نفر از کارکنان پیشین دفتر ریاست جمهوری این کشور را نیز صادر کرده است. این افراد نیز متهم به همکاری با جنبش فتح‌الله گولن هستند. گفته می‌شود دادستانی استانبول در مجموع حکم بازداشت ۷۲ نفر را صادر کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، فتح‌الله گولن، رهبر جنبش اسلام‌گرای “خدمت” و از مخالفان سرسخت دولت کنونی را مسئول کودتای ناموفق ۱۵ ژوئیه در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) می‌داند. پس از کودتا نیز مقامات دولتی ترکیه به شدت با هواداران واقعی یا احتمالی فتح‌الله گولن برخورد می‌کنند.

فتح‌الله گولن تا چندسال پیش از متحدان مهم اردوغان بود و در قدرت‌گیری “حزب عدالت و توسعه” در اوایل دهه گذشته میلادی موثر بود. از سال ۲۰۱۳ میانه‌ی جریان “خدمت” وابسته به گولن با حزب عدالت و توسعه به هم خورد و دشمنی میان آنها آغاز شد.

خبرگزاری “آنادولو” اعلام کرده که کلیه کارمندان دستگیرشده دانشگاه و همچنین مقامات دستگیرشده نهادهای دولتی ترکیه، متهم هستند که از شبکه اجتماعی (Messenger-Dienst ByLock) در انجام برنامه‌ریزی کودتا و ارتباط با همدیگر سود برده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا