گوناگون

مرگ ابوبکر بغدادی “تأیید شد”

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مرگ ابوبکر بغدادی را تأیید کرد، اما زمان و چگونگی مرگ او را نامعلوم خواند. این سازمان منبع خود را فرماندهان داعش اعلام کرد. آمریکا خبر را تأیید نکرده، ترامپ اما از “پیروزی بزرگ” سخن گفته است.

طبق گزارش “دیده‌بان حقوق بشر سوریه”، رهبر جهادگرایان داعش مرده است. رامی عبدالرحمان، مدیر “دیده‌بان حقوق بشر سوریه” روز سه‌شنبه (۱۱ ژوئیه/ ۲۰ تیر) به خبرگزاری فرانسه گفت، فرماندهان بلندپایه داعش در “دیرالزور” سوریه خبر مرگ ابوبکر بغدادی را تأیید کرده‌اند.

مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه در عین حال زمان و چگونگی مرگ رهبر داعش را “ناروشن” اعلام کرد.

“دیده‌بان حقوق بشر سوریه” مستقر در لندن سازمانی است که توانسته شبکه‌ای از اطلاعات فعالان مخالف رژیم بشار اسد را متمرکز کند. اما ارزیابی گزارش‌های این سازمان از سوی نهادهای مستقل و رسمی به‌ندرت امکان‌پذیر است.

آمریکا تأیید نکرد، ترامپ چرا!

آمریکا هم به انتشار خبر مرگ رهبر داعش در رسانه‌ها واکنش نشان داده. یکی از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا نتوانسته خبر مرگ ابوبکر بغدادی را تأیید کند. او گفته است: «ما فاقد گزارش‌هایی عملیاتی برای تأیید این خبر هستیم». علاوه بر این به گفته او، عکسی که خبرها به آن استناد می‌کنند متعلق به ۵ سال پیش است.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، لحظاتی پس از انتشار خبر مرگ ابوبکر بغدادی، به استقبال آن رفته و در توئیتر نوشته است: “پیروزی بزرگ علیه داعش”.

حدود یک ماه پیش نیز وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که مشغول بررسی گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ابوبکر بغدادی در نزدیکی شهر رقه سوریه است.

وزارت دفاع روسیه گفته بود، جنگنده‌های این کشور در ۲۸ ماه مه سال ۲۰۱۷ اهدافی را در نزدیکی رقه، پایتخت خودخوانده داعش، بمباران کرده بوده‌اند. هدف اصلی این حمله نشست رهبران داعش برای بررسی عقب‌نشینی احتمالی‌شان از رقه عنوان شده بود.

طبق این گزارش، گویا ابوبکر بغدادی نیز در این نشست حضور داشته و در پی حمله نیروی هوایی روسیه کشته شده است. هم‌زمان اما ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا اعلام کرده بود که نمی‌تواند صحت خبر کشته‌شدن بغدادی را تأیید کند.

پیش از این هم شایعاتی مبنی بر زخمی یا کشته شدن ابوبکر بغدادی منتشر شده، اما هیچگاه رسما تأیید نشده بودند. آمریکا در دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) برای افشای اطلاعات مؤثر درباره رهبر داعش ۲۵ میلیون دلار پاداش تعیین کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا