گوناگون

شیوع وبا در کشور جنگ‌زده یمن ۱۷۰۰ نفر را کشت

وبا در یمن همه روزه قربانی می‌گیرد. به‌زودی تعداد مبتلایان به وبا به ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید. هماهنگ‌کننده کمک‌های انساندوستانه سازمان ملل نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در یمن هشدار می‌دهد؛ هشداری که شنیده نمی‌شود.

یمن به یکی از بزرگ‌ترین مراکز بحرانی جهان بدل شده است. هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل، استفن اوبرین از وضعیت اسفناک حاکم بر یمن ابراز تاسف می‌کند. او سه سال تمام هر ماهه در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت می‌کند و نسبت به وضعیت فاجعه‌بار یمن هشدار می‌دهد. اما اقدامات لازمه صورت نمی‌گیرند و وضع ماه به ماه وخیم‌تر می‌شود.

بلای جنگ و وبا در یمن

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، تا کنون دست‌کم ۱۰ هزار نفر در جنگ داخلی یمن جان باخته‌اند. مدارس و بیمارستان‌ها ویران شده‌اند و از آوریل سال جاری شیوع وبا نیز بر مشکلات این کشور جنگ‌زده افزوده شده است.

 

بر اساس گزارش ‌منتشر شده از سوی صلیب سرخ و همچنین نهاد کمک‌های اضطراری سازمان ملل، در حال حاضر ۳۲۰هزار نفر از مردم یمن مبتلا به بیماری وبا هستند. این بیماری باعث مرگ ۱۷۰۰ نفر شده است. و هرگاه وضعیت بر همین روال پیش برود، تعداد مبتلایان به این بیماری به‌زودی از مرز نیم میلیون نفر نیز خواهد گذشت.

استفن اوبرین در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره شیوع بیماری وبا گفت: «آقای رئیس، عامل اصلی شیوع این بیماری در یمن خود انسان‌ها هستند؛ از طرفین درگیر در جنگ داخلی گرفته تا نیروهایی که از خارج بر آتش این جنگ می‌افزایند.»

عربستان و نیروهای متحد آن از رئیس جمهور یمن، عبد ربه منصور هادی پشتیبانی می‌کنند و ایران از شورشیان حوثی حمایت تسلیحاتی می‌کند. به باور هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل، مقصران این فاجعه انسانی به عربستان و ایران محدود نمی‌شوند، بلکه کل جهان مقصر است.

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده، از ۲۳ استان یمن، در ۲۲ استان گرسنگی و وبا بیداد می‌کند. برنامه واکسیناسیون سازمان ملل نیز به علت مسائل امنیتی اجرا نشده است. این در حالی است که بیش از ۵۵ درصد بیمارستان‌های یمن در اثر بمباران‌ها آسیب دیده یا کاملا ویران شده‌اند.

سیستم درمانی و بهداشتی کشور در هم شکسته است و آلودگی باعث شیوع بیماری‌هایی همچون وبا می‌شود. بیش از ۳۰ هزار نفر از شاغلان بخش بهداشتی و درمانی یمن بیش از یک سال است که حقوق دریافت نکرده‌اند. پول برای تهیه تلمبه‌های آب، تصفیه فاضلاب، و همچنین برای تعمیر و ساخت بیمارستان‌ها وجود ندارد.

در انتظار کمک‌های انساندوستانه

وبا در حال گسترش است، با سرعت و شتابی باور ناکردنی. یمن به تدریج به بزرگترین فاجعه انسانی جهان بدل می‌شود. فاجعه‌ای که آهسته و بی صدا در حال شکل‌گیری است.

 

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به شیوع مهارنشده بیماری وبا در یمن هشدار داده است. او گفته که بیماری وبا را خدا نازل نکرده است. او گفت: «همه کسانی که انگشت‌شان روی ماشه است، باید بی درنگ به تیراندازی خاتمه دهند و به دنبال یافتن یک راه حل سیاسی برای یمن باشند.»

استفن اوبرین، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل می‌گوید، در ماه آوریل تصمیم گرفته شد که دو میلیارد و یک صد میلیون دلار کمک انساندوستانه به یمن اختصاص یابد. اما در واقع تنها ۳۰ درصد از این رقم پرداخت شده است. او می‌گوید ما در یمن احتیاج به حمایت مالی داریم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا