زحمتکشان

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت

” جنبش کارگری و نیز سندیکا یی زحمتکشان میهن ما برای آنکه بتواند نقش و رسالت تاریخی خود را در رویا رویی با ارتجاع و امپریالیسم در این مقطع زمانی حساس به خوبی ایفا کند،به پیوندی مستحکم با جنبش دمکراتیک و آزادیخواهانه سراسری مردم علیه دیکتاتوری حاکم نیازمند است…”…

فرازی از پیام ششمین کنگره حزب تودهٔ ایران به کارگران و زحمتکشان( بهمن ماه ۱۳۹۱)

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته سوم تیر ماه

ارزان سازی نیروی کاردر صدر برنامه های دولت قراردارد

بیست و دوم تیر ماه-بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی ۴۵ درصد است… باید سرمایه‌گذاران خارجی را وارد بازار داخلی کنیم.بخش عظیمی از هزینه جاری به هزینه نیروی کار دولت بازمی‌گردد. دراین‌باره تحقیقات منسجمی هم انجام شده، می‌توانیم ٢۵  درصد کارکنان دولت را کنار بگذاریم.این دولت فربه باید چابک باشد.در بازار نیروی کار،اگر اصلاحاتی اعمال نشود و اگر قانون کار اصطکاک‌های موجود در ابزار کار را حذف نکند، مشکل بی‌کاری حل نمی‌شود.

اقتصاد مقاومتی ولی فقیه  و برنامه اصلاح قانون کار

بیست و دوم  ماه -ارزان‌سازی نیروی کار برای سرمایه‌گذاران…در حاشیه اجلاس داووس در سال ۲۰۱۴در آغاز مذاکرات هسته‌ای مدیر سابق شرکت توتال فرانسه از پیشنهادات جذاب دولت ایران خبر داد. کمی بعد از این جریان، اصلاحیه قانون کار به مجلس ارائه شد… و اصلاحیه قانون تأمین اجتماعی بار دیگر مطرح و پس از آن زمزمه‌های طرح کارورزی مطرح شد و این چیزی نیست جز سه ضلع طلایی ارزان‌سازی نیروی کار: نبود قانون حمایتی، کاهش بیمه‌های تأمین اجتماعی و نیروی کار ارزان.

نرخ بی‌کاری  و افزایش بی‌کاری زنان زحمتکش

بیست و دوم تیر ماه – مرکز آمار ایران  در جدیدترین شاخص‌های مربوط به بازار کار اعلام کرد؛ نرخ بی‌کاری در فصل بهار سال جاری معادل ١٢,۶ درصد بوده است که نرخ بی‌کاری مردان ١٠,۶ درصد است که نسبت به سال گذشته سه‌دهم واحد درصد افزایش یافته است. این در حالی است که نرخ بی‌کاری زنان در مدت یادشده حدود دو برابر بی‌کاری مردان است (٢٠.٨ درصد) که این رقم نیز نسبت به بهار گذشته افزایش دارد. همچنین براساس این گزارش در بهار سال ١٣٩۶، نرخ بی‌کاری در مناطق شهری ١۴.۴ درصد و در مناطق روستایی ٧.٨ درصد بوده است.

برنامه دولت٬ سازمان تامین اجتماعی را فلج کرده است

بیست و دوم  تیر ماه – طرح تحول سلامت سازمان تامین اجتماعی را با چالش روبرو نموده…هزینه‌های ناشی از طرح سلامت یک سونامی است که آمده، موجش ایجاد شده.خدمات درمانی  و بیمه‌ میلیون ها کارگر و خانواده آنها با مشکلات جدی مواجه است.طرح مذکورموجب افزایش هزینه‌های درمان و فشار مجددی به  خانوارهای کارگری است. بعلاوه شیوه‌های تامین منابع پیش‌بینی شده٬ چالش‌های جدی مالی در سازمان تامین اجتماعی پدید آورده است.

تامین امنیت سرمایه به بهای ارزان سازی نیروی کار

بیست و دوم  تیر ماه – سازمان جهانی پول[ بانک جهانی و صندوق بین المللی پول] به شدت از طرح‌های تعدیل اقتصادی دولت روحانی حمایت می‌کند که نمونه قبلی این سیاست‌های تعدیل اقتصادی تورم ۵۰ درصدی و ایجاد یک قشر با رانت تجاری خاص در اوایل دهه۷۰ بود. در دولت یازدهم و دوازدهم که سیاست‌های نئولیبرال سرلوحه انتخاب هیأت وزیران است، اجرای همزمان طرح کاج و ورود فله‌ای نیروی کار به بازار به این معناست که امنیت شغلی  وجود ندارد و به این دلیل کارگران (و به تبع آنها دانشجویان کارگر بعدی) باید با هر شرایطی به کار مشغول شوند و در صورت هر نوع اعتراضی به راحتی اخراج می‌شوند.

آمار شاغلان کارگاه‌های صنعتی

بیست و دوم تیر ماه -بر اساس آخرین اطلاعات، مجموعا ۱۳ میلیون و ۹۰ هزار و ۸۵ نفر در کارگاه‌های صنعتی ده نفر کارکن و بیشتر به کار اشتغال دارند که ۵.۲ درصد شاغلان کارگاه‌های صنعتی در بخش عمومی، حدود ۱.۷ درصد در بخش تعاون و ۹۳.۱ درصد در بخش خصوصی مشغول به کار هستند. نتایج حاصل از آمارگیری صنعتی ده نفر کارکنان و بیشتر نشان می‌دهد ۱.۸ درصد از کارکنان کارگاه‌های صنعتی بی‌سواد هستند که این شاخص در کارگاه‌های صنعتی بخش تعاون ۴.۵ درصد است.

مبارزه کارگران برای دریافت مزایای بدی آب و هوا

بیست و دوم تیر ماه – به دلیل موقعیت جغرافیایی باید به بیشتر کارگران صنعتی مناطق خوزستان مزایای بدی آب و هوا تعلق بگیرد. در خوزستان ۸ ماه از سال  آب و هوا بیش از اندازه گرم است و وجود ریزگرد‌ها نیز به یک عامل مزاحم برای انجام فعالیت‌های عادی مردم تبدیل شده است بنابر این باید به کارگرانی که در چنین محیطی حضور مستمر دارند؛ مزایای مزدی اضافی تعلق بگیرد.

مبارزه کارگران پالایشگاه کرمانشاه ادامه دارد

بیست ویکم تیر ماه-رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه  خاطرنشان کرد:”ما بخش خصوصی هستیم…  قیمت فروش پالایشگاه را سازمان خصوصی سازی و هیات واگذاری (متشکل از وزیر دادگستری، وزیر اقتصاد، وزیر دستگاه مربوطه که برای حوزه ما وزیر نفت بود و تعدادی از نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی) مشخص کردند.حفظ نیروی انسانی موجود منوط به سود آوری است”. کارگران  پالایشگاه کرمانشاه به خصوصی سازی اعتراض کرده و خواستار توقف آن هستند.

قانون افزایش تولید و بهره‌وری لغو شده است؟

بیست ویکم  تیرماه – کارفرمایان از واقعی شدن دستمزد تبعیت نمی کنند. در ۷۰ درصد کارگاه‌ها قانون افزایش تولید و بهره‌وری لغو شده و کارگران همان حداقل حقوق تعیین شده و در بیشتر  موارد  حتی کمتر از مصوبه  قانونی  را دریافت می‌کنند، بنابراین در شرایطی که قوانین حمایتی از نیروی کار اجرا نمی‌شود حق کارگر و بهره‌وری و تولید بیشترمحقق نمی‌شود

مخالفت کارگران ذوب آهن اصفهان با خصوصی سازی

بیست و یکم تیر ماه- کارگران بخش های مختلف کارخانجات ذوب آهن اصفهان به گسترش برنامه خصوصی سازی این مجتمع بزرگ صنعتی اعتراض کردند.حدود ۱۷ درصد از سهام ذوب آهن٬ شامل بیش از ۵ میلیارد و ۵۵۶ میلیون سهم به قیمت پایه هر سهم ۸۵۰ ریال دهم تیرماه عرضه شد.صندوق بازنشستگی” کارکنان فولاد” قصد دارد با فروش این سهم، بخشی از بدهی خود به دولت را تسویه کند.

تجمع کارگران  پتروشیمی ایلام

بیست و یکم تیر ماه -گروهی از کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام  به عدم دریافت مزد و دیگر مزایای شغلی اعتراض نموده و در مقابل  دفتر مدیریت  تجمع کردند.

اعتراض کارگران ساختمانی

بیست و یکم تیر ماه – نزدیک به دوسال است که هیچ کارگر ساختمانی نتوانسته است از سهمیه بیمه بهره‌مند شود؛ در خیلی از شهرستان‌های استان کردستان کارگران ساختمانی زیادی هستند که حتی چندین سال در صف و نوبت بیمه شدن هستند. این مساله در ماه های گذشته بارها مورد اعتراض کارگران ساختمانی قرار گرفته است. انتظار کارگران ساختمانی برای دریافت بیمه بسیار طولانی شده و خواهان آن هستند که هر چه سریعتراز بیمه تامین اجتماعی بر خوردار شوند.

اعتراض کارگران کارخانه سنگ پاسارگاد

بیست و یکم تیر ماه– کارگران این کارخانه در تاکستان که تعداد آنها ۷۵ نفر است، بین ۸ تا ۱۱ ماه مزد پرداخت نشده طلب دارند و تاخیر در پرداخت مطالبات بیمه‌ای از سوی کارفرما باعث شده بود دفتر چه‌های درمانی کارگران فاقد اعتبار شود. پیش از این نیز کارفرما تعداد ۵۰ کارگر دیگر این واحد سنگ‌بری را در اسفند ماه سال ۹۵ اخراج کرده بود.

خواست بر حق معلمان زحمتکش

بیست و یکم تیر ماه – “اگر از معلمان توقع دارید که در سیستم آموزشی کشور مشارکت داشته باشند و با بهره‌مندی از رضایت شغلی بتوانند نقش بسزایی در افزایش سطح کیفی آموزش داشته باشند، باید برای فعالیت آزادانه و بدون مانعِ تشکل‌های مستقل، بسترسازی شود و در مسیر فعالیت آنها، سنگ‌اندازی نشود”.

اعتراض کارگران پروژه راه سازی تونل همرو – گزر دره

بیست و یکم تیر ماه – در حدود ۲۰ کارگر که بر روی پروژه راه سازی تونل همرو – گزر دره در جاده سنندج مریوان کار می‌کردند پس از اتمام کارشان در این پروژه هنوز حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. معوقات مزدی کارگران مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ است.

اصلاح قوانین تامین اجتماعی به زیان زحمتکشان؛ حذف سهم بیمه کارفرما کلید خورد

بیستم تیر ماه- رییس اتاق اصناف از ارایه پیشنهاد حذف سهم بیمه کارفرمایان کارگاه‌های کوچک با کارگران کمتر از ۵ نفر خبر داد و گفت : پیشنهاد حذف این سهم بیمه از سوی اتاق اصناف به تامین اجتماعی ارایه و تایید شده است که تا دو هفته آینده آیین نامه آن نهایی و از سوی وزیر کار اعلام خواهد شد.

کارگران پلاسکو؛ فراموش شدگان!

بیستم تیر ماه- صدها کارگر صنف بافنده سوزنی، پوشاک و کش باف پس از آتش سوزی  پلاسکو آسیب دیده‌ و بیکار شدند.بنیاد مستضعفان جوابگوی کارگران نیست و بیمه بیکاری موقت و ناچیز است. کدام مرجع باید به مطالبه کارگران و خانواده هایشان رسیدگی کند؟

رنج و استثمار  کارگران معدن-۱

بیستم تیر ماه -کار در معدن از آن دسته مشاغلی است که در زمره فعالیت‌های سخت تعریف شده است. چنین مشاغلی بر اساس آیین‌نامه مذکور دارای پایه حقوقی است که بر مبنای آن بیمه نیز مشخص می‌شود. در این حوزه ممکن است دوتخلف صورت گیرد؛ نخست آنکه گاهی اساسا کارگر بیمه نمی‌شود و کارفرما هر طور که بخواهد حقوق کارگر را پرداخت می‌کند و اصلا حق بیمه‌ای وجود ندارد و دوم، شرایطی است که در قالب بیمه‌ حقوق پرداخت می‌شود اما دستمزد واقعی به کارگر تعلق نمی‌گیرد.

رنج و استثمارکارگران معدن-۲

بیستم تیر ماه -یکی از معضلاتی که در قرادادهای کارگران وجود دارد، این است که کارفرما قرارداد را به صورت سفیدامضا از کارگران اخذ می‌کند. وقتی قرارداد سفیدامضا باشد، پس از رخ‌دادن مشکلی، کارگر با قراردادی رو‌به‌رو می‌شود که از مفاد آن هیچ اطلاعی ندارد. چنین حالتی عنوان مجرمانه دارد و اگر کارگر بخواهد حقش را اثبات کند، ناچار به طرح شکایت کیفری است. به‌هرحال چنین فرآیندی به‌شدت سخت است و معمولا کارگران از حق خود می‌گذرند و کارگاه[معدن] را ترک می‌کنند.

رنج و استثمارکارگران معدن-۳

بیستم تیر ماه -یکی از خواسته‌های  کارگران معدن  تبدیل زمان استراحت از۲۴ به ۴۸ ساعت است. قانون در مشاغل سخت ۶ساعت فعالیت روزانه را تعریف کرده است و قابلیت تغییر آن وجود ندارد زیرا هدف قانونگذار، توان جسمانی و کارایی کارگران بوده است. هدف از قراردادن ۶ ساعت، تضمین سلامت کارگران است و این موضوع به اراده اشخاص تغییر نمی‌کند.

رنج و استثمارکارگران معدن-۴

بیستم تیر ماه -اولین خواسته کارگران معدن این است که از حالت پیمانکاری خارج و با کارفرما[اغلب  معادن بوسیله شرکت های سپاه  و بنیاد های انگلی تصاحب شده و اداره می شوند.این شرکتها با طرح طبقه‌بندی مشاغل  مخالف هستند]  طرف شوند. درست هم هست زیرا دلیلی وجود ندارد که کارگرانی که در عمق ۱۲۰۰متری اعماق زمین کار می‌کنند، وضعیت‌شان پیمانکاری باشد. خواسته مهم دیگر این است که کارگاه‌های بالای۵۰ نفر مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل شوند.

شکایت به دیوان عدالت اداری برای ابطال طرح‌های کارورزی و مهارت‌آموزی

بیستم تیر ماه – یک عضو شورای عالی کار از شکایت به دیوان عدالت اداری برای ابطال طرح‌های کارورزی و مهارت‌آموزی وزارت کار خبر داد. طرح کارورزی کاملا مغایر با  فصل پنج قانون کار و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی سازمان جهانی کار است، ‌اصل سه‌جانبه‌گرایی نیز رعایت نشده است.

اعتراض کارگران کارخانه ایران برک

بیستم تیر ماه – نزدیک به ۱۱۰ کارگربا متوسط سابقه کاری ۱۰–۲۰ سال در سه بخش ریسندگی، بافندگی ودوزندگی کارخانه ایران برک رشت کار می‌کنند که در حال حاضر بابت ۱۰ تا ۲۰ ماه مطالبات مزدی طلبکارند. بیشتر این کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور هستند اما هنوزامکان بازنشستگی پیش از موعد را پیدا نکرده‌اند. دریافت مطالبات وحفظ امنیت شغلی از خواسته های این زحمتکشان است.

فریب کاری های دولت برای ارزان سازی نیروی کار

بیستم تیر ماه – اکنون مشخص شده است که در ماه‌های پایانی سال گذشته و آن‌زمانی که کارگران در کنار بحث مهم تعیین مزد همه حواس خود را متوجه تجمع در مقابل مجلس برای بازپسگیری لایحه معیوب اصلاح قانون کار کرده بودند، دولت سرگرم تصویب برنامه‌های ضد کارگری اشتغالزایی خود در قالب طرح‌های کارورزی و مهارت آموزی  بوده است… در زیر این ظاهر فریبنده‌، توانی عظیم و مخرب برای ارزان سازی نیروی کار پنهان است.

اعتراض کارگران شهرداری سردشت

بیستم تیرماه – ۲۰۰کارگر شهرداری سردشت از ابتدای سال جاری دستمزد و دیگر مزایای مزدی خود را دریافت نکرده اند و حتی حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده؛ در نتیجه  کارگران نمی‌توانند دفترچه‌های بیمه را تمدید کنند. خواست این زحمتکشان کاهش ساعت کار و دریافت هر چه سریعتر معوقات مزدی است.

هدف وزارت بهداشت، ارزان سازی نیری کاراست

بیستم تیر ماه – با اجرای این طرح حدود بیش از ۱۳۰۰ پرستار بدون تحصیلات آکادمیک و پس از انتخاب رشته در دفترچه کنکور جذب بیمارستان‌ها خواهند شد .این طرح هم حقوق صنفی پرستاران را زیر پا می‌گذارد و هم سلامت مردم را تهدید خواهد کرد. طرح تربیت پرستار بیمارستانی اعتراض دانشجویان و بیش از ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل بیکار پرستاری را به دنبال داشته است.

اعتراض صیادان بوشهری

بیستم تیر ماه – یکی از موارد اعتراض صیادان بوشهری ممنوعیت ماهیگیری است، صیادان بوشهری باوجود مشکلات مالی و عدم وجود نقدینگی در مدت دریابست که از ۲۰ روز تا یک ماه ادامه ‌خواهد داشت، زندگی سختی را تجربه خواهند کرد. در این مدت؛ صیادان و خانواده‌های آنها مجبورند با خرید نسیه روزها را بگذرانند تا زمانی فرابرسد که بتوانند برای صید ماهی و میگو به دریا بزنند. خواست این زحمتکشان پرداخت حق بیمه‌ در مدت تعطیلی صید است.

اعترض کارگران شهرداری مشهد

بیستم تیر ماه – پارکبان‌ها و رفتگران شهرداری مشهد به نحوه محاسبه میزان دستمزد خود اعتراض دارند. پیمانکاران بابت پرداخت عیدی، پاداش، اضافه کار و … از کارگران کاغذ سفید امضا دریافت می‌کنند. عدم پرداخت صحیح حقوق کارگران سازمان شهرداری مشهد، مورد اعتراض همه کارگران این استان است.

بنیاد مستضعفان حق کسبه خرد پلاسکو را پایمال می سازد

نوزدهم تیر ماه-هزاران نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم از ویرانی پلاسکو آسیب دیده‌اند و کسب و کارشان تعطیل شده است.بنیاد مستضعفان بدون اجازه کسبه پلاسکو و کسانی که دارای سرقفلی هستند، نمی‌تواند ضلع شمالی سالم ساختمان پلاسکو را تخریب کند. پس حقوق شهروندی چه می‌شود؟

تامین امنیت شغلی برای همه کارگران

نوزدهم  تیر ماه – بامداد روزدوشنبه/۱۹ تیرماه یک کارگر ۲۷ ساله تفکیک زباله شهرداری تهران در محدوده خیابان ۱۳ آبان بر اثر “ضربات قمه” جان خود را از دست داده است. میان کارگر شهرداری با دوره‌گردان، دست فروشان، کسبه و سایرین هیچ تفاوتی وجود ندارد. تامین امنیت کسب و کار برای تمامی کارگرانی که در محدوده خیابان‌های پایتخت مشغول کارند خواست همه زحمتکشان است.

اعتراض بیکاران و بازماندگان معدن زمستان یورت

نوزدهم تیر ماه –  وضعیت ما بیکار شده‌ها خیلی بد است؛ نه می‌دانیم کی قرار است به سر کار بازگردیم و نه با این حقوق ناچیز بیکاری می‌توانیم امرار معاش کنیم؛ از این‌ها گذشته، هنوز مطالبات قبلی ما را نداده‌اند. چند ماهی حقوق طلبکاریم؛ بیمه را هم که خیلی وقت است نپرداخته‌اند. از سرِ التفات آقایانِ مدیر عامل، بعد از این همه جان کندن، حالا یک دفترچه درمانیِ معتبر نداریم تا بتوانیم بچه‌هایمان را پیشِ دکتر ببریم. به ده خانواده که کارهای انحصار ورثه را انجام داده‌اند، ۲۱۰ میلیون تومان دیه دادند؛ باقی هم باید کار‌ها را انجام دهند که دیه بگیرند؛ یک مستمری ناچیز هم برای خانواده‌ها برقرار کردند.

سوخت بری و کول بری،حاصل یک اقتصاد انگلی و بیماراست

نوزدهم تیر ماه – بیکاری در سطح استان سیستان و بلوچستان باعث شده سوخت بری همه‌گیر شود. نوع فعالیت سوخت‌بران به نوعی است که می‌توان آنها را نزدیک به کولبران قرار داد. نیروی انتظامی با شلیک به خودروهای سوخت‌بران باعث رخدادهای تلخ می‌شود.

اعتراض کارگران آب و فاضلاب دزفول

نوزدهم تیر ماه – کارگران شاغل در بخش‌های مختلف اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دزفول در استان خوزستان دست کم سه ماه است که دستمزد و دیگر مزایای مزدی خود را از ابتدای سال جاری دریافت نکرده‌اند. تخصیص نیافتن اعتبارات دولتی و ضعیف بودن بنیه مالی شرکت، علت به تعویق افتادن دستمزد ها اعلام شده است.

اعتراض به طرح ارتجاعی کارورزی

نوزدهم تیر ماه – ماده ۱۴ طرح کارورزی به صراحت حق تحصیل حین اشتغال را از کارورز سلب کرده است… شخص کارورز هیچ راهی برای پیگیری مطالبات صنفی خود ندارد…و دولت دست کارفرمایان را برای اخراج کارورزان باز گذاشته است.

اعتراض کارگران کارخانه بلورک البرز

نوزدهم تیر ماه – ۶۵ نفر از کارگران این کارخانه با ۱۶–۲۰ سال سابقه  کاری، تقریبا از نهم اسفند ماه سال ۹۵ به دلیل آنچه که رکود بازار نامیده شده است به دستور کارفرما تعدیل[ اخراج] شده‌اند. به دلیل مخدوش بودن سوابق بیمه‌، مقرری بیمه بیکاری به کارگران تعلق نگرفته است. ۴۵ کارگر قدیمی دیگر در این کارخانه باقیمانده‌اند که در مجموع هرکدام از آنها نیز از شهریور ماه سال گذشته تاکنون فقط مبالغی را به صورت علی الحساب دریافت کرده‌اند.

تجمع مربیان پیش دبستانی کهکیلویه و بویراحمد

نوزدهم تیر ماه – روز نوزدهم تیرماه ، مربیان پیش دبستانی کهکیلویه و بویراحمد، دراعتراض به وضعیت استخدامی[ استخدام موقت]،سطح پایین حقوق ونداشتن بیمه، مقابل استانداری تجمع کردند. دستمزد ماهانه این زحمتکشان بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است و از بیمه و باقی حقوق شغلی نیزمحرومند .

اعتراض کارگران کارخانه‌های چای‌

نوزدهم تیر ماه – کارخانه‌دار چای از یکطرف با استفاده از کارگرانی که بیشتر کار می‌کنند و حقوق کمتری هم دریافت می‌کنند؛ به سود بیشتر می رسند و از طرف دیگر دستمزد کارگرن را با تاخیر چند ماهه پرداخت می کنند.

امنیت شغلی خواسته هنرمندان کشور است

هجدهم تیر ماه – کار هنرمندان اگر مصون از این دخالت‌ها[ نمایندگی ولی فقیه  وامامان جمعه ] باشد بسیاری از مسائل صنفی هم به تبع آن می‌تواند شکل درست‌تری بگیرد. وقتی بازار کار یک صنف و گروه را متزلزل کنند عملا هستی و موجودیت آنها و هرچه که مرتبط با این موارد است تحت تاثیر قرار می‌گیرد.افراد یا نهادهای غیرمرتبطی طی این سال‌ها توانسته‌اند مجوز و کنسرت لغو کنند و جلوی اجرای نمایش‌ها را بگیرند یا نمایش فیلمی را… متوقف کنند.

بیکاری کارگران کارخانجات خوراک دام

هجدهم  تیرماه- صنعت دامپروی و خوراک دام و صنایع تولیدی مرتبط با آن در رکود بسر می برند.در حال حاضر کارخانجات خوراک دام  با زیر ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند. کارخانجات دردوسال گذشته تعدیل نیروی کار[اخراج کارگران] داشتند.نزدیک به ۱۱ هزار نیروی کار ظرف شش ماه تعدیل شد.

پیامد بیکاری و فقر خانوارهای کارگری

هجدهم تیر ماه- استاندار اردبیل گفت:براساس آمارهای ارائه‌شده ۲۲ درصد معتادان در محیط‌ های کار و کارگری بوده و بیش از۶۰ درصد نیز متاهل هستند.

خواست کارگران اخراج شده مخابرات استان لرستان

هجدهم تیر ماه – در پی تجمعات مکرر شرکتی‌های مخابرات کشور و از جمله شرکتی‌های مخابرات استان لرستان، روز هجدهم تیرماه نشستی با موضوع بازگشت به کار اخراجی‌ها در استانداری لرستان برگزار شد و قرار شد مراحل قانونی بازگشت به کار انجام شود. اخراجی‌ها اما می‌گویند تا زمانی که به طور رسمی به سر کار بازنگردیم، به وعده‌ها، امید چندانی نداریم و نمی‌توانیم به قول‌ها دلخوش باشیم. و گفتند اگر تشکل داشته باشیم بهتر می‌توانیم مطالباتمان را پیگیری کنیم.

اعتراض کارگران کاشی اصفهان

هجدهم تیر ماه – روز هجدهم تیر ماه قرار بود مجمع برگزار شود و تکلیف تعیین مدیرعامل کارخانه روشن شود.  ولی برای چندمین بار سهامداران و هیات مدیره نیامدند و باز هم مجمع برگزار نشد. سهامداران قرار بود ۲۵۰ میلیون تومان برای پرداخت دستمزد کارگران بدهند که ندادند؛ و در نهایت متاسفانه باز هم خطوط تولید تعطیل شد.

اعتراض کارگران صنعت ملی نفت ایران

هجدهم تیر ماه – کارگران شاغل در شهرستان امیدیه خواستار رسیدگی به وضعیت کار خود در گرمای بالای ۵۰ درجه این شهر شده‌اند و نگران تهدید سلامتی خود براثر عوارض ناشی از گرمازدگی هستند. هم اکنون در صنعت نفت کارگران به صورت شرکتی، رسمی، قرارداد مستقیم و قرارداد معین کار می‌کنند که هر کدام با وجود شرایط کار یکسان دستمزدهای متفاوت دریافت می‌کنند.

اعتراض رانندگان کارخانه چوکای تالش

هجدهم تیر ماه – یکی از پیمانکاران پیشین بخش حمل ونقل کارخانه چوکای تالش همچنان بابت چهار ماه مطالبات معوقه به ۲۰ نفر از رانندگان این کارخانه بدهکار است. جدا ازمعوقات مزدی، هیچ یک از  شرکتهای  پیمانکاری در زمان اشتغال پرداخت حق بیمه ۲۰ راننده را برعهده نمی گیرند این زحمتکشان به‌ رغم سختی کاری که دارند  فاقد بیمه تامین اجتماعی هستند.

اعتراض کارگران مترو کرج

هجدهم تیر ماه – همواره با جابه‌جا شدن پیمانکاران مترو، کارگران از لحاظ دریافت دستمزد با مشکل روبه‌رو می‌شوند و دستمزها در موعد مقررپرداخت نمی شود.

اعتراض کارگران استان سیستان و بلوچستان

هجدهم تیر ماه – باتوجه به طرح مشترک وزارت بهداشت با وزارت کار قرار بر این بود که نیروهای اورژانس، کارگاه‌هایی که بالای ۵۰ نفر کارگر دارند را زیر نظر داشته باشند. نزدیک به سه سال است که این طرح در سیستان و بلوچستان انجام نمی‌گیرد. گویا آن‌ها فراموش کرده‌اند که در این استان تعداد زیادی از کارگران زیر فشار گرما مشغول به کار هستند.

خواسته کارگران  و کارکنان ناوگان اقیانوس‌پیمای ایران

هفدهم تیر ماه – کارگران ودریانوردان ناوگان اقیانوس‌پیمای ایران خواستار عقد قرارداد دایمی و شغل رسمی شدند.معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: در ناوگان اقیانوس‌پیمای ایران بیش از ۱۰ هزار نفر فعال هستند، در راستای بهبود شرایط این نیروها “سند هویت دریانوردان در دست طراحی” است.

تجمع کارگران طرح راه آهن چابهار- زاهدان

هفدهم تیر ماه – کارگران طرح ساخت راه آهن چابهار- ایرانشهر- خاش- زاهدان- زابل(میلک)- سرخس؛ در اعتراض به عدم دریافت ۳ ماه دستمزد در محوطه  کارگاه  شماره دو  تجمع کردند. کارفرما [قرارگاه  خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران مجری و کارفرمای طرح است] از پرداخت مطالبات  کارگران خودداری می کند.  معاون برنامه‌ ریزی و مدیریت منابع وزارت راه وشهرسازی گفت: باید سالانه بین چهار هزار تا ۶ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به طرح ساخت راه‌ آهن چابهار – زاهدان تزریق شود که تاکنون  انجام نشده است.

مبارزه پرستاران برای تامین امنیت شغلی

هفدهم تیر ماه -صدها پرستار در کشور بیکارند، آن وقت وزارت بهداشت به فکر اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی است، این یعنی چی؟! یعنی استفاده از فارغ‌التحصیلان پرستاری به‌عنوان نیروی کار ارزان و تهدید امنیت شغلی هزاران پرستاری که با وجود سال‌ها فعالیت در این حرفه همچنان بدون قرارداد رسمی به صورت شرکتی و پیمانی مشغول به خدمتند.

وضعیت کارومعیشت قالیبافان استان مازندران

هفدهم تیر ماه – رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از فعالیت ۴۶ هزار بافنده فرش شناسنامه دارخبر داد. صد و شصت و شش واحد کارگاه متمرکز، ۶۶ واحد غیر متمرکز، ۱۰۲ واحد کارگاه طراحی و نقشه‌کشی فرش و چهار مجتمع قالیبافی… در مازندران فعال است که کارگران آنها از شمول قانون کار خارج و محروم ازامکانات هستند.

اعتراض کارگران کارخانه ماشین سازی هپکو

هفدهم تیر ماه – ۹۰۰ کارگر این کارخانه بدون آنکه مطلع شده باشند از روزشنبه  هفدهم تیرماه به مرخصی اجباری فرستاده شده اند و در حال حاضر درهای این واحد صنعتی تا پایان ماه جاری به روی آنها بسته شده است. این شرکت دست‌کم از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون به کارگران بابت حدود چهار ونیم ماه مطالبات مزدی هنوز بدهکار است.

اعتراض کارگران  استان خراسان جنوبی به عدم امنیت شغلی

هفدهم تیر ماه – در این استان کارخانه‌های محدودی وجود دارد. به دلیل اینکه شغل جدیدی در استان ایجاد نمی‌شود، روز به روز به تعداد افراد جویای کار افزوده می‌شود و کارگران شاغل در استان امنیت شغلی ندارند زیرا موقعیت آنها تثبت شده نیست.

ادامه مبارزه کارگران بازنشسته هفت تپه

هفدهم تیر ماه –۳۴۱ کارگر بازنشسته کارخانه «نی شکر هفت تپه» از حدود دو ماه پیش برای برقراری مستمری و دریافت سنوات پایان خدمت خود در اعتراض صنفی به سرمی‌برند. به دلیل واریز نشدن هزینه‌های مربوطه، احکام بازنشستگی کارگران صادر نشده و در نتیجه سازمان تامین اجتماعی از پرداخت مستمری به آنها خودداری می‌کند.

اعتراض زحمتکشان به عدم امنیت شغلی

هفدهم تیرماه – هم اکنون به راحتی در کارهایی که جنبه مستمر دارند قراردادهای موقت سه ماهه، شش ماهه و حتی ۱ماه منعقد می‌شود. این مسئله به قدری بغرنج شده است که حتی نمایندگان کارگران نیز از گزند آن مصون نمانده‌اند. کارگران کشور در ادامه پیگیری برای حل مشکل امنیت شغلی خود، خواهان احیا و تشکیل سندیکاهای مستقل هستند.

خواست کارگران کارخانه های فرش ماشینی تضمین امنیت شغلی است

هفدهم تیر ماه – کارخانه‌های فرش ماشینی دچار رکودی طولانی مدت شده‌اند و این رکود باعث بحرانی شدن وضعیت کارگران این صنف شده است. این وضعیت بر تمامی مشاغلی که با نساجی مرتبط‌اند حکم‌فرما است و این موضوع مشکلی سراسری محسوب می‌شود. کارگران فرش‌باف به دلیل نداشتن امنیت شغلی، به طرق مختلف اعتراض خود را اعلام خواهند کرد.

اعتراض رانندگان سازمان اتوبوسرانی  رشت

هفدهم تیر ماه – پرداخت دستمزد وبیمه حدود ۵۰ راننده شاغل در سازمان اتوبوسرانی  رشت وحومه، چهار ماه به تاخیر افتاده است و علاوه براین به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه نیز سازمان تامین اجتماعی در دسترسی این کارگران به خدمات درمانی محدودیت‌هایی قائل شده است.

طرح کارورزی،طرح احیا استبداد کارفرمایان

هفدهم تیر ماه – طرح کارورزی تا زمانی برای کارفرمایان جذابیت دارد که یک سوم حداقل دستمزد را به کارگران پرداخت می کنند و بعد از اتمام دوره دو سال و زمانی که قرار است کارورز را به صورت دائمی جذب کنند شاهد خواهیم بود که زیر بار انجام این کار نخواهند رفت…. در نتیجه به مرور حاکمیت قانون[ قانون کار] از روابط کار عملا زدوده می‌شود و این یعنی تیر خلاص به حق و حقوق قانونی و شناخته شده کارگران. این مسئله بسیار نگران کننده است و خبر از احیا استبداد استثمارگرایانه دوران قاجار در کارگاه‌ها می‌دهد.

اجرای دستورات صندوق بین‌المللی پول به نام طرح کارورزی

شانزدهم تیرماه- با اجرای طرح کارورزی، رغبت کارفرمایان به این سمت می رود که به جای جذب یک کارگر در کارگاه تولیدی با رعایت قوانین موضوعه (کار و تامین اجتماعی)   یک کارورز در کارگاه تولیدی جذب شود که مشمول قوانین مذکور نیست. طرح کارورزی نسخه دوم طرح استاد – شاگردی سابق است.

اعتراض معلمان مدارس خصوصی

شانزدهم تیر ماه – پرداخت حداقل دستمزد، عدم بهره‌مندی از حق بیمه و داشتن قرارداد های موقت وغیر رسمی ،از موارد مهم اعتراضات معلمان مدارس غیر انتفایی [ خصوصی] است. کاهش ساعت کار،استخدام دائمی به همراه تضمین امنیت شغلی خواست بر حق این زحمتکشان است.

منابع مورد استفاده : ایلنا -مهر- جهان صنعت-ایرنا- تابناک- دنیای اقتصاد-ایسنا -ایران-اعتماد-شرق -قانون – رسالت – وقایع اتفاقیه‌-مردم سالاری-آریا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا