ورزشی

داربی در آلمان، معما در تهران

علامت سؤال هنوز به قوت خودش باقی است؛ اینکه بالاخره داربی تهران که قرار است در آلمان برگزار شود جوش می‌خورد یا نه؟ تا همین یکی، دو روز گذشته، تقریبا یک روز در میان، پاسخ به این سؤال بله و نه بود؛ حالا هنوز هم مشخص نشده که جواب نهایی کدام است.

دراین‌میان، مورد مشخصی وجود دارد مبنی بر اینکه این بازی قطعا ٢۵ تیر، یعنی زمانی که از پیش تعیین شده بود، برگزار نمی‌شود. پیش از شروع اردوی خارجی دو باشگاه پایتخت عنوان شده بود این بازی ٢۵ تیر در آلمان برگزار می‌شود، ولی عدم هماهنگی‌های مختلف در بسیاری از زمینه‌ها، این بازی را به تعویق انداخت و حالا طبق آخرین خبرها که از زبان سیدرضا افتخاری، مدیرعامل باشگاه استقلال مطرح شده، داربی قرار است روز ٣١ تیر و در شهر بیله‌فیلد آلمان برگزار شود. افتخاری می‌گوید:«ابتدا قرار بر این بود که بازی در همان تاریخ تعیین‌شده، یعنی ٢۵ تیر برگزار شود؛ اما برخی اتفاقات که غیرمترقبه بودند و خارج از پیش‌بینی‌های ما، مثل اتفاقات کشور آلمان، باعث شد زمان را از دست بدهیم. بعد از همفکری‌های صورت‌گرفته و به این جهت که هم‌وطنان خارج از کشور هم بتوانند خود را به تماشای این مسابقه برسانند و هماهنگی‌های لازم با صداوسیما هم انجام شود، جمع‌بندی ما این شد که بازی در تاریخ ٣١ تیر برگزار شود». ظاهرا برای جوش‌خوردن این دیدار بسیاری از نهادها دست‌به‌دست هم داده‌اند؛ از وزارت امور خارجه گرفته تا وزارت ورزش، سفارت آلمان در ایران، سفارت ایران در آلمان، فدراسیون فوتبال آلمان و البته فدراسیون فوتبال ایران.
پخش مستقیم
دیگر موردی که از قبل هم علامت سؤال بود این است که آیا این داربی احتمالی، پخش زنده می‌شود یا خیر؟ ماجرا از این قرار است که این بازی به خواست اسپانسر مشترک دو باشگاه برگزار می‌شود و صداوسیما هم در راه رسیدن به تفاهم با این اسپانسر بود که این بازی پخش شود. ابتدا عنوان شد که بازی پخش مستقیم نمی‌شود، ولی حالا به نظر می‌رسد این بازی در صورت برگزاری در تاریخ مقرر پخش هم می‌شود؛ اینکه بالاخره صداوسیما کوتاه آمده یا اسپانسر دوباره هزینه‌ای پرداخت کرده، هنوز مشخص نیست.
سوپرجام روی هوا؟
سومین علامت سؤالی که از دو مورد قبلی پیچیده‌تر است برگزاری بازی سوپرجام لیگ است؛ دیداری که قرار است در آن پرسپولیس به عنوان قهرمان لیگ و نفت تهران به عنوان قهرمان جام حذفی به مصاف هم بروند. داستان اما اینجاست که این بازی قرار است (بوده) روز ٣٠ تیر برگزار شود! یعنی درست یک روز پیش از برگزاری داربی در آلمان! نفتی‌ها که می‌گویند حاضر نیستند بازی را به تعویق بیندازند و مسئولان کمیته برگزاری لیگ هم که اصرار دارند این بازی حتما سر موعد انجام شود. سعید فتاحی می‌گوید: «دیدار سوپرجام بین تیم‌های پرسپولیس و نفت تهران در تاریخ سی‌ام تیر قطعا برگزار خواهد شد. پیش از این، مسئولان دو تیم استقلال و پرسپولیس نامه‌ای زده بودند که در آن قید شده قصد برگزاری یک دیدار دوستانه با یکدیگر از تاریخ ٢٢ تا ٢٧ تیر در کشور آلمان را دارند و چون مشکلی ایجاد نمی‌کرد، ما هم عین همان نامه را به وزارت ورزش و سپس فدراسیون فوتبال آلمان زدیم، آنها نیز با تاریخ ٢۵ تیرماه موافقت کردند. تا اینجا مشکلی وجود نداشت و تیم‌ها می‌توانستند در این تاریخ به میدان بروند، اما پس از آن، شنیدیم باشگاه پرسپولیس تمایل دارد تا این بازی دوستانه را در روز ٣١ تیر برگزار کنند، البته آنها هنوز درخواستی رسمی بابت این موضوع ندادند، اما اگر بخواهند این کار را بکنند، طبیعی است که ما نخواهیم پذیرفت، در حقیقت سازمان لیگ برای برگزاری این دیدار در ٢۵ تیر، مشکلی ندارد، اما با هر تاریخی غیر از این مخالفت خواهیم کرد؛ چراکه در آن صورت بازی سوپرلیگ عقب خواهد افتاد و همین موضوع، برنامه دیگر بازی‌ها را دستخوش تغییر می‌کند. برای برگزاری این دیدار و بازی‌های لیگ برتر برنامه‌ریزی کرده‌ایم و بازی سوپرلیگ را عقب نخواهیم انداخت، به همین دلیل در صورتی که بازی در آلمان، بخواهد برنامه‌ها را به هم بریزد، موافق برگزاری این دیدار دوستانه نیستیم، دیداری که برگزاری آن در زمان فعلی هیچ ضرورتی ندارد، البته در این میان باشگاه پرسپولیس ضرر بیشتری را متحمل خواهد شد؛ چراکه در بازی‌های آسیایی نیز به میدان خواهد رفت و همین تغییر تاریخ‌ها باعث می‌شود تا این تیم فشرده‌تر به میدان برود».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا