فرهنگی

انقلاب فرهنگی دوم: اسلامیزه کردن دانشگاه‌ها، از شعار تا عمل

پیکان حمله متوجه علوم انسانی است. “انقلاب فرهنگی دوم” برنامه‌ای است که پس از جنبش سبز بارها از سوی مسئولان جمهوری اسلامی اعلام شد. اکنون اجرای شعار اسلامی کردن دروس دانشگاه‌ها کلید خورده است: از مهرماه سال جاری.

خبر اجرای اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تغییر کتاب‌های درسی که با هدف سازگار کردن آن‌ها با قرائت حاکم از اسلام صورت می‌گیرد، توسط خبرگزاری مهر منتشر شد.

تیغ کارگروه ویژه “شورای تحول علوم انسانی و شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم” در گام نخست، گلوی رشته علوم سیاسی را هدف گرفته است.
خبرگزاری مهر اعلام کرده که این کارگروه سرفصل‌های دروس دوره کارشناسی علوم سیاسی را “بازنگری” کرده‌ است. به این ترتیب “شورای تحول علوم انسانی” رشته علوم سیاسی را “متحول” کرده، سرفصل‌های پیشین را از دور خارج ساخته وسرفصل‌های جدیدی به جای آن‌ها در برنامه آموزشی دانشجویان این رشته قرار داده است.

تاریخ اجرا: مهرماه سال جاری.

محل اجرا: همه دانشگاه‌های کشور.

بر اساس خبری که توسط خبرگزاری مهر منتشر شده است، “شورای تحول علوم انسانی” دروس جدید علوم سیاسی و روانشناسی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده و قرار است از ترم آینده تدریس شوند.

تدریس سیره پیامبر و اندیشه سیاسی خامنه‌ای

رشته علوم سیاسی مجموعا ۱۳۶ واحد خواهد داشت. نیمی از دروس پایه آن را مطالعات ایران و مطالعات اسلامی تشکیل می‌دهند و بخش قابل ملاحظه‌ای از واحدهای تخصصی نیز مربوط می‌شود به اندیشه سیاسی در اسلام، به انقلاب اسلامی و به دفاع مقدس.

واحدهای مربوط به قرآن و سیاست، سیره سیاسی پیامبر اسلام، سیره سیاسی ائمه معصومین، اندیشه سیاسی “امام” خمینی و “امام خامنه‌ای”، و فقه و سیاست در شمار واحدهای اصلی و دروس پایه‌ای قرار دارند.
دروس تخصصی هم صرف‌نظر از واحدهای مربوط به اندیشه سیاسی در اسلام، نگاهی دارد به دوره قاجار و پهلوی، سپس به تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی. از این منظر، بازتاب جهانی انقلاب اسلامی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی، جنگ ایران و عراق و همچنین حقوق اساسی جمهوری اسلامی نیز بخش‌های اصلی آموزش علوم سیاسی را تشکیل می‌دهند.

انقلاب فرهنگی دوم

آنچه به “انقلاب فرهنگی دوم” شهرت یافته صرفا محدود به اخراج استادان دانشگاه‌ها و “پاک‌سازی” دانشگاه‌ها از دانشجویان ستاره‌دار نمی‌شود. “انقلاب فرهنگی دوم” در ادامه انقلاب فرهنگی نخست بوده و بازتاب دهنده سیاست جمهوری اسلامی درباره اسلامیزه کردن دانشگاه‌ها و متون آموزشی است.

در برنامه‌راهبردی که جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان “افق ۱۴۰۴” منتشر کرده است، کشور می‌بایست ظرف هشت سال «جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن‌آوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی» را کسب کند.

به سخن دیگر، جمهوری اسلامی ایران مایل است ظرف هشت سال از حیث علمی و فن‌آوری در صدر کشورهای «آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه» قرار گیرد.

به این ترتیب می‌توان گفت که هدف مشخص شده و مسیر رسیدن به این هدف را نیز “شورای تحول علوم انسانی” تشخیص داده است: “انقلاب فرهنگی دوم”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا