گوناگون

نور رفت٬ رهبر آمد

انتخاب رهبر از طرف هیات امنای دانشگاه آزاد در حالی است که دانشجویان دانشگاه تهران در بهمن ۹۲ پس از برکناری وی اقدام به پخش شیرینی و شکلات و برگزاری جشن…

فرهاد رهبر معاون اسبق وزارت اطلاعات و رییس دانشگاه تهران در دوران احمدی نژاد از طرف هیات امنای دانشگاه آزاد به عنوان رییس این دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می شود.

او متولد ۱۳۳۸ در سمنان است. حضور و فعالیت در جهاد سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزارت بازرگانی، کارشناس اقتصادی نخست‌وزیری، مدیرکل بررسی‌های اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک، معاون  وزارت اطلاعات و رئیس سازمان مدیریت، مشاور اقتصادی جدید آستان قدس رضوی، رئیس کنسرسیوم محتوای ملی از جمله سوابق وی محسوب می‌شود.

به گزارش کلمه، انتخاب رهبر از طرف هیات امنای دانشگاه آزاد در حالی است که دانشجویان دانشگاه تهران در بهمن ۹۲ پس از برکناری وی اقدام به پخش شیرینی و شکلات و برگزاری جشن کردند.

در دوران ریاست فرهاد رهبر در دانشگاه تهران محدودیتها وسخت گیری های اعمال شده بر دانشجویان و فضای دانشگاه تهران چنان دامنه دار و موجب رکود این دانشگاه شده بود که حتی بسیج دانشجویی نیز نسبت به بسته شدن فضا برای دعوت از سخنرانان مورد نظر خود و به رخوت کشیده شدن دانشگاه اعتراض کردند.
در مدت حضور رهبر فضای دانشگاه تهران، روز به روز تنگ‌تر شد و هر آنچه بر سر دانشگاه‌ها طی دوران دولت نهم و دهم آمد، به شکل پر رنگ‌تر و حادتری در دانشگاه تهران اتفاق افتاد.

به گزارش کلمه، در دوران فرهاد رهبر در دانشگاه تهران:
? بسیاری از برنامه‌های سخنرانی و گردهمایی‌ها در لحظات آخر از سوی مدیران دانشگاه لغو می‌شد.

?انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی تعطیل و محدود شدند.

? صدور مجوز برای هر گونه فعالیت فرهنگی و گردهمایی دانشجویی متوقف یا محدود به جریانات مورد تایید رییس دانشگاه شد و فضای دانشگاه بیش از دانشگاه‌های دیگر جو امنیتی به خود گرفت.
? نصب گیت‌های امنیتی و پیشنهاد یونیفورم دانشجویی برای نخستین بار از سوی او مطرح شد.

? دانشجویان زیادی با حکم حراست دانشگاه تهران احکام انضباطی گرفتند و از تحصیل بازماندند.

?دانشگاه تهران همچنین در این دوره سرآمد بازنشستگی اجباری استادان بود. اساتیدی همچون غلامرضا ظریفیان استاد تاریخ، مرحوم ابوالقاسم گرجی استاد حقوق، محمود عرفانی استاد حقوق، تهمورث بشیریه استاد حقوق، فریدون وردی نژاد استاد رسانه، محسن رهامی استاد حقوق سعید معیدفر، استاد جامعه‌شناسی و… از جمله استادانی بودند که در این مدت از دانشگاه تهران بازنشسته شدند.

?ایجاد پردیس‌های پولی در دانشگاه تهران با شهریه‌های بالای ۵۰ میلیون تومان و افت کیفیت علمی دانشگاه از دیگر دستاوردهای فرهاد رهبر در دوران ریاست شش ساله‌اش در دانشگاه تهران است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا