زنان

مرگ ۱۶ پرستار براثر فشار کار زیاد

رئیس کل سازمان نظام پرستاری امروز در نشستی خبری با اعتراض به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری و تاکید بر کار زیاد و خستگی شدید پرستاران گفت: «در سال گذشته ۱۶ پرستار براثر فشار کار زیاد جان باختند». سختی کار پرستاران، عواقب بسیار ناگواری برای آنها دارد. این در حالیست که به گفته دبیر کل خانه پرستار، پرستاران نمی‌توانند به راحتی از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند و آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور برای پرستاران شرکتی نیز اجرایی نمی شود. ..

به گزارش ایلنا، علی‌محمد آدابی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری امروز در نشستی خبری با اشاره به دهمین سال تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اظهار کرد: این قانون ۱۰ سال پیش به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اما به نحو رمزآلودی یک دهه است که بر زمین مانده و به نوعی حقوق پرستاران از این طریق پایمال شده است.

او خاطرنشان کرد: قانون تعرفه‌گذاری ۱۰ سال است به دلیل منافع عده‌ای خاص اجرا نمی‌شود. همچنین با تصویب طرح‌های دیگر که در آن منافع عده‌ای دیده شده و زحمتش بر دوش پرستاران نهادینه می‌شود حقوق پرستاران را تضعیف می‌کند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: انتظار ما این است مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل ۹۰ این قانون را دیانت و حفاظت کنند و مشخص کنند؛ چرا قانونی که ۱۰ سال از تصویب آن می‌گذرد، هنوز اجرایی نشده و چه کسانی مانع آن می‌شوند. در حقیقت این قانون چوبی شده است که طبقه غنی از آن رد می‌شوند و سدی برای طبقه ضعیف جامعه شده است. انتظار ما این است که با سالگرد این تعرفه‌گذاری به اجرایی شدن آن توجه بیشتری شود.

آدابی با بیان اینکه در روزهای اخیر بحث تربیت پرستار در بیمارستان‌های آموزشی و غیر آموزشی مطرح شده است گفت: این موضوع مورد اعتراض جامعه پرستاری و برخی از پزشکان و جامعه سلامت است. جای نگرانی است که عده‌ای بدون اینکه صلاحیت اظهارنظر داشته باشند، استقلال پرستار را مورد هجمه قرار داده و بر پرستاری و سلامت جامعه می‌تازند.

او با تاکید بر اینکه عده‌ای منافع خود را در تضاد با پیشرفت پرستاری می‌دانند، گفت: برخی با سناریوهای متفاوت پرستاری را تضعیف می‌کنند و بدیهی است در این شرایط اتحاد بدنه کشور در دفاع از کیان سلامت جامعه به خطر می‌افتد.

آدابی با تاکید بر اینکه کمبود پزشک از کمبود پرستار به مراتب جدی‌تر است، گفت: اگر تربیت نیروهای کم‌سواد مناسب وزارت بهداشت است، چرا این طرح را از پرشکی آغاز نمی‌کنند.

رییس کل نظام پرستاری با بیان اینکه پزشکان در ایران ۲۰ تا ٨۰ برابر مردم عادی درآمد دارند تصریح کرد: این عدم تعادل درآمد باعث می‌شود نظام‌های سیاسی اجتماعی در جامعه نیز تحت تاثیر قرار گیرند. متاسفانه در سال گذشته ما ۱۶ نفر از پرستارانمان که بین ۲۵ تا ۴۵ سال بودند را به دلیل فشار کار زیاد از دست دادیم.

در ادامه شریفی‌مقدم با بیان اینکه طرح تربیت پرستار بیمارستانی به بهانه کمبود کادر پرستاری کلید خورده است اظهار کرد: اساساً این سوال وجود دارد که آیا ما با کمبود کادرفنی مواجه هستیم یا نه. ما اعتقاد داریم در بیمارستان‌ها کمبود کادر پرستاری داریم اما این تعداد در سراسر کشور متفاوت است. بحث دیگر این است که برای جبران این کمبود چه اقدامی را باید انجام داد.

او با بیان اینکه در سایرنقاط کشور به جز تهران با کمبود پرستار مواجه نیستیم، خاطرنشان کرد: فراخوانی چند روز گذشته روی سایت پرستاری قرار دادیم و ۹هزار و ٣۰۰ پرستار و کادر پرستاری ثبت‌نام کرده‌اند که بیشترین آمار مربوط به خراسان رضوی است و این نشان می‌دهد که ما با چه تعداد پرستار بیکار در کشور مواجه هستیم.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری ادامه داد: در برخی از استان‌ها ۲۵۰۰ نفر در طول این سال‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند اما تنها ۴۵۰ نفر جذب شده‌اند یا ۱۲۰ نفر در استانی فارغ‌التحصیل شده‌اند اما در تنها ۱۵ نفر امکان جذب داشته‌اند چراکه ما در برخی از شهر‌ستان‌ها تنها یک بیمارستان داریم.

شریفی‌مقدم با تاکید براینکه موضوع کمبود پرستار تنها یک بهانه است بیان کرد: اگر برای وزارت بهداشت می‌خواهد کمبود پرستار را برطرف کند چرا از پرستارانی که در حال حاضر فارغ‌التحصیل شده‌اند استفاده نمی‌کنند. موضوع مهم این است که وزارت بهداشت امکان جذب پرستار ندارد.

او با بیان اینکه ما با کمبود پرستار در تهران مواجه هستیم گفت: می‌توان مشکل کمبود پرستار در تهران را با راه‌های مختلفی برطرف کرد ضمن اینکه ما در تهران پرستار داریم اما راغب به کار نیستند.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه طرح آموزش پرستار در بیمارستان‌ها از ابتدای طرح تحول سلامت آغاز شد گفت: این طرح در سال ۹٣ کلید خورد و ابلاغ شد هر بیمارستانی می‌تواند اقدام به تربیت پرستار در بیمارستان کند که اجرای این طرح با مخالفت مواجه شد به دنبال آن آیین‌نامه‌ای در اصفهان مصوب شد که براساس آن پذیرش دانشجو با محوریت دانشگاه انجام می‌شود.

شریفی‌مقدم با بیان اینکه ابلاغیه‌ای در تاریخ ۹۶.۲.۲٣ که براساس آن از طریق بیمارستان‌ها دانشجو جذب شود ادامه داد: این ابلاغیه از آنجا که همزمان با انتخابات بود در آن تاریخ مسکوت ماند اما در هفته گذشته که منتهی به کنکور بود معاونت آموزش وزارت بهداشت پیگیر این ابلاغیه شد و اولویت پذیرش دانشجو به بیمارستان‌ها داده شد و اصرار دارند که این کار توسط بیمارستان‌ها انجام شود.

او با تاکید براینکه این طرح غیرکارشناسی است گفت: متاسفانه برای این طرح از هیچ‌یک از جامعه ٣۰۰ هزار نفری پرستاری که ۶۰ هزار نفر از آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند کوچکترین نظری پرسیده نشده و با انجام آن باعث التهاب در جامعه پرستاری شده‌اند.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه مسئولان وزارت بهداشت تاکنون با فرافکنی این موضوع را بی‌پاسخ گذاشته‌اند خاطرنشان کرد: نگرانی ما از این است که در دفترچه کنکور که به زودی منتشر می‌شود اسامی بیمارستان‌ها و مجتمع‌های آموزشی برای جذب دانشجوی پرستاری مطرح شود و این موضوع باعث شود که تخصصی شدن کادر پرستاری که سال‌هاست در حال انجام است از ریل خارج شده و ما به صد سال گذشته عقبگرد داشته باشیم.

شریفی‌مقدم با بیان اینکه در این طرح جذب پرستار با بیمارستان است و دانشگاه فقط ناظر است گفت: کشورهای توسعه یافته سال‌ها از طرح پرستار بیمارستانی عبور کرده‌اند و اگر وزارت بهداشت اعلام می‌کند می‌تواند ۱۴۰۰ پرستار را از طریق این طرح جذب کند بهتر است افراد فارغ‌التحصیل را که در حال حاضر جویای کار هستند و در نوبت گذراندن طرح‌شان هستند جذب کنند تا مسئله کمبود پرستار نیز برطرف شود.

آمار نگران کننده از مرگ پرستاران

افزایش آمار مرگ پرستاران بر اثر کار زیاد در ایران طی سال‌های اخیر و بی توجهی دولت به آن، نگرانی جدی ایجاد کرده است. همین چند ماه پیش بود که رئیس سازمان پرستاری ایران در یک جشنواره فرهنگی که برای پرستاران در شهر اهواز برگزار شد، گفت چند نفر از پرستاران در اثر سندروم «کاروشی» جان باخته‌اند.
روزنامه اعتماد به نمونه هایی از آن اشاره کرد و نوشت: بهمن ماه سال گذشته، یک پرستار ٣۵ ساله و شاغل در بیمارستان شفای کرمان که سرپرستار بخش روماتولوژی بود، به‌دنبال نوبت‌های فشرده کار، در هنگام شیفت صبحگاهی دچار ایست قلبی شد و پس از ١ ساعت عملیات احیا فوت کرد. اسفند ٩۵ هم پرستار اتاق عمل بیمارستان امام جعفرصادق (ع) کرج در نوبت کاری خود دچار ایست قلبی شد و پس از ١ ساعت عملیات احیا فوت کرد. پس از درگذشت وی بود که رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور هم نسبت به افزایش آمار فوت پرستاران در حین کار ابراز نگرانی کرد و از مرگ ناگهانی ۱۰ پرستار بر اثر سندروم «کاروشی» (مرگ به علت کار زیاد) طی سال ٩۴ خبر داد.

در حالی که این سندروم طی سال‌های اخیر به یکی از تهدیدهای جدی سلامت پرستاران ایران تبدیل شده، پژوهش‌های انجام شده توسط سازمان نظام پرستاری کشور نشان داده که پرستاران ایران به دلیل حجم بالای کار و تبعات ناشی از آن از جمله خستگی زودرس، تحلیل قوای جسمی، بیماری‌های حاد و مزمن، استرس و خستگی‌های جسمی و روحی ناشی از کار در مدت زمان کوتاهی دچار فرسودگی شده و بهره‌وری و کارایی خود را از دست می‌دهند. ابتلای پرستاران ایران به بیماری‌های شغلی در حالی است که آنان برای تامین هزینه‌های زندگی و پرکردن جای خالی نیروی پرستاری در بخش‌های درمانی ناچار به گذراندن نوبت کاری‌های طولانی و پیاپی هستند که این وضعیت فرصت استراحت و تمدید قوای جسمی و روحی را از ایشان سلب می‌کند. افزایش بیماری و ناتوانی‌های مزمن در پرستاران ایران در حالی است که مسوولان سازمان نظام پرستاری و همچنین معاون پرستاری وزارت بهداشت از کمبود جدی پرستار در مراکز درمانی ابراز نگرانی کرده‌اند و در حالی که بنا بر استاندارد جهانی، باید به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، حداقل سه الی چهار پرستار و به ازای هر تخت بیمارستانی، دو ‌الی ٣ پرستار مشغول به خدمت پرستاری باشند، در ایران و در بهترین شرایط، کمتر از ۱ پرستار به ازای یک تخت بیمارستانی مشغول به کار است و آمار کمبود پرستار در ایران حاکی از آن است که نظام درمان کشور برای ارایه خدمات بهینه حدود ١۵٠ هزار و برای رعایت استانداردهای جهانی، حداقل ٢٠٠ هزار پرستار کم دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا