یادمان و رویدادها

مجید فلاح زاده کارگردان و مدیر جشنواره تئاتر ایرانی در کلن دیده از جهان فروبست

مجید فلاح‌زاده، هنرمند مردمی، مبارز راه توده‌های کار و زحمت،و بنیانگذار جشنواره تئاتر ایرانی در شهر کلن آلمان به طور غیر منتظره‌ای دیده از جهان فروبست. او هنگام مرگ ۷۱ سال داشت. فلاح زاده به همراه همسرش بهرخ حسین بابائی به مدت ۲۴ سال جشنواره تئاتر ایرانی کلن را برگزار می‌کرد…

مجید فلاح‌زاده در سال ۱۳۲۵ متولد شد و چند سال پس از انقلاب ایران را ترک کرد. او مدتی در افغانستان زندگی کرد و در نهایت به همراه همسر و فرزند مشترکشان در کلن مستقر شد.

فلاح‌زاده و بهرخ بابایی ۲۴ سال پیش با پشتیبانی اداره فرهنگ شهر کلن در آلمان برای نخستین بار در تاریخ هنر تبعیدی ایران، جشنواره تئاتر ایرانی در شهر کلن آلمان را بنیان گذاشتند.

فستیوال تئاتر در تبعید که ۲۴ سال پیش به ابتکار و همت فلاح زاده و بابائی بنیان‌ گذاشته شد، برای کارورزان تئاتر ایرانی در اروپا و خارج از آن یکی از مهمترین محل همایش هنرمندان تئاتر است که می توانند کارهای خود را به دوستداران هنر تئاتر عرضه کنند. در این فستیوال در چند دوره گروه‌های مستقل تئاتری از ایران نیز شرکت داشتند.

مجید فلاح‌زاده با تئاتر ایران و جهان آشنایی عمیقی داشت. او که در سال ۱۳۲۵ متولد شده بود هنرآموخته رشته ادبیات دراماتیک بود. فلاح‌زاده تحصیلات تکمیلی تئاتر را در انگلستان به پایان رسانده و نمایشنامه‌نویس، دراماتورژ، استاد و کارگردان تئاتر بود.
فلاح زاده سال گذشته در سخنرانی خود در افتتاحیه ی بیست و سومین دوره جشنواره تئاتر ایرانی در باره هدف از برگزاری این فستیوال گفت: «ما می‌کوشیم در اینجا به یاری نیروهای مترقی میزبان، نمایش – فستیوال برگزار می‌کنیم تا به آستانه تمرد و طغیانی برسیم که به عنوان یک پناهنده سهمی، هرچند ناچیز، در ستیز با جو سنگین تعصب ملی، تعصب نژادی، تعصب مذهبی ایفا کنیم».

روز یکشنبه (۲۵ تیر / ۱۶ ژوئیه) بهرخ حسین بابایی، همسر مجید فلاح‌زاده ضمن تایید خبر درگذشت ناگهانی نویسنده و کارگردان ایرانی، علت مرگ او را “شوک قندی” اعلام کرد.

«تاریخ اجتماعی و سیاسی تئاتر در ایران» از آثاری‌‌ست که از مجید فلا‌ح‌زاده به یادگار مانده است.

یادش گرامی و پایدار و راهش پر رهرو باد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا