گوناگون

مقاله خواندنی اشپیگل در باره «مریم میرزاخانی»

مجله آلمانی اشپیگل نوشت: زندگی مریم میرزاخانی مانند افسانه بود. اعطای مدال فیلدز به میرزاخانی در اوت ٢٠١۴ تیتر اول روزنامه های سراسر جهان را به خود اختصاص داد. از سال ١٩٣۶ تا سال ٢٠١٠ تنها ریاضی دانان مرد این مدال را که بالاترین افتخار در عرصه ریاضی است دریافت کرده بودند. مدال فیلدز همواره معادل عنوان جایزه نوبل برای ریاضیات در نظر گرفته شده است…

او اولین زنی بود که نشان فیلدز را دریافت کرد. اکنون مریم میرزاخانی، ریاضی دان، در مبارزه علیه سرطان شکست خورده است. او در بیمارستانی در آمریکا از دنیا رفت.

زندگی حرفه ای وی تا حدودی مانند یک افسانه بود. مریم میرزاخانی سال ١٩٧٧ در تهران متولد شد و در آنجا در یک مدرسه مخصوص دانش آموزان با استعداد درخشان تحصیل کرد.

او در سال ١٩٩۴ و ١٩٩۵ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را به دست آورد. همچنین در سال ٢٠١۴ که به عنوان استاد دانشگاه در آمریکا مشغول بود، موفق شد مدال معتبر فیلدز را دریافت کند.

اما شیوه زندگی وی به ناگهان درهم پیچید. او در سن ۴٠ سالگی در بیمارستانی در آمریکا از دنیا رفت. مرگ او در اثر بیماری سرطان بود که از سال ها پیش با آن می جنگید. او با یک مهندس کامپیوتر از جمهوری چک ازدواج کرد و دختری شش ساله دارد.

میرزاخانی به عنوان استاد در دانشگاه معتبر استنفورد مشغول به کار بود. او هرگز در مقابل مشکلات دشوار ریاضی سر تسلیم فرود نیاورده بود. او در مصاحبه ای گفته بود: “من به خود اجازه نمی دهم به سرعت دلسرد شوم. من کاملاً اعتماد دارم که این نیز قابل حل است.”

این ریاضیدان دوستان و همکاران را با خوش بینی و پشتکار خود تحت تأثیر قرار داده بود. کورتیس مک مولن، استاد دانشگاه هاروارد و استاد راهنمای تز دکترای وی گفت: “او از جاه طلبی بی باکانه ای برخوردار بود.”

میرزاخانی در مراسم اهدای جوایز در سئول در بین چهار برنده جایزه با بیشترین تشویق رو به رو شد. حدود ۵ هزار دانشمندی که در کنگره ریاضیدانان گردهم آمده بودند، از این اولین زن برنده به طور ویژه تقدیر به عمل آوردند.

از سراسر جهان به میرزاخانی تبریک گفته شد. این ریاضیدان با موهای کوتاه در انظار عمومی هیچ حجابی بر سر نمی کرد.

فردی در یک پیام طعنه آمیز خطاب به حسن روحانی نوشته شده بود: “من به مریم میرزاخانی  بدون روسری تبریک می گویم، اما اگر زمانی به ایران باز گردد، ما او را دستگیر می کنیم.”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا