اجتماعی

بازار پررونق داروهای تقلبی هندی در ایران

وجود داروهای تقلبی در بازار ایران پدیده‌ای نیست که اخیرا کشف شده باشد. اما این بار مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو از پشت پرده واردات این داروهای تلقبی سخن گفته است. کارشناسان در مورد عوارض مصرف این داروها هشدار داده‌اند.

بازار پررونق داروهای تقلبی هندی در ایراننامشان شرکت‌های فوریتی است و کارشان تهیه و توزیع سریع داروست. اینکه داروهای تقلبی در ایران تا کنون پیامدهای فاجعه‌باری داشته است، موضوعی است که بارها از سوی رسانه‌های داخل کشور مطرح شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از اکبر عبدالهی، مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر اعلام کرد که وزارت بهداشت ایران کماکان درگیر عواقب منفی داروهای تقلبی است. در این گزارش آمده است: «وزارت بهداشت هنوز هم تاوان فرآورده‌ها و داروهای هپاتیت C، ایدز و داروهایی که منجر به کور شدن افرادی شده بودند را می‌دهد؛ چرا که این داروها از طریق شرکت‌های فوریتی به صورت قاچاق وارد شده بودند و ثبت هم نشده بودند.»

داروهای بی‌صاحب

Medikamente einer Apotheke im Iran (Mehr)

حجم واردات شرکت‌های فوریتی بسیار زیاد است. بخش اعظم این داروها به صورت قاچاق وارد می‌شوند. مسئولان وزارت بهداشت اعتراف می‌کنند که کنترل کافی بر کیفیت داروها اعمال نمی‌شود. کنترل کیفیت داروهای قاچاق که اصولا ممکن نیست.

بخشی از داروهای قاچاق، داروهای تقلبی هستند. بر اساس اظهارات عبدالهی، ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلم “داروی بی‌صاحب” در کشور در گردش است. او گفت: «این داروها را شرکت‌های فوریتی وارد می‌کنند و جایی ثبت نشدند و نمایندگی رسمی ندارند.»

پشت پرده واردات داروهای تقلبی

خبرگزاری ایلنا نیز در گزارشی پیرامون واردات داروهای تقلبی به ایران به ناگفته‌های بازار پررونق دارو در ایران می‌پردازد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر درباره این داروها گفته است که شرکت‌های فوریتی که در حوزه تهیه و توزیع دارو در سطح کشور فعالیت دارند، داروها را از منابع مشکوک و نامعتبر تهیه می‌کنند.

عبدالهی گفت: «این شرکت‌ها [شرکت‌های فوریتی] دارو را از عمده‌فروشی‌های ترکیه یا آلمان تهیه می‌کنند که اکثر این عمده‌فروشی‌ها مجوز فروش به ایران را ندارند.»

گفته می‌شود که بیش از ۳۰ درصد عمد‌ه‌فروشی‌های دارو در کشورهای آلمان، اتریش و ترکیه توسط ایرانیان اداره می‌شوند.

این عمده‌فروشی‌ها اساسا برای تجارت دارو با ایران ایجاد شده‌اند و کارشان واردات داروهای تقلبی از هند است. آن‌ها داروهای تقلبی را از هند تهیه می‌کنند و آن‌ها را وارد کشور دیگری مانند ترکیه می‌کنند. جالب اینجاست که این داروها بدون مجوز فروش وارد ترکیه می‌شوند. سپس این داروهای تقلبی از ترکیه یا کشورهای مشابه آن به بازارهای دارو در ایران راه می‌یابند.

مسئولان نظام پزشکی تهران درباره داروهای تقلبی گفته‌‌اند: «حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد داروهای لاغری، زیبایی و آرایشی مصرفی در ایران قاچاق، تقلبی و پرعارضه هستند، که سلامت جامعه را تهدید می‌کنند.»

پدیده واردات داروهای تقلبی و تهیه ‌دارو توسط شرکت‌های فوریتی از منابع نامعتبر، راز پوشیده‌ای برای مسئولان نیست. اما، تا کنون گام موثری در تقابل با این اقدام بزهکارانه صورت نگرفته است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو برای توضیح این پدیده منفی اجتماعی از “بحران‌ها و بی‌برنامگی‌ها” سخن می‌گوید: عبدالهی گفت: «معتقدم وجود شرکت‌های فوریتی در کشور ناشی از بحران‌ها و بی‌برنامگی‌هاست. در یک کشور برنامه‌ریزی شده و آرام نیازی به شرکت‌های فوریتی نیست و طبق قاعده داروها ثبت شده و واردکننده مشخصی دارند که مسئولیت کمی و کیفی دارو را برعهده می‌گیرد، اما در کشوری که دچار بحران شده و برنامه‌ریزی مناسبی ندارد، یک سری شرکت‌های کوچک برای واردات دارو تشکیل می‌شود.»

عبدالهی توضیح بیشتری درباره نوع بحران‌ها و همچنین علت‌های مربوط  به برنامه‌ریزی نامناسب در اختیار رسانه‌ها قرار نداد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا