گوناگون

صدا و سیما؛ شهیدسازی برای امر به معروف

خبرنگار صداوسیما دوان دوان خود را به ایستگاه مترو شهرری می‌رساند تا گزارش کاملی را از ماجرای مجروح شدن یک فرد روحانی به واسطه آنچه «امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از نوامیس مردم» خوانده شد به اخبار این رسانه انحصاری برساند. چه موضوعی از این بهتر!…
برای پیوستن به کانال تلگرام «صدای مردم» کلیک کنید

خبرنگار به جنوب شهر می‌رود و با مردمی روبه‌رو می‌شود که قرائتی غیر از آن چه او می‌پسندد را در برابر دوربینش می‌گویند. در آن جا کسی از امربه معروف سخنی نمی‌گوید. در بین صحبت‌های مردم خبری از این که ضارب به نوامیس مردم متعرض شده است و مورد اعتراض آن روحانی قرار گرفته است نیست.

و این جا همان جایی است که ظاهرا تیر خبرنگار به سنگ خورده است و از اساس، ماجرا آن طور که تصور می‌کرد نبوده است. عصبانیت خبرنگار لحظه به لحظه بیشتر می‌شود تا جایی که کار به درگیری لفظی با مردم می‌رسد. حالا او به سازمان صداوسیما بازگشته است و نوبت استفاده از تکنیک تدوین و سانسور است تا با استفاده از آن بشود به هدف مورد نظر رسید. دستپخت خبرنگار، تدوینگر و تیم سیاسی صداوسیما گزارشی می‌شود که در شب حادثه از بخش‌های مختلف خبری درباره آن چه در ایستگاه مترو شهرری رخ داد با عنوان «مضروب شدن روحانی آمر به معروف به واسطه دفاع از نوامیس مردم» منعکس شده است.

گزارشی که تفاوتی معنادار با آن چه در فضای مجازی از گفتگو با مردم منتشر شده است دارد. سیاست زدگان تصمیم گیر در صداوسیما هنوز در این تصورند که می‌توانند با چنین شیوه‌های نخ نمایی به اهدافشان برسند و موج رسانه‌ای ایجاد کنند، آن هم در این روزگار که هر فرد دیگر به شکل بالقوه تبدیل به یک رسانه شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا