اخبار

تحریم‌های جدید آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی ایران

یک روز بعد از دومین گزارش دولت ترامپ درباره میزان پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای در دومین سالگرد این توافق، آمریکا تحریم جدیدی علیه برنامه موشکی ایران اعلام کرد. به گزارش صدای آمریکا، اسوشیتدپرس گزارش داد دولت آمریکا اسامی ۱۸ فرد و نهاد ایرانی را در فهرست تحریم‌های جدید قرار داد. این تحریم‌ها در ارتباط با فعالیت‌های نظامی ایران قرار دارند و از جمله شامل نیروی هوافضای سپاه و مرکز تحقیقات باقرالعلوم می‌شوند..
Iran Teheran Militärparade mit Raketen (picture-alliance/dpa/A. Taherkenareh)

بر اساس آخرین خبرها، واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرده است. این تحریم‌ها متوجه برنامه موشکی ایران و برخی اقدامات نظامی این کشور می‌شوند.

وزارت دارایی ایالات متحده آمریکا اسامی ۱۶ فرد و نهاد ‌و وزارت خارجه آمریکا سازمان‌های جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه و مرکز تحقیقات باقرالعلوم را در فهرست تحریم‌های جدید قرار داده‌ است.

تحریم های جدید در حالی است که دوشنبه شب ۲۶ تیرماه، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در دومین گزارش به کنگره آمریکا تایید کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش به توافق هسته ای دو سال پیش پایبند بوده است.

علت تحریم جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه و مرکز تحقیقات باقرالعلوم فعالیت‌های آن‌ها در ارتباط با ساخت موشک‌های بالستیک” اعلام شده است.

آمریکا گفته است که تحریم‌های تازه به خاطر “تهدیدهای امنیتی دائمی” ایران و به “خطر انداختن ثبات منطقه خاورمیانه” است. به این ترتیب دولت ترامپ یک استراتژی دوگانه را علیه ایران به کار گرفته است. از یک سو شامگاه دوشنبه (۱۷ ژوئیه/۲۶ تیر) آمریکا اعلام کرد که ایران به مفاد برجام پایبند مانده اما از سوی دیگر تاکید می‌کند که ایران هم‌چنان “خطری” برای امنیت منطقه و آمریکاست و دست به تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران می‌زند.

سیاست دولت آمریکا در قبال ایران در دورهٔ اوباما، برای جمهوری‌اسلامی در طرح “خاورمیانهٔ جدید” آمریکا نقش و جایگاهی مشخص قائل شده بود که دمسازی و همزیستیِ رژیم ولایت فقیه با هژمونیِ آمریکا در منطقه در چارچوب برجام و تخفیف تحریم‌های مالی از جانب خزانه‌داری آمریکا برآمدِ اصلی آن بود. بر اساس این فرمول، دولت آمریکا، از طریق دیپلماسی در چارچوب به‌وجود آوردن “بازدارندگیِ چندجانبه” در بین قدرت‌های منطقه به‌منظور رعایت حیطهٔ عملکرد و نفوذ سیاسی و نظامی جمهوری‌اسلامی وزن و محدوده‌ای مشخص را تعیین کرده بود. اکنون شواهد حکایت از این دارند که دولت ترامپ درصدد تحمیل شرایطی جدید و به‌وجود آوردن تغییرهایی مشخص در این چارچوب است. به‌ویژه کاستن از نقش و وزن رژیم ولایی در تحول‌های منطقه به‌نفع عربستان و متحدان آن، ازجمله این تغییرها هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا