اجتماعی

پتروشیمی ایلام هم از تولید باز ماند

با توجه به منابع و پتانسیل‌های صنعتی، کمترین سرمایه گذاری و ضعیف ترین زیرساخت صنعتی در کشور از یک سو  و بی توجهی سران رژیم از سوی دیگر  امروز پتروشیمی ایلام از تولید باز ماند. چرخه تولید پتروشیمی ایلام یعنی یکی از مراکز صنعتی مهم کشور،به علت عدم تامین خوراک به بیماری درحال مرگ می ماند!

بنابر گفته‌های مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام با خبرگزاری‌های دولتی، چرخه تولید پتروشیمی ایلام به علت عدم تامین خوراک از ساعت ١١ روز یکشنبه ٢۵ تیر ماه ١٣٩۶ متوقف شده است.

به گزارش کردستان میدیا،فرهاد دانشی، مدیرعامل پتروشیمی ایلام طی نشستی خبری با خبرگزاری  مهر، عدم تامین “اتیلن” از سوی مسئولین مربوطه، کمبود “اتان” در منطقه عسلویه و وعدم هماهنگی و برنامه‌ریزی دقیق را از عوامل اصلی متوقف شدن تولید این شرکت اعلام کرد.

او در ادامه افزود: در هنگام اشتغال به تولید نیز پتروشیمی ایلام با ظرفیت ٣٠٠ تن پلی اتیلن سنگین در سال، به دلیل عدم تامین خوراک تنها با نیمی از ظرفیت خود به فعالیت ادامه می‌داد و تولیدات این مرکز که ٨٠درصد آن صادر شده و ٢٠ درصد نیز در بازار داخلی کشور مورد مصرف قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که طبق اعلام مرکز آمار ایران در فاصله سالهای ١٣٨۶ تا ١٣٩٢ نزدیک به ٣٠٠٠ واحد صنعتی در کل ایران از چرخه تولید خارج شده‌اند و از سال ١٣٩٢ تا سال جاری نیمی از کارخانه‌ها تعطیل یا به صورت نیمه تعطیل و با حداقل ظرفیت تولید به حیات خود ادامه می‌دهند، همچنین طبق اعلام بانک مرکزی نیز ۴١ درصد صنایع در سالهای ١٣٩٢ تا ١٣٩۵ تعطیل شده‌اند.

قابل ذکر است که به دلیل دید امنیتی و نظامی، اقتصاد ملی، بخش تولید و به همراه آن منافع وسیع ترین طبقات و قشر های اجتماعی نادیده گرفته و پایمال می شود. برکسی پوشیده نیست که رژیم فقها با در نظر گرفتن منافع کلان سرمایه داری خصوصا لایه های انگلی و غیرمولد و ارگان های نظامی-امنیتی و انتظامی درعرصه های مختلف سیاسی-اقتصادی و اجتماعی تا به امروز اثرات و نتایج فاجعه باری برای زحمتکشان به بار آورده است.و حقوق و منافع طبقه کارگر به شکل گسترده یی مورد تعرض و دستبرد قرار گرفته است؛ حضور موثر و تاثیر گذار جنبش کارگری ضامن تداوم مبارزه برضدارتجاع و استبداد و تحقق مطالبات مردم میهن ماست!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا