اخبار

اظهارات مهم رئیس سازمان “سیا”

تغییری اساسی در رویکرد آمریکا به ایران را شاهد خواهیم بود.

رئیس آژانس مرکزی اطلاعاتی آمریکا (سیا) عصر پنجشنبه (به وقت محلی) در نشست امنیتی سالانه موسسه اسپن اعلام کرد: می خواهیم حاکمان ایران را نه تنها در زمینه هسته ای که در تمامی موارد به عقب برانیم….

به نقل از توئیت خبرنگار واشنگتن پست، رئیس سازمان سیا در نشست موسسه اسپن گفت: وقتی بازنگری در سیاست‌ها به پایان برسد، تغییری اساسی در رویکرد آمریکا نسبت به ایران را شاهد خواهیم بود.

در خبری دیگر به نقل از خبرنگار سی‌ان‌ان در توئیتر، رئیس سازمان سیا در این نشست از رژیم ایران به عنوان دشمنان آمریکا در سوریه نام برد.

نخستین سوالی  که از رئیس سیا در این نشست پرسیده شد، این بود که دشمن آمریکا در سوریه دقیقا چه کسی است؟

رئیس سیا در پاسخ گفت:« امروز دشمن ما رژیم ایران است که در حال جلو کشیدن مرزهای خود است. آنها دارند از مرزهای خود جلوتر می‌آیند و می‌خواهند از طریق عراق به خاک سوریه وصل شوند».

رئیس سیا افزود، روسیه هم در سوریه حضور دارد که نتوانستیم جایی برای کار مشترک با آنها پیدا کنیم زیرا منافع همسانی با آنها نداریم.

مجری پرسید: منافع آمریکا در سوریه دقیقا چیست؟

مایک پمپئو پاسخ داد: منافع ما خیلی بزرگ‌تر از سوریه است. باید به سوریه به عنوان بخشی از یک حلقه ارتباطی در خاورمیانه بزرگ نگاه کنیم. این حلقه می‌تواند شرایط را برای ایجاد ثبات در خاورمیانه و تضمین امنیت آمریکا، مساعد کند. و باید برای تحقق نقشه خاورمیانه بزرگ، آمریکا پیروز میدان در سوریه باشد.

مجری پرسید که دولت ترامپ چه ابزاری را برای پس زدن رژیم ایران می پسندد؟

به گزارش فارس، رئیس سیا در پاسخ گفت: نمی‌دانم از چه ابزاری برای پس زدن آنها استفاده خواهیم کرد ولی می‌دانم که نباید به دلجویی از آنان ادامه دهیم. باید آنها را به تبعیت از تعهداتشان مجبور کنیم و برخی اوقات این کار، مستلزم خطرپذیری است که مطمئنم این دولت، نهایتاً متمایل به این کار خواهد بود. (مانند گنجاندن سپاه پاسداران در لیست تروریستی و کشتن قاسم سلیمانی).

زمان آمادگی برای سقوط جمهوری اسلامی فرا رسیده است
صدای آمریکا: خلاصه یادداشتی از ری تکیه در روزنامه واشنگتن پست

«آمریکا با توجه به حکومت یک رهبر سالخورده بر ایران باید خود را برای گذار قدرت در آن کشور که ممکن است سقوط کل نظام را سرعت بدهد آماده کند».

ایران اغلب به غلط جزیره ثبات در منطقه ای بی ثبات توصیف شده است. اما تاریخ جمهوری اسلامی مملو از فراز و نشیب ها و کشمکش های دائم میان یک رژیم خودکامه با جامعه ای سرکش در پی توانمندی های دموکراتیک بوده است.

آن چه درباره آینده ایران قطعی است این است که یک جنبش اعتراضی دیگر در زمانی نه چندان دور برای جایگزینی رژیم برخواهد خواست.

امروز، جمهوری اسلامی در شرایطی سقوط قرار دارد؛ این رژیم تلاش در ترویج ایدئولوژی [ارتجاعی فقه سنتی] است که هیچ کس خریدار آن نیست. سرویس های امنیتی را فرمان می دهد که در شورش ها قابل اتکا نیستند. پرهیز بسیاری از فرماندهان سپاه به تیراندازی به مردم در اعتراضات سال هشتاد و هشت موجب شد که رژیم به ناچار شبه نظامیان بسیج را در شهرها مستقر کند.

حوزه های علمیه در قم با مشاهده مساجد خالی به میزان آسیبی که حکومت خدا به اسلام زده است اذعان دارند. امروز شکاف های عمیق جناحی، نظام جمهوری اسلامی را از انتخاب یک جانشین برای رهبری کشور ناتوان کرده است.

یک چیز اما در جهت منافع رژیم است: توافق هسته ای با جامعه جهانی. طی دهه هفتاد میلادی، در اوج دیپلماسی کنترل تسلیحات بین آمریکا و شوروی سابق  چهره های متنفذ سیاست خارجی از ترس از سقوط توافق های به دست آمده خواهان اعمال فشار بر مسکو نبودند. وقتی رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، خواهان همراهی با آزادیخواهان در ایران شد این نگرش را به چالش کشید.

آمریکا باید از همین امروز خود را برای بروز یک جنبش اعتراضی احتمالی[بخوان مردمی] در ایران یا درگذشت ناگهانی خامنه ای که می تواند نظام را تا نقطه سقوط بلرزاند آماده کند.

مسولیت دولت ترامپ اینک مطالعه راه هایی برای استفاده از بحران فزاینده در ایران در راستای جایگزین کردن یکی از سرسخت ترین دشمنان آمریکا است.

[بر سرکار آمدن دونالد ترامپ و شعارها و سیاست‌های او فرایندی بسیار نگران‌کننده برای صلح جهانی و مصالح ملت‌های جهان بوجود آورده است. وضعیت منطقهٔ خاورمیانه و کشور ما وارد مرحله‌یی خطرناک شده‌ است. عامل‌های خارجی‌ای بسیار مخرب، صلح و حاکمیت ملی و اقتصاد ملی میهن را به‌شدت تهدید می‌کنند.تأثیرگذاری بر روند تحولات منطقه و کشورهایی که به‌دلیل همسایگی، پیوندهای ملی، قومی و تاریخی برای مردم میهن‌مان اهمیتی ویژه دارند، می‌تواند- و می‌باید- از راه‌های صلح‌آمیز، چندجانبه، در چارچوب “منشور سازمان ملل” و مقاوله‌نامه‌ها و به‌دور از تهدید، توهین و شعارهای توخالی، به‌طور جدی و مؤثر دنبال شود. نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشورمان نباید اجازه دهند که سیاست‌های مداخله‌جویانهٔ آمریکا و بده بستان‌های پشت پرده بر سر منافع مردم و یا روی آوردن به درگیری ها و تشنج های نظامی چه از طریق جنگ های نیابتی و یا رودرویی مستقیم نظامی سرنوشت مردم میهن ما را رقم زند.  نیروهای مترقی و میهن‌دوست می توانند برای همکاری مشترک در دفاع از صلح در خاورمیانه و حق حاکمیت ملی میهن مان ایران اقدام نمایند.]
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا