جوانان

سالگرد کشتار ۳۳ جوان مترقی طرفدار سوسیالیسم و مدافع کوبانی در ترکیه

در انفجار شهر پرسوس که حکومت ترکیه نام آن را به “سوروچ” تغییر داده ٣٣ تن جان باختند که اکثرا دانشجویان عضو “فدراسیون انجمن های جوانان سوسیالیست” بودند. بیستم ژوئیه دومین سالگرد کشتار جمعی ۳۳ جوان سوسیالیست حامی کوبانی در پرسوس در ترکیه است. جوانانی که وقتی کوبانی در محاصره ارتش ترکیه و داعش قرار داشت برای کمک به آن رفته بودند …

بیستم ژوئیه دومین سالگرد کشتار جمعی ٣٣ جوان سوسیالیست حامی کوبانی در پرسوس در ترکیه است. جوانانی که وقتی کوبانی در محاصره ارتش ترکیه و داعش قرار داشت به نوار مرزی رفته بودند تا به مقاومت حماسی کوبانی کمک کنند.

در انفجار شهر پرسوس که حکومت ترکیه نام آن را به “سوروچ” تغییر داده ٣٣ تن جان باختند که اکثرا دانشجویان عضو “فدراسیون انجمن های جوانان سوسیالیست” بودند. یکصد و چهار نفر نیز در این فاجعه زخمی شدند. چند تن از اعضای “حزب دموکراتیک خلق” ترکیه با نام اختصاری “ه. د. پ”، نیز در میان جانباختگان بودند.
مرکز فرهنگی اماره در ساعت انفجار، محل متینگ ٣۰۰ جوان زن و مرد عضو “فدراسیون انجمن های جوانان سوسیالیست” بود. آنان به این شهر رفته بودند تا از آنجا عازم “کوبانی” گشته و به بازسازی یک کودکستان، میدان بازی شهر و نهال کاری مبادرت ورزند. این فعالین جوان و سوسیالیست به هنگام انفجار در مرکز مذکور در حال برگزاری یک کنفرانس خبری در جهت توضیح اهداف سفر خود به شهر کوبانی و توضیح ضرورت کمک سریع به بازسازی این شهر بودند.
رهبری “پ. ک. ک” و “صلاح الدین دمیرتاش” رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه، اردوغان را مسئول این قتل عام خواندند. حزب دموکراتیک خلق ها، هدف بمبگذاری را در هم شکستن همبستگی جهانی با مردم کوبانی اعلام کرد و از هواداران حزب در سرتاسر ترکیه و کردستان خواست در برابر این جنایت دست به اعتراضات خیابانی بزنند.

در ۲۱ ژوئیه، یک روز پس از انفجار انتحاری در شهر “پرسوس”، هزاران تن از مردم ترکیه در میدان “تقسیم” استانبول علیه دولت ترکیه و “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری این کشور، تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی علیه داعش و “حزب عدالت و توسعه”، دولت اسلامگرای ترکیه را حامی و همکار گروه جنایتکار “داعش” معرفی کردند. نیروهای پلیس ترکیه با حمله به تظاهرکنندگان و استفاده از گاز اشک آور و ماشین های آبپاش کوشیدند معترضان را متفرق کنند که با مقاومت آنان روبرو گردید. در آنکارا خویشاوندان و دوستان قربانیان جانباخته به همراه مردم معترض در مقابل پارلمان ترکیه تجمع کرده و تقلای گارد مسلح برای بر هم زدن تجمع را ناکام گذاشتند.

فدراسیون انجمن های جوانان سوسیالیست، که اعضایش در پرسوس قتل عام شدند، از فعالین شرکت کننده در اعتراضات پارک “گیزی” و میدان تقسیم استانبول بودند. آنان به همراه سایر مبارزین در ۲۰۱٣ به دولت اردوغان اجازه ندادند پارک و میدان تقسیم مشهور به میدان روز جهانی کارگر را تخریب کرده و نمادهای اسلامی در آنها درست کند. آنها به امر مقاومت قهرمانانه در کوبانی در دفاع مسلحانه از این شهر و در ایجاد بریگاد سرخ تحت عنوان بریگاد بین المللی یاری می رساندند. اعضای “فدراسیون انجمن های جوانان سوسیالیست” در راستای تحقق همین هدف تلاش می کردند به انتقال مبارزین سوسیالیست اروپائی به کوبانی کمک کنند.

جرن چوبان ریاست مشترک فدراسیون جمعیت‌های جوانان سوسیالیست در سالگرد این واقعه طی گفتگویی با خبرگزاری فرات گفت حزب حاکم ترکیه با انجام این کشتار اتحاد خلق‌های کرد و ترک را هدف قرار داده بود.
ریاست مشترک فدراسیون جمعیت‌های جوانان سوسیالیست افزود: حزب حاکم عدالت و توسعه و کاخ ریاست جمهوری اردوغان که به دنبال پیروزی چشمگیر حزب دمکراتیک خلق‌ها در انتخابات پارلمانی دچار شکست سنگینی شده بودند حساب آنرا با جوانان سوسیالیست حامی کوبانی تسویه کردند.

حزب دمکراتیک خلق‌ها، در انتخابات هفتم ژوئن ٢٠١۵ با کسب قریب هشتاد کرسی پارلمان، حزب عدالت و توسعه را از تشکیل دولت تک حزبی بازداشته بود و این موضوع باعث اقدامات انتقام‌جویانه اردوغان شد.

جرن چوپان با اعلام اینکه این جوانان تعطیلات تابستانی خود را صرف کمک به کوبانی کرده بودند می‌گوید کشتار جمعی آنها محصول کینه مشترک حزب عدالت و توسعه، حزب حرکت ملی و داعش علیه آزادیخواهان و چپگرایان بود.
ریاست مشترک فدراسیون جمعیت‌های جوانان سوسیالیست با اشاره به اینکه در واقعه پرسوس خون جوانان کرد و ترک در هم آمیخته شد تأکید می‌کند که مرز کوبانی نقطه تلاقی مبارزه متحدانه خلق‌های کردستان و ترکیه برای عدالت بود.
او می‌گوید هدف حکومت ترکیه از ترتیب دادن این کشتار مرعوب ساختن جوانان ترک از رابطه با انقلاب روژاوا بود اما در عمل جوانان ترکیهای بیشتری رو به روژاوا گذاشتهاند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا