ورزشی

استفاده از سیستم “ویدئو چک” در فصل جدید فوتبال بوندس‌لیگا

سازمان لیگ فوتبال آلمان (DFL) از فصل جدید فوتبال بوندس‌لیگا از فناورى “ویدئو چک” براى بررسى تصمیمات پرسش‌برانگیز داورى در حین بازى استفاده خواهد کرد. بدین منظور ١ میلیون و ٨٠٠ هزار یورو سرمایه‌گذارى شده است.

با سوت آغاز دیدار افتتاحیه فصل جدید فوتبال بوندس‌لیگاى آلمان میان تیم‌هاى بایرن مونیخ و بایر لورکوزن در روز ١٨ ماه اوت، تحولاتی تاریخى در قوانین فوتبال حرفه‌اى آلمان صورت خواهد گرفت. به گفته مقامات سازمان لیگ فوتبال آلمان، هدف و انگیزه در به کارگیرى فناورى جدید و بررسى ویدئویى تصمیمات داورى، براى کسب “عدالت” بیشتر در فوتبال خواهد بود.

آنسگار شونکن، عضو هیئت مدیره DFL تاکید مى‌کند که “داورها، مربیان، بازیکنان و مدیران خوشحال هستند که فوتبال از این طریق عادلانه‌تر خواهد شد.” استفاده از “منشى ویدئویى” به این شکل خواهد بود که قضاوت داور اول و کمک‌داورها در حین بازى در پى وقوع رویداد حساس و مهمى، بلافاصله  توسط “ویدئو چک” بازبینی می‌شود. این بازبینى مى‌تواند در مورد هرگونه تصمیم داورى انجام شود، چه در مورد قضاوت اشتباه احتمالى از سوى داور و چه در پى عدم قضاوت او در مورد رویدادی که اشتباها  نادیده گرفته است.

تعلیم ٢٣ داور در نقش منشى ویدئویى

سازمان لیگ فوتبال آلمان براى مدیریت و به کارگیرى حرفه‌اى این فناورى مدرن در هنگام دیدارهاى بوندس‌لیگا، ٢٣ داور را تعلیم و آموزش داده است. ساشا شتگه‌مان، یکى از این ٢٣ داور ویژه و آموزش دیده در نقش “منشى ویدئویى” می‌گوید: “این موضوع فرآیند یادگیرى سنگینى براى همه داوران بوده است و چالش حساسى نیز در داورى‌هاى آتى خواهد بود.”

 

تکنولوژى “ویدئو چک” در فصل پیشین بوندس لیگا در ١٢٧ بازى به صورت “آف لاین” و در هنگام ١١۴ دیدار به طور مستقیم و زنده مورد آزمایش قرار گرفت. داوران فوتبال آلمان به این ترتیب تجربیات نخست خود را از این سیستم جدید کسب کردند.

مخارج نصب “ویدئو چک” نیز براى استفاده از آن در فصل آینده فوتبال بوندس لیگا بالغ بر ١ میلیون و ٨٠٠ هزار یورو است.

استفاده از “ویدئو چک” در جام کنفدراسیون‌ها و جام جهانى جوانان

فناورى “ویدئو چک” از سوى فدراسیون جهانى فوتبال فیفا در جام کنفدراسیون ها ٢٠١٧ در روسیه و جام جهانى جوانان ٢٠١٧ در کره جنوبى به کار گرفته شد. استفاده از این تکنولوژى در چندین مورد باعث اصلاح تصمیمات داورى شد. اما این سیستم جدید در برخى از صحنه‌هاى دیگر نیز در بازبینى لازم از قضاوت اشتباه داورى “خاموش” ماند و عملکرد مفیدى نداشت.

گفتنى است که نخستین عملکرد رسمى “ویدئو چک” در جام جهانى فوتبال جوانان در هنگام دیدار تیم‌هاى ملى ایران و پرتغال به ثبت رسید. در حالى که داور بازى ضربه پنالتى را براى ملى پوشان ایران اعلام کرده بوده، “منشى ویدئویى” نمایانگر اشتباه داورى شد و موقعیت پنالتى از تیم ایران گرفته شد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا