گوناگون

تشکیلات خودگردان فلسطین روابط با اسرائیل را قطع کرد

تشکیلات خودگردان فلسطین روابط با اسرائیل را به دلیل تشدید کنترل‌ها در اماکن مقدس بیت‌المقدس (اورشلیم) قطع کرد.

محمود عباس، رئیس این تشکیلات روز جمعه ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر) گفت، مناسبات زمانی از سر گرفته خواهد شد که اسرائیل تدابیر امنیتی جدید را لغو کند.

به دلیل نصب دستگاه‌های فلزیاب در ورودی‌های محوطه‌ای که مسلمانان آن را حرم شریف و یهودیان آن را کوه معبد می‌نامند روز جمعه درگیری‌های شدیدی میان تظاهرکنندگان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل صورت گرفت. در این درگیری‌ها دست کم سه نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند.

در کرانه باختری رودن اردن نیز یک مرد فلسطینی با ضربات چاقو سه اسرائیلی را در یک شهرک‌ یهودی‌نشین در شمال غربی رام‌الله به قتل رساندند.

Israel verschärfte Sicherheitsvorkehrungen am Tempelberg in Jerusalem (picture-alliance/newscom/D. Hill)

نصب دستگاه‌های فلزیاب عامل شروع درگیری‌ها بود

او با ورود به خانه‌ای در این شهرک با چاقو به چهار اسرائیلی حمله کرد که سه تن از آن‌ها کشته شدند و یک نفر نیز زخمی شد. ارتش اسرائیل می‌گوید، مهاجم به ضرب گلوله یکی از همسایگان زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند، او پیش از حمله در فیس‌بوک اعلام کرده بود که از حوادث اخیر بیت‌المقدس متأثر شده است.

اسرائیل روز جمعه نیروهای امنیتی خود را به حال آماده‌باش درآورد و از بیم حملات جدید تنها به مردان و زنان بالای ۵۰ سال اجازه ورود به بخش قدیمی بیت‌المقدس و حرم شریف را داد.

دستگا‌ه‌های فلزیاب هفته گذشته و پس از آن که سه عرب اسرائیلی دربخش قدیمی بیت‌المقدس دو پلیس اسرائیلی را به ضرب گلوله کشتند در ورودی‌های این منطقه نصب شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا