اجتماعی

تداوم آتش سوزی جنگل ها و مراتع کردستان و تخریب گسترده محیط زیست

در گزارشهای رسیده به جمعیت حقوق بشر کوردستان،در جریان ۲ فقره آتش سوزی که حوالی ساعت ۱۰ شب بوقوع پیوست حدود یک هکتار ونیم از مراتع و جنگل های حومه شهر “سرمت” و منطقه “مله نی”در دهستان حیدریه از توابع شهرستان گیلانغرب در شرق کردستان طعمه حریق شده است. به گزارش رسانه‌ها، مردم هرمنطقه می‌خواهند در سرزمین نیکانی زندگی کنند که در آن اقتصاد به سود مردم و زیستگاه آنها- بچرخد؛ سرزمین امن و مکان دنج در برابر ویرانگری ناشی از تغییرهای اقلیمی زیانبار؛ دنیایی با آب و هوای تمیز و جامعه‌هایی تندرست و شاد؛ آرزویی که بشریت در انتظار آن است . این آرزوها را نباید با معیارهای سودورزی ویرانگر اداره کرد. تودهای میلیونی بویژه بیشتر از هرکس به کارگران، تنگدستان ، این واقعیت را با پوست و گوشت خود لمس کرده‌اند و می‌دانند. باید آنهایی را که سود جلوی چشم‌شان را گرفته است، به شنیدن و دیدن و عمل کردن واداشت…

عصر روز گذشته نیم هکتار از مراتع جنگلی منطقه “مله نی”از توابع شهرستان گیلانغرب طعمه حریق شده بود که این آتش سوزی بلافاصله با حضور به موقع مردم و دوستداران طبیعت پس از ۲ ساعت تلاش مهار شد.

در ادامه آتش سوزیهای اخیر در شرق کوردستان رییس اداره منابع طبیعی پاوه اعلام کرد: ساعت ۹:۳۰ صبح ۳۱ تیرماه ۱۳۹۶ حدود سه هکتار از مراتع درختی منطقه “لاران” از توابع بخش باینگان دچار حریق شده است که با همکاری مردم منطقه و دوستداران محیط زیست این آتش سوزی نیز مهار شده است.
لازم به ذکر است که به علت این آتش سوزی ها حدود ۳ هکتار از مراتع شهرستان “پاوه”، حدود یک هکتار و نیم از مراتع و جنگل های حومه شهر “سرمت” و منطقه “مله نی” در دهستان حیدریه از توابع شهرستان گیلانغرب و ۱۰۰۰ هکتار از مراتع و جنگلهای منطقه “کوسالان” از توابع شهرستان مریوان در کردستان در آتش سوختند.
سال گذشته نیز در ۲۸ مورد آتش سوزی ۵۰۰ هکتار از مراتع و جنگلهای گیلانغرب از بین رفت و به گفته منابع داخلی بیش از ۳۰ میلیارد ریال خسارت را به دنبال داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا