ورزشی

وحید هاشمیان کمک‌مربی تیم زیر ١٧ساله‌های هامبورگ شد

وحید هاشمیان گام دیگری در مسیر تبدیل‌شدن به یک سرمربی ممتاز برداشت. بنا بر اعلام سایت باشگاه هامبورگ، این ملی‌پوش سابق ایرانی در فصل آینده مربی تیم زیر ۱۷ساله‌های باشگاه هامبورگ خواهد بود. هاشمیان که تمامی مدارج مربیگری را در بالاترین سطح در آلمان پشت سر گذاشته چندماهی بود که در تیم زیر ١٧ساله‌های هامبورگ فعالیت می‌کرد.

مسئولان هامبورگ از عملکرد این مربی جوان ایرانی که به‌تازگی ۴١ساله شد، بسیار راضی بودند و حالا او کمک‌مربی اول تیم زیر ١٧ساله‌های هامبورگ خواهد بود.
هاشمیان در دوران بازی خود هم نشان داد به مربیگری علاقه زیادی دارد و در همان سال‌ها دوره‌های مربیگری A و B را در آلمان پشت سر گذاشت. این مهاجم سختکوش هم‌زمان با بازی در دوره‌های مربیگری هم شرکت کرد، او یکی از داربی‌های تهران را به دلیل حضور در کلاس مربیگری از دست داد.
هاشمیان که پنج سال پیش پس از بازی در پرسپولیس بازنشسته شد، در آلمان دوره پیشرفته مربیگری را هم طی کرد و در شهریور ٩۵ بالاترین مدرک مربیگری را دریافت کرد. او می‌تواند با مدرکش در هر تیم بوندس‌لیگایی مربیگری کند. حضور در کادر فنی تیم زیر ١٧ساله‌های هامبورگ می‌تواند پلی باشد برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر.
مهاجم پیشین تیم ملی ایران که در فوتبال آلمان سابقه بازی در تیم‌های هامبورگ، بوخوم، بایرن مونیخ و هانوفر را دارد، در این پنج سال علاوه بر حضور در دوره مربیگری حرفه‌ای، در چند تیم اروپایی هم دوران کارآموزی را پشت سر گذاشت. «هلیکوپتر» مدتی بر سر تمرینات پپ گواردیولا در بایرن مونیخ حاضر شد.
در یکی، دو سال گذشته او چند پیشنهاد مربیگری هم از ایران داشت، نفت تهران فصل گذشته مذاکراتی با هاشمیان انجام داد اما این مربی ترجیح داد نفت را برای شروع سرمربیگری خود انتخاب نکند. هاشمیان که ساکن آلمان است، ترجیح داد مربیگری خود را به دور از هیاهوی فوتبال ایران در باشگاه هامبورگ شروع کند، دقیقا مثل مهدی مهدوی‌کیا. این دو زمانی در هامبورگ هم‌بازی بودند. مهدوی‌کیا هنوز در رده‌های سنی هامبورگ مربی تخصصی کرنر، ارسال و کارهای هجومی است.
باشگاه هامبورگ چند سالی است که توجه ویژه‌ای به تیم‌های پایه خودش می‌کند. هاشمیان این فرصت را دارد تا با حضور موفق در سمت کنونی‌اش در سال‌های بعد در رده‌های بالاتر مربیگری قرار بگیرد.
اعلام قرارداد هاشمیان با هامبورگ و ورود رسمی او به دنیای مربیگری در رسانه‌های آلمانی هم بازتاب داشته است. سایت westline در این باره نوشت: «وحید هاشمیان که هم‌اکنون در آلمان زندگی می‌کند و بین سال‌های ١٩٩٩ تا ٢٠٠١ بازیکن هامبورگ بوده است، حالا مربی تیم زیر ١٧ساله‌های هامبورگ شده است». در گزارش این سایت مطرح آلمانی آمده است: «شغل جدید برای هلیکوپتر در فوتبال آلمان با نشستن روی نیمکت زیر ١٧ساله‌های هامبورگ رقم خورد».
با این انتصاب حالا وحید هاشمیان در راه رسیدن به یک آرزوی بزرگ قرار دارد. جایی که می‌تواند رؤیای او در راه نشستن روی نیمکت یک باشگاه بزرگ را تحقق ببخشد. آرزویی که او سال‌هاست برای رسیدن به آن تلاش می‌کند و تمام مراحل و کلاس‌های مربیگری را یکی پس از دیگری طی کرده است.
هاشمیان در گفت‌وگو با یکی از مجلات محلی چاپ شهر بوخوم مدعی شده بود قصد دارد مربیگری را در شمال آلمان و کنار خانواده‌اش آغاز کند و در این راه کارآموزی در بوخوم ایده ابتدایی این چهره سرشناس ایرانی‌ها بود و حالا از کارآموزی به هدایت تیم زیر ١٧ساله‌های هامبورگ در یکی از بهترین آکادمی‌های فوتبال باشگاهی آلمان رسیده است. جایی که او اعتقاد دارد می‌تواند مانند دوران فوتبالش در شمال آلمان و بوخوم، استارتی رؤیایی برای او در دوران مربیگری نیز باشد».
هاشمیان پس از چهره‌شدن در پاس تهران و تیم ملی ایران در سال ١٩٩٩ راهی تیم هامبورگ شد. او دو سال ‌نه‌چندان موفق در هامبورگ داشت و سپس با انتقال به بوخوم متحول شد. او در فصل ٢٠٠١-٢٠٠٢ در بوندس‌لیگای٢ برای بوخوم بازی کرد. سپس در دو فصل ٢۶ گل برای بوخوم در بوندس‌لیگا زد. درخشش او در بوخوم باعث شد در سال ٢٠٠۴ به بایرن‌مونیخ منتقل شود. پرش‌های بلند این مهاجم موجب شد تا برای او لقب «هلیکوپتر» را در نظر بگیرند. در بایرن‌مونیخ فرصت بازی زیادی به هاشمیان نرسید و او پس از آن بازی در هانوفر و و مجددا بوخوم را تجربه کرد. هاشمیان در مجموع ١١ سال در آلمان بازی کرد و با زدن ٣٨ گل بهترین گلزن ایرانی تاریخ بوندس‌لیگاست. هاشمیان در سال ١٣٨٩ به ایران آمد و پس از یک سال بازی در این تیم کفش‌ها را آویخت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا