اخبار

مدیر تلگرام: در صورت مسدود شدن و فیلترینگ هم اطلاعات کاربران را نمی‌دهیم

پاول دوروف، مدیر تلگرام می‌گوید محل سرورهای این پیام‌رسان یا سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران هرگز تغییر نخواهد کرد. او در واکنش به خبر انتقال سرورهای تلگرام به ایران تاکید کرد: «به‌رغم محدودیت قوانین و یا تهدید مقامات محلی، تلگرام تنها در قبال کاربران مسئول است و فقط کاربران می‌توانند خواست‌های خودشان را به ما دیکته کنند.»

پاول دوروف افزوده که تلگرام در حال تحقیق پیرامون راه‌های بهبود قابلیت اتصال و سرعت برای کاربران خود در سطح جهانی است.

پیام‌رسان تلگرام در سال ۲۰۱۳ توسط برادران نیکلای و پاول دوروف بنیانگذاری شد که پیش از آن شبکه اجتماعی Vk.com را تأسیس کرده بودند و در روسیه کاربران بسیاری داشت.

تلگرام هم ‌اکنون از سوی یک شرکت غیرانتفاعی با عنوان “Telegram Messenger LLP” اداره می‌شود که از الگوی حقوقی بریتانیایی/آمریکایی پیروی می‌کند و هیچ‌گونه ارتباطی با شبکه اجتماعی Vk.com یا کشور روسیه ندارد. این شرکت در برلین‌، پایتخت آلمان مستقر است. در پایگاه اینترنتی تلگرام در بخش شناسه هیچ آدرسی در برلین ذکر نشده است.

به گزارش دویچه وله، روز شنبه ۳۱ تیر، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به خبرنگاران گفته بود که تلگرام درخواست مقامات ایرانی برای انتقال سرورهایش به این کشور را پذیرفته است.

نصرالله جهانگرد ساعتی بعد این گفته را به این شکل تصحیح کرد که وزارت ارتباطات در حال مذاکره با مقامات تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی است تا سرورهایشان را به ایران منتقل کنند.

محمد جواد آذری جهرمی، مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت نیز پیش‌تر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از لزوم انتقال سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام به ایران به منظور بحث امنیتی و اقتصادی خبر داده بود.

پاول دوروف در واکنشی سریع در حساب توئیتری خودش، این موضوع را “کاملا پوچ” خواند.

او روز یکشنبه در توضیح مفصل‌تری در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «ایران و روسیه همواره قوانینی را صادر می‌کنند تا شرکت‌های اینترنتی در کشور خودشان اطلاعات را ذخیره کنند که از جمله این ادعاهای نادرست باید به موافقت اپل برای ذخیره اطلاعات کاربرانش در ایران اشاره داشت. سیاست اصلی تلگرام حفظ حریم خصوصی کاربران است و ما به همین دلیل نمی‌توانیم دستورات آنها را قبول کنیم. حتی در صورت مسدود شدن و فیلترینگ هم این کار نمی‌کنیم. در کشوری مانند چین ما حتی یک بیت از اطلاعات کاربرانمان را در اختیار آنها قرار ندادیم و به همین دلیل در چین مسدود شدیم.»

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور چند روز قبل به باز شدن “اتوبان شبکه‌های اجتماعی” در ایران اشاره کرده و گفته بود که “هیچ کنترلی” روی این شبکه‌ها وجود ندارد.

منتظری تلگرام و اینستاگرام را “روسی و صهیونیستی” خواند و از جمله گفت: «داعش توطئه آمریکا، صهیونیسم و سعودی بود اما شکست خوردند اما امروز روی عقاید جوانان،  فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.»

 

اواخر فروردین ۹۶ نیز به دستور مقامات قضایی، تماس صوتی با تلگرام برای مدتی ناممکن شد. دادستان کل کشور اوایل اردیبهشت تایید کرد که مسدود شدن این امکان به دستور قوه قضاییه و به خاطر آن صورت گرفته که “خلاف امنیت کشور” است.

گفته می‌شود بالغ بر ۲۵ میلیون ایرانی عضو این شبکه اجتماعی موبایلی هستند. برادران دوروف در سال ۲۰۱۵ اعلام کردند که تلگرام ماهانه ۶۲ میلیون کاربر فعال دارد. فقط در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۰ میلیون بار این اپ برای اولین بار دانلود شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا