زنان

وضعیت نامساعد هنگامه شهیدی در اوین و نیاز مبرم به رسیدگی درمانی

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی محبوس در بند ۲۴۱ زندان اوین، دچار عفونت پیشرفته در ناحیه کلیه شده به‌طوری که این عفونت به معده و سایر قسمت‌های بدن او نیز سرایت کرده است و نیاز مبرم به بستری شدن در بیمارستان و رسیدگی‌های ویژه پزشکی دارد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، هنگامه شهیدی، روز دوشنبه ۲ مردادماه، جهت انجام معاینات پزشکی به بیمارستان طالقانی منتقل شد و پس از انجام سونوگرافی، پزشکان متوجه شده‌اند که عفونت پیشرفت زیادی در بدن او داشته به طوری که علاوه بر کلیه، معده و سایر اندام‌های داخلی بدن او را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.

این بیماری تا کنون با آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای تجویزشده درمان نشده و طبق توصیه پزشکان، هنگامه شهیدی نیاز مبرم به بستری شدن در بیمارستان و رسیدگی‌های ویژه تخصصی دارد، اما مسئولین تا کنون اقدامی برای درمان وی انجام نداده‌اند.

گفتنی است که هنگامه شهیدی از زمان بازداشت به مدت چندین هفته در اعتصاب غذا به سر برده و عوارض ناشی از آن وضعیت جسمانی او را بحرانی‌تر کرده است.

هنگامه شهیدی پیش‌تر طی پیامی از اعمال فشار بازجویان سخن گفته و افزوده بود: «از دهه دوم فروردین‌ماه در بند ٢٠٩ دوازده ساعت بازجویی متوالی بدون این‌که حتی اجازه بلند شدن از روی صندلی را داشته باشم، گذراندم. ٣ روز در هفته نیز از ساعت ١٠ شب تا ٢ صبح با چشم‌بند بازجویی دارم تاا بتوانند تحت فشار گرسنگی و بی‌خوابی از من اعتراف دروغ بگیرند.»

هنگامه شهیدی پس از دستگیری در ۱۹ اسفندماه ۹۵، در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا و دارو زده و طی این مدت به دلیل وخامت حال بارها به بهداری زندان اوین منتقل شده است.

شایان ذکر است، پرونده هنگامه شهیدی در شعبه دوم دادسرای رسانه است و مسئولین قضایی در مراجعه‌ی وکیل این روزنامه‌نگار به دادسرا اتهام وی را امنیتی عنوان کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته گزارشگران بدون مرز (RSF) در بیانیه‌ای با اشاره به بازداشت هنگامه شهیدی و تعداد کثیری از روزنامه‌نگاران در آستانه نوروز، بار دیگر سرکوب و فشار بر روزنامه‌نگاران را محکوم و خواهان آزادی بدون قید و شرط همه روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران زندانی شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا