بین‌المللی

پوتین در واکنش به تحریم‌های آمریکا: صبر روسیه نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند

رئیس‌جمهوری روسیه، در واکنش به تصویب طرح تازه تحریم‌های روسیه، ایران و کره‌شمالی در سنای آمریکا، گفت که «صبر و مدارای روسیه نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند».

به گزارش ایلنا، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در پی تصویب طرح تازه تحریم‌های روسیه، ایران و کره‌شمالی در سنای آمریکا، و ارسال آن به «دونالد ترامپ» برای امضا، ضمن انتقاد از تحریم‌ها و فضای «روسیه‌هراسی» در آمریکا، گفته دولت او برای واکنش نشان دادن، منتظر رویت نسخه نهایی طرح است.

رئیس‌جمهوری روسیه، پنجشنبه‌شب در فنلاند گفته است اقدامات ایالات متحده «غیرقابل‌قبول» و «برخلاف قوانین بین‌المللی» است و «صبر و مدارای روسیه نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند».

پوتین گفت: «روسیه هنوز نسخه نهایی [طرح تحریم‌ها] را ندیده است، و به همین خاطر هم هنوز به جمع‌بندی نهایی در مورد آن نرسیده است.»

او در عین حال در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا از از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «احساس تاسف می‌کند»، گفت: «این مسئله‌ای مربوط به مردم آمریکا است.»

با این همه رئیس‌جمهوری روسیه از آنچه شکل‌گیری احساسات «روسیه‌هراسی» ناشی از یک مسئله داخلی سیاسی در ایالات متحده‌ نامیده، ابراز تاسف کرده‌ است.

به نظر می‌رسد اشاره ولادیمیر پوتین، به اتهام‌های واردشده به کشورش در مورد دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا است؛ آنچه در الحاق روسیه به طرح اولیه تحریم‌ها علیه ایران، در کنگره، موثر بود. در طرح مورد توافق سناتورها، موضوع دخالت‌ها نیز در وضع و اجرای پاره‌ای از تحریم‌ها لحاظ شده‌ است.

مسکو بارها دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده‌است. با این همه در حال حاضر کمیته‌هایی در کنگره، پلیس فدرال آمریکا و مستشاری ویژه در حال بررسی اتهام‌های مربوطه و نیز مسائل مطرح‌شده در مورد «روابط» شماری از از اعضای ارشد ستاد ترامپ، با مقام‌های روس هستند.

دونالد ترامپ، اتهام‌های واردشده به اعضای ستاد انتخاباتی خود را رد کرده، بسیاری از گزارش‌ها و خبرها در این مورد را «اخبار جعلی» نامیده و می‌گوید هدف از انتشار آن‌ها «انتقام‌گیری» سیاسی است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا