گوناگون

واکنش روسیه به تحریم‌ها؛ اخراج دیپلمات‌های آمریکایی

با تصویب تحریم‌های جدید علیه روسیه در سنای آمریکا، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد منتظر امضای دونالد ترامپ و اجرایی شدن تحریم‌ها نمی‌ماند و به اقدامات متقابل، از جمله اخراج شماری از دیپلمات‌های آمریکایی دست می‌زند.

سنای آمریکا با اکثریت آرا تحریم‌های جدید علیه روسیه را تصویب کرد. این تحریم‌ها حالا باید به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برسند تا ضمانت اجرایی بیابند. اما روسیه قصد دارد نه منتظر آن امضا بماند و نه اجرایی شدن این تحریم‌ها، بلکه به اقدام متقابل دست بزند.

اولین اقدام متقابل اخراج گروهی از دیپلمات‌های آمریکایی از این کشور است. وزارت امور خارجه روسیه به آمریکا تا اول ستپامبر مهلت داده است که تعداد کارکنان سفارت خود در مسکو را به ۴۵۵ نفر کاهش دهد. هم‌چنین روز اول اوت دو مرکز که کارکنان سفارت آمریکا از آن استفاده می‌کنند، در مسکو بسته می‌شود. وزارت خارجه روسیه برای خود حق دست زدن به اقدامات بیشتری را نیز محفوظ می‌داند.

به دنبال تصویب تحریم‌های جدید علیه مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت که کشورش با صبوری و احتیاط با سیاست آمریکا برخورد کرده است، اما این صبوری حدی دارد. او در اولین موضعگیری در مقابل تصویب تحریم‌های جدید روز پنج‌شنبه (۲۸ ژوئیه) در فنلاند گفت این حد از گستاخی علیه کشورش قابل تحمل نیست.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته است که پوتین از واکنش وزارت خارجه این کشور خشنود است. تحریم‌های آمریکا هنوز اجرایی نشده‌اند، اما روسیه نمی‌خواهد منتظر امضای ترامپ بماند چون این تحریم‌ها عملا امری قطعی تلقی می‌شوند. واکنش روسیه اما از مدت‌ها پیش طرح‌ریزی شده بود. کاهش شمار کارکنان سفارت آمریکا در مسکو در حقیقت تکرار کاری است که دولت اوباما در قبال کارکنان سفارت روسیه در واشنگتن کرد. او در دسامبر سال گذشته ۳۵ تن از کارکنان سفارت روسیه را اخراج کرد اما پوتین از یک واکنش متقابل خودداری کرده بود.

اما حالا وزارت خارجه روسیه می‌گوید که قصد دارد به ایجاد توازن در این زمینه دست بزند. در عین حال مسکو و واشنگتن ماه‌هاست که بر سر دو ساختمان با هم اختلاف نظر دارند. این ساختمان‌ها در مالکیت سفارت روسیه هستند و در زمان اوباما بسته شدند. ایالات متحده آمریکا سوءظن دارد که در این ساختمان‌ها اقدامات جاسوسی علیه این کشور انجام می‌شود ولی روسیه این موضوع را انکار می‌کند.

مجلس سنای آمریکا به‌رغم مخالفت‌ها و انتقادهای اروپا روز پنجشنبه ۲۷ ژوئیه (۵ مرداد) با ۹۸ رای موافق در برابر ۲ رای مخالف به طرح تحریم‌ها علیه روسیه رای مثبت داد. این طرح، علاوه بر روسیه، تحریم‌هایی را نیز علیه جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی در نظر گرفته است.

واکنش اتحادیه اروپا و آلمان

افزایش تنش میان دو کشور، اتحادیه اروپا را هم نگران کرده است. اتحادیه اروپا نگران این است که این تحریم‌ها بر شرکت‌هایی که در پروژه‌های تامین انرژی روسیه سهیم هستند، تاثیر منفی بگذارد. منتقدان اروپایی این تحریم‌ها می‌گویند که آمریکا با این تحریم‌ها اهداف اقتصادی خود را دنبال می‌کند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از این تحریم‌ها به شدت انتقاد کرده است. او روز سه‌شنبه ۲۶ ژوئیه به اقدام متقابل تهدید کرد. زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز روز جمعه ۲۸ ژوئیه گفت که آلمان این تحریم‌ها را نمی‌پذیرد. او اضافه کرد: « سیاست تحریم نه ابزار مناسب و نه درستی برای تقویت صادرات انرژی داخلی است»

بریگیته سیپرس، وزیر اقتصاد آلمان نیز نسبت به یک جنگ تجاری هشدار داد. او تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه روسیه را رد کرد و به اقدام متحد علیه این تحریم‌ها تهدید کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا