گوناگون

چوب حراج واپس‌گرایان به ثروت و منابع طبیعی

چوب حراج زدن به دارائی های عمومی از سوی دولت و سپاه پاسداران و با یاری بوروکراسی فاسد بیت ولایت فقیه، به طور متحد در حال انجام است. «محمدرضا تاکایدی »(قائم مقام شرکت ملی حفاری)در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا از مذاکره با شرکت‌های بین المللی برای شراکت در حفاری خبر داد . هدف رژیم ولایت فقیه از این قرارداد- که آن را با زمینه‌ چینی‌هایی معین به مرحله امضا رسانده و می رساند. تنها در تعقیب  بسترهای لازم به‌منظور تضمین بقای حیات ننگین خویش است؛بی تردید در این قراردادها گام مهمی بر ضد منافع و منابع ملی کشور ما بر می دارد. قائم مقام شرکت ملی حفاری می گوید:‌ «قبل از برجام ناچار بودیم که تجهیزات مورد نیاز را از چین وارد کنیم اما اکنون که شرایط و ارتباطات بهتر شده می توانیم از اروپا و کانادا هم واردات داشته باشیم»…

وی بدون اینکه به ابعاد این قرار دادها اشاره کند ، می گوید:« ما با شرکت‌های توتال، انی، سایپم، مرسک، پتروناس و اینپکس مذاکره کردیم تا به عنوان شریک و پیمانکار با آن‌ها کار کنیم».

هنوز از هنگام انعقاد قرارداد خیانت‌ بارسران رژیم با توتال فرانسه چند هفته نه گذشته است که قائم مقام شرکت ملی حفاری با بیان اینکه در حال حاضر تمامی ۷۳ دکل حفاری ما مشغول به کار هستند، افزود: «ما فعلا قرارداد جدی نبسته‌ایم اما قطعا اگر کار‌ها اضافه شود، برنامه حفاری هم رونق می‌گیرد و ما نیز با شرکت‌های E&P که در قالب آی پی سی مناقصه دارند همکاری و در حوزه خشکی و دریا فعالیت خواهیم کرد».
با کمال تاسف در کشور مان ایران مجموعه‌یی از کثیف‌ترین فعالان سیاسی وابسته به جناح‌های حکومتی به تحلیل و تمجید از این قرارداد پرداخته‌اند و در ستودن این نوع قراردادها از یکدیگر سبقت می‌گیرند.
تاکایدی در این راستا می افزاید:« اکنون در حال کامل کردن امکاناتمان هستیم تا در قالب شرکت‌های E&P بتوانیم در مناقصات آی پی سی شرکت کنیم. همچنین اگر توتال در توسعه فاز ۱۱ مناقصه برگذار کند ما شرکت می‌کنیم».
وی درباره نیاز به تکنولوژی جدید در صنعت حفاری خاطرنشان کرد: تکنولوژی فقط به دکل نمی‌گردد به سرویس‌های تخصصی هم مربوط است ولی جایی که کارفرما نیاز داشته باشد تا امکانات جدید روی دستگاه نصب کنیم این آمادگی را داریم که بتوانیم در صورت نیاز دکل‌ها UPGRADE و آماده شرایط جدید شوند.
قائم مقام شرکت ملی حفاری بیان کرد: قبل از برجام ناچار بودیم که تجهیزات مورد نیاز را از چین وارد کنیم اما اکنون که شرایط و ارتباطات بهتر شده می‌توانیم از اروپا و کانادا هم واردات داشته باشیم و تاکنون با یک شرکت آلمانی نیز برای آپ گرید کردن دستگاه‌ها مذاکره کرده‌ایم.

در این راستا حزب توده ایران با استناد به تجارب تاریخ مبارزاتی میهنمان و با درک نقش تاریخی خویش در «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۲۹، ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۶ از جمله می نویسد :«تاریخ بیش از ۷۵ سالهٔ حزب تودهٔ ایران درس‌هایی آموزنده در خود دارد. در طول این زمان، با تحریف تاریخ حزب تودهٔ ایران، ما را بارها- چندان که از شمار بیرون است- به فعالیت برای تأمین منافع اتحاد شوروی متهم کردند و در این‌باره مکرر و همراه با داستان‌سرایی به انعقاد قرارداد “نفت شمال” اشاره کردند. در این تحریف‌ها، متأسفانه، نیروهای چپ، ملی و مترقی با نیروهای ارتجاعی و وابسته و خیانت‌کار هم‌داستان شدند.این نیروها هنوز کمابیش در حوزهٔ سیاسی ایران به‌فعالیت مشغول‌اند و برای ارضای هیستری ضد توده‌ای‌شان هرازگاهی به‌این دروغ‌پردازی‌ها استناد می‌کنند تا در هیئت و شمایل مدافعِ منافع ملی ایران خود را یک سر و گردن بالاتر از دیگران نشان دهند. شرم‌آور آنکه، این نیروهای سیاسی نسبت به ‌این تاراج منابع ملی ایران- که در نوع خود بزرگ‌ترین است- یا سکوت کرده‌اند یا به‌انتقادی بی‌رمق بسنده کرده‌اند یا به‌تمجید از آن پرداخته‌اند. بزنگاه‌های تاریخی نشانگر راز ماندگاری قدیمی‌ترین حزب سیاسی ایران، وفاداری‌اش به مردم و منافع آن و درپیش گرفتن سیاست‌هایی همسو با منافع ملی میهن‌مان ایران بوده است. سکوت نیروهای مترقی لکه سیاهی بر دامن این نیروها در آینده خواهد بود.»

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا