گوناگون

پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز شبه‌جزیره کره

واکنش واشنگتن به آزمایش موشکی پیونگ یانگ: بمب‌افکن‌های ایالات متحده با پشتیبانی جنگنده‌های ژاپنی و کره جنوبی، عملیاتی را تا نزدیکی مرزهای دو کره انجام دادند.

واشنگتن به عنوان هشدار به کره شمالی، دو بمب‌افکن از نوع B-1B به شبه‌جزیره کره اعزام کرد. این واکنشی است به آزمایش نخستین موشک قاره‌پیمای پیونگ یانگ که چهار روز قبل انجام شد.

خبرگزاری “یون هاپ” در کره جنوبی به نقل از محافل وزارت دفاع این کشور گزارش داد که میدان پرواز بمب‌افکن‌های B-1B تا مرز دو کره بوده و جت‌های نظامی کره جنوبی از نوع F-15 و F-16 آنها را همراهی کرده‌اند. هدف عملیات تمرینی این جنگنده‌ها، شبیه‌سازی حمله علیه کره شمالی بوده است.

جنگنده‌های میتسوبیشی F-2، متعلق به نیروی هوایی ژاپن، این بمب‌افکن‌ها را در مسیر بازگشت به پایگاه‌شان در جزیره گوام مشایعت کرده‌اند.

معاون فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی، توماس برگسون گفته است: «بمب‌افکن‌های آمریکایی و جنگنده‌های کره جنوبی تنها دو نمونه از گزینه‌های متعدد نظامی بودند که ما در اختیار داریم.»

روزنامه رسمی کره شمالی “رودونگ سین‌مون”، روز یکشنبه (۳۰ ژوئیه/ ۸ مرداد) در یادداشتی تفسیری، واشنگتن را به “تحریکاتی نظامی” متهم کرد که می‌تواند آتش یک جنگ اتمی را بر افروزد. کره شمالی آمریکا را به نیات تهاجمی متهم می‌کند.

 

آمریکا در گذشته نیز به کرات بمب‌افکن‌های خود را از طریق کره جنوبی به پرواز در آورده است. بمب‌افکن B-1B  ساخت کمپانی بوئینگ، در اصل برای حمل سلاح اتمی ساخته شده بود و سپس تغییر کاربری داده شد. روزنامه رسمی کره شمالی، آمریکا را متهم کرده که با این اقدام، می‌خواهد پرتاب بمب اتمی را شبیه‌سازی کند.

ایالات متحده مکررا از سوی کره شمالی متهم می‌شود که به نام تمرینات نظامی مشترک با سئول، خود را آماده حمله به هر دو کره می‌کند.

ترس واشنگتن از آزمایش‌های موشکی کره شمالی بیش از هر چیز به این باز می‌گردد که این کشور قادر به تولید موشک‌های دوربردی شود که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند و آمریکا را هدف بگیرند.

در اجلاس جی ۲۰ در هامبورگ، آمریکا از ژاپن و کره جنوبی خواسته بود تحریم‌های جدیدی علیه رهبری کره شمالی وضع کنند.

ترامپ در تازه‌ترین ملاقات با رئیس جمهور کره جنوبی و نخست وزیر ژاپن گفت، آزمایش اخیر موشکی در کره شمالی بسیاری از قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است. چین و کره جنوبی در هامبورگ خواستار پیدا کردن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای مناقشه با کره شمالی شده بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا