گوناگون

۱۸میلیون ایرانی زیر خط فقرند

«در حال حاضر ۱۸میلیون نفر زیر خط فقر هستند.» این اظهارنظر را روز گذشته نایب‌رئیس پیشین مجلس و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده است. مطالعات فقر در ایران نشان می‌دهد در یک دهه اخیر میزان فقر در کشور افزایش داشته است.

Bildergebnis für ‫خط فقرند‬‎

کارشناسان این اتفاق را ناشی از اتخاذ سیاست‌های غلطی می‌دانند که منجر به افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمد‌های مردم شد. در حالی‌که تعریف دقیقی در مورد خط فقر در ایران وجود ندارد، مسئولان دولتی وعده داده‌اند که تا سال ۱۴۰۰ فقر مطلق را در ایران ریشه‌کن کنند. راهکار دولتی‌ها برای این کار افزایش پرداختی‌ها به لایه‌های پایین جامعه است. این پرداخت‌ها چند ماهی است که بیش از سه برابر افزایش داشته است و عنوان می‌شود دولت به دنبال پنج برابر کردن آن است.
روز گذشته، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بی‌انصافی است اگر بگوییم سطح رفاه در سال‌های بعد از انقلاب کم شده است، گفت: در عین حال نارضایتی‌هایی هم در میان مردم وجود دارد که باید برطرف شود. به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا باهنر، با بیان اینکه اگر بخواهیم به شکل عددی و کمی درباره رفاه صحبت کنیم شاید باید گفت در برخی موارد تا ده‌ها برابر رفاه ما پس از انقلاب افزایش یافته است، گفت: با این حال همچنان مشکلاتی وجود دارد و البته باید این موضوع را هم مورد توجه قرار دهیم که چقدر به آنچه از یک جامعه اسلامی انتظار می‌رفته است، رسیده‌ایم. او ادامه داد: از سال ۴۱ تا ۵۵ متوسط رشد اقتصادی ما ۱۰ و پنج‌دهم درصد بوده و از سال ۸۴ تا ۹۱ متوسط رشد اقتصادی ما سه درصد بوده و نرخ بیکاری پیش از انقلاب همواره تک‌رقمی و بعد از انقلاب همواره دورقمی بوده و همچنین متوسط تورم در سال‌های بعد از انقلاب ۲۰درصد بوده است، ضمن اینکه در حال حاضر ۱۸میلیون نفر زیر خط فقر هستند. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بی‌انصافی است اگر بگوییم سطح رفاه در سال‌های بعد از انقلاب کم شده است، گفت: در عین حال نارضایتی‌هایی هم در میان مردم وجود دارد که باید برطرف شود. ما در سال ۸۴ با فرمان رهبری سند چشم‌انداز بیست‌ساله را تعریف کردیم که طی آن قرار بود به رتبه اول در منطقه برسیم، اما امروز دوبی از ما جلو زده است و متاسفانه باید گفت که روزبه‌روز از آن دورتر شده‌ایم.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا