گوناگون

دستگیری بیش از ۱۰۰۰ نفر دیگر در ترکیه

ترکیه همچنان سیاست سختگیرانه‌ای را علیه مخالفان دنبال می‌کند. طی هفته گذشته ۱۰۹۸ نفر در این کشور دستگیر شدند. اتهام بیشتر این افراد ارتباط با جنبش گولن بوده است. طی سال گذشته ۵۰ هزار نفر در همین رابطه دستگیر شده‌اند.

بیش از یک سال از کودتا در ترکیه گذشته است و هنوز مقامات امنیتی این کشور به دستگیری افراد در ارتباط با این کودتا مشغول‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت کشور ترکیه در آنکارا اعلام کرد که طی هفته گذشته ۱۰۹۸ نفر در این کشور دستگیر شده‌اند.

گفته می شود که در میان دستگیرشدگان اخیر ۸۳۱ نفر به ظن ارتباط با جنبش اسلام‌گرای گولن دستگیر شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، فتح‌الله گولن، رهبر جنبش اسلام‌گرای “خدمت” و از مخالفان سرسخت دولت کنونی را مسئول کودتای ناموفق ۱۵ ژوئیه در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) می‌داند. پس از کودتا نیز مقامات دولتی ترکیه به شدت با هواداران واقعی یا احتمالی فتح‌الله گولن مقابله می‌کنند.

فتح‌الله گولن تا چندسال پیش از متحدان مهم اردوغان بود و در قدرت‌گیری “حزب عدالت و توسعه” در اوایل دهه گذشته میلادی موثر بود. از سال ۲۰۱۳ میانه‌ی جریان “خدمت” وابسته به گولن با حزب عدالت و توسعه به هم خورد و دشمنی میان آنها آغاز شد.

از زمان کودتا تاکنون ۵۰ هزار نفر در ترکیه به ظن ارتباط با جنبش اسلام‌گرای گولن دستگیر شده‌اند. چند نفر آلمانی نیز در میان دستگیرشدگان هستند. بیش از ۱۵۰ هزار نفر نیز تاکنون از ادارات دولتی، قوه قضائیه، پلیس و ارتش ترکیه اخراج شده‌اند.

خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که درمیان دستگیر شدگان اخیر ۲۱۳ نفر به خاطر احتمال ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) زندانی هستند و ۵۴ نفر دیگر نیز به خاطر ارتباط با جریان تروریستی “دولت اسلامی” یا گروه‌های چپ‌گرای تروریستی دستگیر شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا