زنان

نرخ بیکاری زنان با تحصیلات عالی ۲ برابر مردان است

حضور اجتماعی زنان و درگیر شدن‌شان در فعالیت‌های اجتماعی و شغلی، رشد فکری و آگاهی آنان را دربارهٔ سیاست و اجتماع افزایش می‌دهد. محصور کردن زنان در خانه و مشغول ساختن آنان به امور خانه‌داری و بچه‌داری، انزوای این نیروی اجتماعی و دور شدن‌شان از روند تحولات اجتماعی را باعث خواهد شد و درنهایت، توقف و کاهش توسعۀ فکری آنان را به‌همراه خواهد داشت که امر مطلوب مرتجعان حاکم است. این سیاست با هوشیاری و به اشکال مختلف از سوی رژیم اسلامی به زنان میهن تحمیل شده است…
tabiez

به گزارش ایلنا، فهیمه فرهمندپور (مشاور وزیر کشور دولت حسن روحانی در امور زنان و خانواده) در نشست هم‌اندیشی زنان فعال اقتصادی با انتقاد از اینکه نرخ مشارکت زنان در سال‌های ٩٠ تا ٩٢ نیز با کاهش رو به رو بوده است، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال ٩٢، ١٢/۴ درصد بوده است، این درحالی‌ست که اشتغال در بخش غیررسمی با ۲۵ درصد هم فرصت و هم چالش برای زنان محسوب می‌شود.

فرهمند‌پور در ادامه توزیع جمعیت زنان در بخش خدمات را ۵١/۶، کشاورزی ٢٢/۴ و صنعت را ٢۵ درصد اعلام و گفت: متاسفانه این میزان از جمعیت زنان عمدتا در سطوح پایین‌تر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی هستند. برای مثال در استان گیلان ۶٠ درصد زنان به شکل مستقیم در بخش کشاورزی فعال هستند اما نرخ مشارکت آن‌ها در تبادل مالی کمتر از ١۵ در صد است. به این ترتیب زنان بیشتر در قاعده هرم شاغلان هستند.

وی با اشاره به اینکه زنان در بخش اشتغال روستایی در سال ٩٠ با ١١ میلیون جمعیت، ٢۵ درصد شاغلان کشاورزی را تشکیل می‌دادند، تصریح کرد: ۸۵ درصد فعالیت‌های دامی و بخش عمده‌ای از صنایع تبدیلی نیز با حضور زنان انجام شده است.

فرهمند‌پور با انتقاد از اینکه نرخ بیکاری زنان با تحصیلات عالی ٢٣ درصد است درحالیکه این نرخ در میان مردان ١١ درصد است، گفت: با وجود اینکه این فاصله درحال کاهش است اما شاخص بیکاری زنان دو برابر مردان است.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به زنان سرپرست خانواده گفت: جمعیت زنان سرپرست خانوار ۶٢/٩ درصد و دو برابر مردان است. نسبت خانوارهای تک سرپرست ٨۵ درصد است که این میزان در مردان تنها ١۵ درصد اعلام شده است. اما مساله قابل توجه این است که شاخص سنی زنان سرپرست خانوار ۵٠ سال و کمتر تنها ١۶ درصد است. این رقم نشان می‌دهد بیش از ٨٠ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ۵٠ سال سن دارند که این مساله ضرورت توجه به ارائه خدمات به این جمعیت را پررنگ‌تر می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا