ورزشی

دفاع قاطع علی کریمی و دو کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران از مسعود شجاعی و احسان حاج صفی حمایت کردند

علی کریمی، امیر قلعه‌نوییو محمد نصرتی سه تن از کاپیتان‌های پیشین تیم ملی فوتبال ایران در اینستاگرام خود از مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در برابر انتقاداتی که از آنها برای بازی در مقابل تیم «مکابی تل‌آویو» می شود، حمایت کردند.

 

 

شماری از ملی‌پوشان ایرانی هم از این دو ملی پوش حمایت کرده‌اند. وهشتگی تحت عنوان «فوتبال سیاسی نیست» در حمایت از این دو بازیکن ایجاد شده است .

شجاعی و حاج‌صفی، دو عضو باشگاه یونانی پانیونیوس (Panionios) روز پنج‌شنبه در مسابقه‌ای در آتن در برابر تیم «مکابی تل‌آویو» بازی کردند. جمهوری اسلامی، ورزشکاران ایرانی را از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی منع کرده است.

مدیرکل حراست وزارت ورزش گفته به احتمال بسیار زیاد این دو بازیکن از تیم ملی محروم می‌شوند. این دو بازیکن در دیدار رفت، در اسرائیل حضور نیافتند، اما پس از آن باشگاه یونانی با صدور بیانیه‌ای از آنها خواست به قراردادشان احترام بگذارند و در بازی برگشت حاضر شوند. سایت وزارت خارجه اسرائیل از اینکه، به گفته این سایت، تابوی مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی را شکسته اند تقدیر کرده است.

حضور احسان حاج صفی و مسعود شجاعی، دو ملی پوش تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پانیونیوس یونان، در دیدار برگشت مرحله مقدماتی لیگ اروپا در مقابل یک تیم باشگاهی از اسرائیل، واکنش‌های گسترده‌ای بین مقامات و بازیکنان در ایران داشته است.

فدراسیون فوتبال ایران این اتفاق را محکوم و تصمیم نهایی در این مورد را به گفتگوی رو در رو با این بازیکنان موکول کرده است.

محمد جواد عباباف، مدیرکل حراست وزارت ورزش ایران نیز از احتمال کنار گذاشته شدن این بازیکنان از تیم ملی فوتبال این کشور خبر داده است.

از سوی دیگر، تاکنون فوتبالیست های معروفی مانند علی کریمی، کریم انصاری‌فرد، مهدی طارمی، رامین رضائیان، محمد نصرتی، کمال کامیابی‌نیا، فرهاد مجیدی، علیرضا جهانبخش و مرتضی پورعلی‌گنجی در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام شجاعی و حاج‌صفی را تایید کرده اند.

گفتنی است پس از آنکه شماری از ملی‌پوشان ایرانی هم از این دو ملی پوش حمایت کرده‌اند وهشتگی تحت عنوان «فوتبال سیاسی نیست» در حمایت از این دو بازیکن ایجاد شده است .

این دو ایرانی در مسابقه رفت در تل‌آویو حاضر به بازی در ترکیب تیم خود نشده و از سفر به اسرائیل سرباز زدند، اما در بازی برگشت و پس از درخواست باشگاه یونانی مبنی بر لزوم حضورشان مقابل حریف اسرائیلی، در ترکیب این تیم قرار گرفتند.تیم یونانی پیشتر اعلام کرده بود این باشگاه به عدم همراهی دو بازیکن در دیدار رفت به میزبانی تل آویو در اسرائیل احترام می‌گذارد اما آنها در بازی برگشت باید به قراردادشان احترام بگذارند.

با این وجود حاج‌صفی و شجاعی در اقدامی جالب توجه، مچ‌بند ایران را بر دست نموده و با انگیزه زیادی در این مسابقه حضور پیدا کردند.

البته در مقابل حمایتهای صورت پذیرفته از سوی جامعه ورزشی ایران، خبرگزاری های وابسته به سپاه و قوه قضائیه نیز بیکار ننشستند و این خبر را از زاویه نگاه خود تحلیل نمودند، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران با اشاره به “ملی‌پوش ایرانی در حلقه پانیونیوسی‌ها” از “اشک‌های شجاعی پس از حذف پانیونیوس” انتقاد نمود و میزان، خبرگزاری قوه قضاییه نیز با اشاره به سابقه حاضر نشدن ورزشکاران ایرانی مقابل حریفان اسرائیلی، پرسید: “مدال المپیک مهمتر است یا لیگ اروپا؟”.
خبرگزاری میزان اقدام شجاعی و حاج‌صفی را به طعنه “شاهکار” نامید.
این خبرگزاری همچنین به نقل از مدیر حراست وزارت ورزش نوشت: “به احتمال بسیار زیاد شجاعی و حاج‌صفی از بازی‌های آینده تیم ملی محروم می‌شوند ولی باید منتظر نظر نهایی مسئولان باشیم.”

مهدی رستم‌پور، خبرنگار ورزشی در این رابطه گفت: “اگر شجاعی و حاج‌صفی بازی نمی کردند احتمال داشت اخراج یا محروم شوند. الان هم بازیکنانی که مسابقه نمی‌دهند مصدومیت جور می‌کنند، مثلن همین هفته پیش در مسابقه المپیک ناشنوایان در ترکیه دختر کاراته‌کای ایرانی برای این که با حریف اسرائیلی روبرو نشود، دور قبل از قصد به حریف ایتالیایی باخت.” به گفته این مفسر ورزشی یک نگرانی ورزشکاران ایرانی در هر تورنمنت جهانی این است که مبادا مجبور به مسابقه با حریفان اسرائیلی شوند.

لازم به ذکر است در سالهای اخیر بخاطر اعتراض کمیته های ورزشی بین المللی، مقام های جمهوری اسلامی بهانه هایی چون مریضی را عامل عدم حضور ورزشکاران ایرانی مقابل رقبای اسرائیلی طرح می کنند.

گفتنی است صفحه فارسی رسمی وزارت خارجه اسرائیل نیز در توئیتر خود از حضور این دو بازیکن مقابل تیم باشگاهی مذکور تشکر و قدردانی کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا