گوناگون

وقوع سالانه ۱۰۰هزار سکته مغزی در ایران

روز گذشته نماینده انجمن سکته‌ مغزی ایران با اشاره به اینکه سالانه ۱۰۰هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند، گفت: کاهش چشمگیر سن شروع سکته ‌مغزی در کشور هشداردهنده است. سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک ناگهانی است که به علت عروق کانونی قابل انتساب است و به دنبال آن خون‌رسانی به ناحیه‌ای که دچار سکته مغزی شده است، مختل می‌شود. آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان مناسب نیست.

پزشکان ایرانی می‌گویند افراد در ایران ۱۰سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می‌شوند. متخصصان کم‌تحرکی، مصرف بی‌رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته‌های مغزی ایرانیان می‌دانند. بر اساس آمار میدانی، سکته‌های مغزی در مردان ایرانی ۲۵درصد بیشتر از زنان است. روز گذشته نماینده انجمن سکته‌ مغزی ایران با اشاره به اینکه سالانه ۱۰۰هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند، گفت: کاهش چشمگیر سن شروع سکته ‌مغزی در کشور هشداردهنده است. الهه‌ تقوایی ‌زحمتکش با اشاره به اینکه سکته مغزی دومین علت مرگ‌ومیر و اولین علت ناتوانی طولانی‌مدت در کشور است، افزود: براساس آمارها در هر پنج دقیقه یک نفر دچار سکته‌ مغزی می‌شود. به عبارتی سالانه ۱۰۰هزارنفر در ایران دچار این عارضه مغزی می‌شوند. او با بیان اینکه از هر پنج‌نفری که دچار سکته مغزی می‌شوند، یک نفر زیر ۵۵سال است، تصریح ‌کرد: در سال‌های اخیر علاوه بر اینکه آمار سکته مغزی در حال افزایش است، سن ابتلا هم در حال کاهش است. او در مورد این عارضه گفت: سلول‌های مغزی برای زنده‌ ماندن به خون و اکسیژن احتیاج دارند، بنابراین اگر به دلیل پارگی یا لخته ‌شدن خون در یک یا چند رگ خونی مغز، در مدت کوتاهی به سلول‌های این بخش حیاتی بدن خون نرسد، سکته ‌مغزی اتفاق می‌افتد. تقوایی‌زحمتکش با اشاره به اینکه عوامل بسیاری می‌توانند در بروز سکته مغزی نقش داشته باشند، اظهار کرد: در درجه اول سن بیمار ازجمله عوامل خطرساز سکته مغزی است؛ به نحوی که خطر سکته مغزی در سنین بالا به علت پیری رگ‌های مغز، بیشتر از دوره جوانی است. تقوایی زحمتکش با بیان اینکه قبل از بروز سکته مغزی علائم هشداردهنده‌ای وجود ندارد یا علائم بسیار جزئی هستند، افزود: در بیشتر افراد علائم سکته‌ مغزی به سرعت و در عرض چندثانیه یا چنددقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. او اضافه کرد: به‌طور کلی اختلال ناگهانی در حرکت اندام‌های یک سمت از بدن، اختلال در تکلم، فلج صورت، سرگیجه و عدم تعادل می‌تواند از علائم سکته مغزی باشد.

استرس یکی از عوامل بروز سکته مغزی

او با بیان اینکه اولین و مهم‌ترین اقدام در مواجهه با سکته مغزی تماس با اورژانس۱۱۵ و قرار دادن بیمار به صورت نیم‌‌نشسته است، افزود: در صورتی که بیمار در حین انتقال به بیمارستان دچار مشکل حیاتی شود، پرسنل۱۱۵ با داشتن تجربه کافی می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند. او با بیان اینکه هرگز نباید به بیمار دارای علائم سکته مغزی داروهای خانگی داد، افزود: در هنگام بروز سکته مغزی به دلیل اینکه بدن تلاش می‌کند از همان رگ آسیب‌دیده نیز خون‌رسانی کند، قند بدن افت می‌کند، ولی نباید افراد به بیمار داروهای خانگی دهند. تقوایی‌زحمتکش با تاکید بر اینکه افراد نباید زمان طلایی درمان را با درمان‌های خانگی و معطلی از دست‌ دهند، تصریح کرد: انقلاب بزرگی در درمان این بیماری رخ داده که تنها شرط برخورداری از داروها توجه به زمان طلایی درمان است. او افزود: از زمان بروز علائم بیماری تا تجویز دارو، کمتر از ۵/۴ساعت زمان داریم؛ چراکه درمان در این مدت می‌تواند با عوارض کمتری همراه باشد. این متخصص مغز و اعصاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مصرف آب در جلوگیری از سکته مغزی، اظهار کرد: کم‌آبی یکی از دلایل بروز سکته مغزی است. بنابراین لازم است افراد در طول روز، شش تا هفت لیوان آب مصرف کنند. به گزارش ایسنا، تقوایی‌زحمتکش در پایان با تاکید بر جدی گرفتن استرس به عنوان یکی از عوامل بروز سکته مغزی، گفت: دنیای امروز پراسترس است، اما افراد باید با یادگیری مهارت‌های کنترل استرس آن را به حداقل رسانند و برای مسائل پیش‌پاافتاده استرس به خود وارد نکنیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا