اخبار

رفع حصر و کم‌کاری دولت روحانی و اصلاح‌طلبان

اخبار دست اول نشان می‌دهد که جناب مهدی کروبی آن‌قدر در فشار بوده که به ماموران خود اعلام اعتصاب غذا می‌کند و پس از آن به بیمارستان انتقال می‌یابد! یا طبق اظهارات سه فرزند میرحسین حال پدر و مادرشان نگران‌کننده است و آن‌ها در طول یک هفته هیچ خبری از آن‌ها نداشته‌اند…
در دو هفته اخیر، نخست خانواده کروبی و سپس دختران موسوی و رهنورد درباره وضعیت وخیم جسمی محصوران هشدار داده‌اند. یک کنشگر اصلاح‌طلب می‌گوید هم دولت روحانی و هم اصلاح‌طلبان در این باره کم‌کاری کرده‌اند.

دوره نخست ریاست جمهوری حسن روحانی به پایان رسید اما “وعده رفع حصر” او عملی نشد. اکنون وضعیت جسمی هر سه چهره سه منتقد رو به وخامت گذاشته است. آقای کروبی در بیمارستان بستری است و دختران موسوی و رهنورد از وضعت نگران‌کننده پدر و مادرشان خبر داده‌اند. دولت حسن روحانی از یک سو و “اصلاح‌طلبان” با نیروی اجتماعی قابل‌توجه‌شان از سوی دیگر، برای پایان دادن به این حصر غیرقانونی چه می‌توانستند بکنند که نکرده‌اند و اکنون چه می‌توانند انجام دهند؟

حمیدرضا جلایی‌پور، جامعه‌شناس و عضو رهبری حزب “اتحاد ملت ایران” در مقاله‌ای در کانال تلگرام خود به این پرسش‌ها پاسخ داده است. نوشته این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب را می‌توان انتقادی به بی‌عملی دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان در موضوع “مطالبه رفع حصر” دانست.

به گفته جلایی‌پور بخش بزرگی از جامعه ایران در جریان اجتماعات بزرگ انتخابات ۱۳۹۶ در سراسر کشور با صدای بلند نشان داده است که مهمترین خواست و شعار سیاسی‌اش رفع حصر بوده است. روحانی نیز در انتخابات ۹۲ و ۹۶ وعده تلاش برای زمینه‌سازی جهت رفع حصر را داده است و بخشی از آراء او به امید این تلاش به او داده شده است. با این‌همه محصوران همچنان به‌صورت غیرقانونی و بدون حتی یک محاکمه‌ی صوری در حصرند و اوضاع آن‌ها و خانواده‌هایشان وخیم‌تر نیز شده است.

روشن نیست که بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز پیشنهاد کدام نهاد یا شخص بوده و در کجا به تصویب رسیده است. قوه قضاییه آن را به گردن شورای عالی امنیت ملی می‌اندازد، اما این نهاد می‌گوید هیچگاه چنین مصوبه‌ای نداشته است.

صرفنظر از این که پیشنهاد حصر از کجا آمده و در کجا تصمیم‌گیری شده، شخص آیت‌الله خامنه‌ای بر ادامه آن اصرار دارد و در موضوع حصر و رفع آن، همه راه‌ها به رهبر نظام ختم می‌شود. مشکل دولت روحانی و “اصلاح‌طلبان” نیز درست در همین‌ جاست. آنها بی‌عملی خود در حل مشکل حصر را با خودداری از “تقابل با رهبری نظام” توجیه می‌کنند و مدعی‌اند این تقابل “پرهزینه‌ و بی‌فایده” است.

حمیدرضا جلایی‌پور در ادامه مقاله نوشته‌ است، اینکه نیروهای جامعه مدنی دائم از دولت روحانی تقاضای رفع حصر می‌کنند کار درستی است ولی کافی نیست. نیروهای جامعه مدنی غیر از پیگیری مذکور می‌توانند با هم‌اندیشی و خلاقیت سیاسی دست به ابتکاراتی مسالمت‌آمیز و قانونی بزنند که “نه به تقابل با رهبری بیانجامد و نه به بی‌عملی سیاسی در زمینه‌ی رفع حصر”.
به نوشته این کنشگر اصلاح‌طلب، اخبار دست اول نشان می‌دهد که جناب مهدی کروبی آن‌قدر در فشار بوده که به ماموران خود اعلام اعتصاب غذا می‌کند و پس از آن به بیمارستان انتقال می‌یابد! یا طبق اظهارات سه فرزند میرحسین حال پدر و مادرشان نگران‌کننده است و آن‌ها در طول یک هفته هیچ خبری از آن‌ها نداشته‌اند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا