اخبار

۸۰۰۰ میلیارد تومان هزینه ی مراسم تحلیف روحانی

مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری حسن روحانی، امروزشنبه  ۱۴ مردادماه ۹۶ برگزارشد. تهران به مناسبت این مراسم چهره‌ای کاملاً امنیتی به خود گرفته بود. احمد توکلی نماینده ی سابق مجلس اسلامی،هزینه ی مراسم تحلیف روحانی و از جمله تعطیل یک روزه ی تهران به این منظور را برابر با ۸۰۰۰ میلیارد تومان برآورده کرده است. برای پایان دادن به این تراژدی عظیم که در کشور ما می گذرد، همه نیروهای میهن دوست و ترقیخواه متحد شوند و مبارزه کنند . جز این راهی نیست!…

در این مراسم تهران یک روز تعطیل شد و ده ها هیات نمایندگی خارجی به تهران دعوت شدند تا در این مراسم شرکت کنند. در میان آنان ٨ رئیس جمهور ۱۹ رئیس مجلس و مقامات دیگر تا حد نماینده ای از مجلس یک کشور حضور داشتند. توکلی نوشته است: جز دو سه استثناء، قاطع مهمانان از کشورهای کمتر تأثیرگذار در مناسبات بین المللی هستند.
در ادامه ی این بررسی آمده است: دولت با عذر حفظ امنیت، سطح حفاظت را از حساس به حیاتی ارتقاء داده و تمامی دستگاه های دولتی و بانک ها دولتی و خصوصی را در روز شنبه، تعطیل اعلام کرد.
او نوشت: هزینه اقتصادی از نظر مالی این اقلام را در بر میگیرد: هزینه پذیرایی از هیئت ها، هزینه حفاظت از مقامات مهمان. چون علی القاعده برای بازدید از نقاط دیدنی نیز برنامه ریزی میشود، هزینه سفر های داخلی با حفاظت پرخرج تر باید لحاظ شود. همین طور مبالغی که صرف خرید هدیه به مهمانان میگردد.
به گزارش تسنیم،«هزینه بزرگتر و مهمتر هزینه تعطیلی یک روزه تهران است». گرچه ظاهرا دولت فقط دستگاه های دولتی و بنگاه های بخش عمومی را تعطیل اعلام کرده است، اما به دلیل تعطیلی بانکهای دولتی و خصوصی؛ گستردگی دخالت دولت در امور اقتصادی، که کار بخش خصوصی بدون حضور دولت لنگ میشود و وزن سنگین تهران در اقتصاد کشور، تعطیلی به بخش دولتی و به تهران بزرگ محدود نمی ماند ؛ بلکه بر کسب و کار در همه بخش ها و در سطح کشور تأثیر جدی میگذارد.
بعید میدانم این تأثیر از نیمی از تولید ملی نصف روز کامل کمتر باشد.
بر اساس این برآورد سرانگشتی، میزان این هزینه قابل تخمین است. صندوق بین المللی پول تولید ملی ایران را در سال جاری، با روش برابری قدرت خرید(PPP)، ۱۵۴۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. با این مقدمات، درآمدی که با تعطیلی شنبه تهران کسب نمیشود ۲.۱ (دو و یک دهم) میلیارددلار است. به قیمت امروز ارز در بازار تهران (هر دلار ٣٨٣۵ تومان) تعطیلی شنبه تهران حدود ٨۰۰۰ میلیارد تومان برای اقتصاد ملی و میلیاردها تومان برای خزانه دولت هزینه در بر داشته است.

برای پایان دادن به این تراژدی عظیم که در کشور ما می گذرد، همه نیروهای میهن دوست و ترقیخواه متحد شوند و مبارزه کنند . جز این راهی نیست!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا