گوناگون

“ارتش سوریه آخرین شهر حمص را از دست داعش خارج کرد”

به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ارتش سوریه آخرین شهر بزرگ تحت کنترل نیروهای داعش در استان حمص را آزاد کرده است. این شهر در ۵۰ کیلومتری استان دیرالزور قرار دارد.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که اعضای آن را مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور تشکیل می‌دهند از آزادی شهر السخنه در استان حمص از چنگ نیروهای گروه “دولت اسلامی” (داعش) خبر داده است.

این گروه می‌گوید، ارتش سوریه این شهر واقع در ۷۰ کیلومتری شمالی پالمیرا را روز شنبه ۵ اوت (۱۴ مرداد) بعد از آتش سنگین توپخانه‌ای و حملات هوایی روسیه آزاد کرده است.

به دلیل شرایط جنگی حاکم بر سوریه اخبار و گزارش‌های منتشره از سوی این گروه را به‌سختی می‌توان به طور مستقل بررسی کرد. دولت سوریه تا کنون این خبر را به صورت رسمی تأیید نکرده است.

اما خبرگزاری دولتی سانا گزارش داده که نیروهای دولتی شهر السخنه را از سه جهت محاصره کرده‌اند.

 

رویترز می‌نویسد، حزب‌الله لبنان که با ارتش سوریه در جنگ با مخالفان همراهی می‌کند نیز از پیشرفت‌هایی بزرگ در شهر السخنه، واقع در ۵۰ کیلومتری استان دیرالزور خبر داده است.

بازپس‌گیری این شهر برای نیروهای دولتی پیروزی مهمی در مسیر رسیدن به استان دیرالزور است. مناطق وسیعی از این استان غنی از نفت که در شرق سوریه واقع شده هنوز در دست نیروهای داعش قرار دارد. تنها قسمتی از شهر دیرالزور که مرکز این استان است به کنترل نیروهای دولتی در آمده است.

 

در ماه مه ارتش سوریه عملیاتی تهاجمی را آغاز کرد تا مناطق بین دمشق، پایتخت سوریه و دیرالزور و همچنین شهرهای واقع در دره فرات را از چنگ نیروهای “دولت اسلامی” خارج سازد.

داعش در بخش‌های وسیعی از سوریه زیر فشار قرار گرفته است. در شمال سوریه ائتلاف نیروهای دمکراتیک سوریه که شامل کردها و عرب‌ها می‌شود و از حمایت آمریکا برخوردار است در تازه‌ترین عملیات خود به سوی مرکز رقه، پایتخت خودخوانده داعش پیشروی کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا