گوناگون

هشدار برای راه‌اندازی خط ٨ مترو تا فرودگاه افتتاح نکنید

درحالی‌که شهرداری تهران در اعلام برنامه‌های خود، از افتتاح خطی موسوم به خط هشت مترو تهران با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در روز جاری خبر داده است، دادگستری کل استان تهران در حوزه قضائی بخش آفتاب، در نامه‌ای خطاب به فرمانده پلیس آزادراه تهران – قم و فرمانده پلیس فرودگاه بین‌المللی خمینی‌عطف به نامه‌های مکرر قبلی تأکید کرده است که هرگونه بهره‌برداری و افتتاح از پروژه مذکور (خط هشت متروی تهران) تا زمان تصویب طرح ایمنی و ارائه آن در شورای فنی و امور زیربنایی حمل‌ونقل وزارت متبوع و اجرای طرح مصوب باید متوقف شود و در صورت تمرد از دستور قضائی مطابق قانون اقدام لازم انجام خواهد گرفت.

به گزارش «شرق»، فارغ از این موضوع که شهردار تهران در اصراری عجیب قصد دارد نشان دهد همه هشت خط متروی تهران را تا پایان مدیریت شهری خود تمام کرده است و دیگر کاری روی زمین باقی نمانده، باید به این نکته اشاره کرد که خطی که شهرداری تهران به آن خط هشت می‌گوید، در واقع امتداد خطوط قبلی است که تا فرودگاه خمینی ادامه پیدا می‌کند. این نکته را مهدی چمران هم علاوه بر صحن شورا بارها در چند گفت‌وگو اعلام کرده است که تهران درحال‌حاضر تنها هفت خط مصوب دارد. او قبلا به صراحت گفته بود: «بی‌خود نام این خط را خط هشت گذاشتند و البته آن خط اشرفی‌اصفهانی هم خط هشت متروی تهران نیست. واقعیت این است که خط هشت و ٩ تهران، دو‌خطی است که به منظور احداث مونوریل از‌ سال ٨٧ به بعد از سوی شورای‌عالی ترافیک متوقف مانده است. قرار بود حالا که اجرای مونوریل متوقف مانده، شهرداری تهران پیشنهاد جدیدی را به شورای‌عالی ترافیک ببرد و در آنجا به تصویب برسد؛ اما این روند تاکنون طی نشده و در نتیجه تهران خط هشت و ٩ ندارد.
به‌هرروی در نامه دادگستری کل استان تهران در حوزه قضائی بخش آفتاب مورخ یازدهم مرداد جاری، عطف به نامه‌هایی در تاریخ‌هایی از خرداد سال جاری تاکنون تأکید شده است که «با عنایت به گزارش‌های واصله در اوایل هفته آینده خط متروی فوق‌الاشاره افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید. با عنایت به مستندات، مکاتبات مکرر و اسناد ارائه‌شده از سوی مدیران وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و مکاتبه وزیر راه، سرپرست شرکت شهر فرودگاه خمینی، معاون سیاسی و امنیتی کل کشور مبنی بر لزوم تصویب طرح ایمنی خط متروی موصوف در شورای فنی و امور زیربنایی و حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و پس از آن ایمنی‌سازی پروژه در راستای طرح مصوب و رعایت همه نکات ایمنی در‌این‌باره از سوی شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه مترو و تحقق‌نیافتن مدارک پیش‌گفته احتمال وقوع حوادث مالی و جانی با بهره‌برداری و افتتاح وجود دارد؛ بنابراین تقاضای توقف عملیات و افتتاح و بهره‌برداری از متروی گفته‌شده اعلام می‌شود».
رونوشت این نامه برای رئیس کل دادگستری استان تهران، معاون سیاسی و امنیتی دادستان کل کشور، دادستان تهران، دادستان دادسرای عمومی انقلاب شهرستان رباط‌کریم، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مدیرعامل متروی تهران و مدیر کل شرکت فرودگاهی امام خمینی، بخشدار بخش آفتاب ارسال شده است.
جدای از این موارد، باید گفت که پیش‌از‌این نیز عجله در افتتاح خطوط متروی تهران در شورای شهر تهران حواشی زیادی داشت. رحمت‌الله حافظی، عضو شورای چهارم و محسن هاشمی، عضو منتخب شورای پنجم، درباره افتتاح ناایمن و عجله‌ای خط هفت متروی تهران و نگرانی از جان مردم هشدار داده بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا