گوناگون

محمد خاتمی: اول نظر رهبری، بعد خواست مردم و مصالح ملی

محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در جمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی خواهان آن شد که در کابینه ی جدید هم نظر رهبری، هم خواست مردم و هم مصالح ملی همه با هم رعایت شود! …

به گزارش وب سایت محمد خاتمی،  وی با اشاره به اهمیت موضوع تشکیل کابینه جدید براساس مطالبات مردم، موضوع سهم‌خواهی گروه‌ها و جریانات را بحثی ثانوی دانست و گفت: در تشکیل دولت جدید باید سه اصل در نظر گرفته شود: نخست نظر رهبری است که محور نظام جمهوری اسلامی ایران و خیرخواه جامعه هستند. دوم نظر و مطالبات مردم. کابینه جدید باید همزمان که با نظر رهبری هماهنگ است باید توان این را داشته باشد که مطالبات مردم را درک کرده و در مسیر برآوردن آن گام بردارد.
وی سومین اصل را در تشکیل کابینه جدید تأمین مصالح ملی و جایگاه بین‌المللی ایران دانست و تصریح کرد: اعضاء کابینه جدید باید هماهنگ و همسو با رئیس جمهوری بوده و در راه تحقق اولویتهایی که تشخیص داده شده و مردم هم به آن رأی دادند حرکت نمایند.

رئیس دولت اصلاحات سپس افزود: در عین حال نباید کسانی که برای موفقیت رئیس جمهوری به صحنه آمدند و مایه گذاشتند خدای ناکرده مورد بی وفائی و نفی و طرد قرار گیرند. انتظار جامعه این است که اگر این اشکالات وجود دارد با اهتمام و نظارت شخص آقای رئیس جمهوری که مطمئن هستم این برخوردها را قبول ندارند مرتفع گردد.

شاید هدف از زدن صحبت نخست در راه شرکت دادن نیروهای اجتماعی در تصمیم‌گیری‌ها تصور شود، اما با وجود اینکه متن گفتار انتشاریافته با کلی‌گویی‌های رایج  درآمیخته‌است، بنابراین، رویکردهایی از این دست نشان می‌دهند که در فضای کنونی درون حاکمیت قرار است زیر عنوان‌های همدلی، اعتدال و همبستگی، بار دیگر پست‌های کلیدی دراختیار کسانی قرار گیرد که قصد داشتند در خیابان‌ها دیوارکشی کنند.

در همین ارتباط، محمدرضا خاتمی نیز- که در ارتباط با همکاری جناح‌های حکومتی گفت‌وگویی با روزنامهٔ شرق، ۲۰ تیرماه، داشت- گفت: “احتمالاً اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بر سر موضوعاتی مانند محیط علم و دانشگاه، آزادی‌های قانونی، آسیب‌های اجتماعی و رویکردهای فرهنگی به توافق، اما بر سر مسائل اقتصادی و سیاست‌خارجی می‌توانیم توافق کنیم. … باید در گفت‌وگو با اصولگرایان، این نکته را روشن کنیم که اگر نظام در تأمین حداقل‌ها موفق نباشد، کشور شکست می‌خورد نه دولت روحانی. اگر همه متوجه این خطر شویم، آن وقت می‌توانیم در مسئلهٔ اقتصاد، سرمایه‌گذاری، روابط خارجی سازنده و باثبات، اصلاح قوانین و… به نقاط خوبی برسیم و نان آن را همه می‌خورند.”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا