زحمتکشان

کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران دست به تجمع زدند / تصاویر

کارگران شاغل در شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران از معوقات مزدی چندماهه علاوه بر پایه سنوات به مدت چهار سال خبر دادند. این کارگران که هزاران تن برآورد می شوند پیش از این با اعتراضاتی گسترده موفق شده بودند دو ماه از حقوق عقب افتاده خود و وعده تصفیه سایر معوقات را از مدیران شرکت بگیرند اما با خلف وعده مسئولین صبح امروز با تجمع در مقابل شعبه مرکزی بانک ملی اهواز دست به اعتراض زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران واقع در اهواز، علاوه بر پایه سنوات کارگران به مدت چهار سال، مطالبات مزدی حدود چهار هزار کارگر خود را در چهار ماه متوالی اخیر پرداخت نکرده است.

با خلف وعده مسئولین که پیش تر در پی تجمع مقابل استانداری به آنان داده شد. جمعی از کارگران این واحد صنعتی امروز در مقابل ساختمان بانک ملی، شعبه مرکزی واقع در خیابان سلمان فارسی اهواز دست به تجمع زدند.

یک منبع مطلع با تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “کارگران این شرکت پیشتر در بهمن ماه ۱۳۹۵، در مقابل استانداری این شهر برای مطالبات مزدی خود دست به تجمع زدند و نتیجه ای حاصل نشد سپس کارگران اقدام به بستن درب شرکت به مدت ۱۷ روز کردند و پس از دریافت مطالبات مزدی دو ماه خود درب شرکت را باز کردند. پس از این واقعه که چهار ماه می گذرد، کارگران از دریافت مطالبات مزدی خود محروم مانده اند. در خردادماه سال جاری بعد از خلف وعده مسئولین مجددا کارگران دست به تجمع مقابل استانداری زدند که تهدید به بازداشت هم شده بودند. این تجمع همزمان با حمله تروریسی به مجلس در تهران بود برای همین کارگران مورد تندی قرار گرفتند با اینحال باز هم کارگران به نشانه حسن نیت تحمل کردند اما با گذشت زمان باز هم وعده ای تحقق نیافت تا منجر به تجمع دوباره امروز شد.”

این منبع در ادامه افزود: ” کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد علاوه بر معوقات مزدی چهارماه خود، از دریافت پایه سنوات خود به مدت چهار سال متوالی نیز محروم مانده اند و بالالجبار از سوی شرکت مذکور رضایت گرفته شده است که پایه سنوات چهار سال اخیر را دریافت کرده اند و شکایتی در این زمینه ندارند.”

“پایه سنواتی” از مزایای جانبی دستمزد و قسمتی از حقوق پایه است که برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می شود. پایه سنواتی معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت می شود و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا