گوناگون

کسری بودجه از همین ابتدا دولت روحانی را فلج کرد

پس از اعلام کسری بودجه ١٠ هزار میلیاردی فرودین ماه این بار کسری بودجه ١۵ هزار میلیاردی گریبان گیر دولت جدید روحانی شد…
کسری بودجه از همین ابتدا دولت روحانی را فلج کرد

به گزارش بانک مرکزی ایران، رژیم «فقها» با کسری بودجه ی بالغ بر ١۵ هزار میلیارد تومان در اردیبهشت ماه امسال روبه رو شده که این کسری بودجه ناشی از اختلاف درآمدها و هزینه‌های حکومت «اسلامی» می‌باشد.

قبل از این، رژیم«ولایت فقیه» اعلام کرده بود که با کسری بودجه ١٠ هزار میلیارد تومانی در نخستین ماه سال جاری روبرو شده است.

در همین رابطه لاریجانی رئیس مجلس رژیم ایران گفته بود که کسری بودجه ۵٠ هزار میلیارد تومانی سال ٩۶ را با توزیع اوراق مشارکت سرپوش گذاشتیم.

روزنامه دنیای اقتصاد در همین رابطه نوشته بود: روند کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای دولت، طی پنج سال گذشته با شیب تندی در حال افزایش بوده است. به بیان دیگر، ناپایداری و عدم تعادل بودجه عمومی دولت، روندی فزاینده و نگران‌کننده دارد. در سال گذشته دولت برای جبران این کسری، در ابعاد گسترده‌ای اقدام به واگذاری دارایی‌های مالی و فروش اوراق مالی کرد. در سال گذشته، حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان اوراق مالی از سوی دولت به‌ منظور جبران کسری بودجه واگذار شد.

قابل ذکر است چنین وسعتی از واگذاری دارایی‌های مالی نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه می‌باشد. واگذاری وسیع اوراق مالی از سوی دولت، اگرچه می‌تواند مشکلات مالی دولت را موقتا برطرف کند، ولی این سیاست در سال‌های آینده دولت را با مشکل بازپرداخت اصل و سود اوراق و چالش بدهی‌های انباشته مواجه خواهد کرد. به‌طور طبیعی، مشکل بدهی‌های انباشته دولت، به تدریج به منابع بانک مرکزی و نظام بانکی کشور سرایت پیدا کرده و موجب ناپایداری اقتصاد کلان و بروز چالش‌های جدید خواهد شد.

به گزارش کردستان میدیا،در پی سیاست‌های جنگ‌افروزانه‌ی‌ از یک سو و با تحریم‌های شدید از سوی دیگر ، جمهوری اسلامی سالانه با کسری بودجه‌های سرسام آوری مواجه می شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا