گوناگون

آغاز عملیات دیوارکشی در مرز ترکیه و ایران

دولت ترکیه در حال “ایمن‌سازی” مرزهای این کشور با ایران است. پیشگیری از تردد نیروهای پ‌ک‌ک و پژاک بین دو کشور، از دلایل ساخت این “دیوار امنیتی” عنوان می‌شود.

به تصمیم و دستور رئیس جمهوری ترکیه، دیواری در نوار مرزی این کشور و ایران کشیده می‌شود. مقامات اداری استان آغری با اعلام این خبر گفته‌اند که عملیات این دیوارکشی  شروع شده و نخستین بلوک‌ها نصب شده‌اند.

 

تصاویر منتشره در رسانه‌ها، بلوک‌هایی بتونی در نوار مرزی دو کشور را با عرض دو متر و ارتفاع سه متر نشان می‌دهند. این “دیوار امنیتی” قرار است مانع رفت و آمد پیکارجویان کرد، عبور و مرور قاچاقچی‌ها و مبادله کالای قاچاق از خطوط مرزی  شود.

رجب طیب اردوغان اوایل ماه ژوئن از ساخت این دیوار به طول ۱۴۴ کیلومتر خبر داده بود. هدف اصلی این دیوارکشی، محدود کردن هر چه بیشتر فعالیت ‌نیروهای پ‌ک‌ک و پژاک است. حزب کارگران کردستان از ده‌ها سال قبل  در جنوب شرقی ترکیه در حال نبرد با دولت مرکزی است و پژاک نیز  در شمال غربی ایران با سپاه و نیروهای امنیتی ایران می‌جنگد.

خبرگزاری ایرنا چند ماه قبل به نقل از یک منبع در وزارت خارجه ایران نوشته بود که تهران از این طرح اطلاع دارد و از آن استقبال می‌کند.

ترکیه هم اینک در حال دیوارکشی در مرز با سوریه نیز هست تا جلوی ورود آوارگان جنگی و نیروهای افراطی به این کشور را بگیرد. وزیر دفاع ترکیه پیش‌تر گفته بود که ۶۸۰ کیلومتر از این دیوار ۸۲۸ کیلومتری به اتمام رسیده است.

دولت آنکارا از سال ۲۰۱۵ مرزهای ترکیه با سوریه را بست و ساخت دیوار یادشده را شروع کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا