حقوق بشر

اعدام امروز؛ لکه ننگ دیگری بر پیشانی رهبر

علیرضا تاجیکی که از ۱۵ سالگی به اتهام قتل در زندان عادل‌آباد شیراز به سر می‌برد علیرغم درخواست مکرر نهادهای مدافع حقوق بشر و ابهامات پرونده امروز در این زندان اعدام شد…

4به گزارش خبرگزاری هرانا،امروز علیرضا تاجیکی که متهم به ارتکاب قتل در سن ۱۵ سالگی است، در زندان شیراز به سلول انفرادی منتقل شد و مسؤولان به خانواده او اطلاع دادند پیش از اعدام او در روز پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ، برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

آقای تاجیکی در سال ۱۳۹۱ در سن پانزده سالگی به اتهام تجاوز («لواط به عنف») و قتل دوستش دستگیر شد. حکم اعدام او بر اساس «اعتراف» وی در زیر شکنجه طی بازداشت اولیه در سلول انفرادی صادر شده، با این‌که او در زمان محاکمه این «اعتراف» را انکار و اعلام کرد که شکنجه شده است و بر بیگناهی خود پافشاری کرد.

پیش از این، دو بار مسؤولان برای اعدام او برنامه‌ریزی کرده‌اند، یک بار در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ و یک بار نیز در ۱۲ مرداد ۱۳۹۵. هر بار وکیل او، خانم ستوده، و شماری از فعالان موفق شده‌اند به‌طورِ موقت اجرای اعدام او را متوقف کنند.

سازمان عفو بین الملل پیش تر با صدور بیانیه ای خواهان توقف حکم اعدام این زندانی شده بود، در بیانیه این سازمان نوشته است “طبق قوانین بین الملل صدور حکم اعدام علیه او مطلقا ممنوع است. او پس از دستگیری به مدت ۱۵ روز در سلول انفرادی در آگاهی شیراز، بدون دسترسی به خانواده و وکیل، نگهداری و تحت‌فشار و شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شد. این نوجوان زندانی بار‌ها در دادگاه بی‌گناهی خود را اقرار داشته است، بااین‌حال دادگاه «اعترافات» او را به‌عنوان مدرک در طول دادرسی علیه او پذیرفته و علارغم فقدان هرگونه مدرک و سند معتبر دیگری علیه علیرضا تاجیکی او را به اعدام محکوم کرده است.”

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا