بین‌المللی

همه‌پرسی ما به کُردهای دیگر کشورها ارتباطی ندارد

رئیس منطقه کردستان عراق که بر اجرای همه‌پرسی جدایی از بغداد تأکید دارد، مسعود بارزانی ، دولت‌های عراق را در شراکت با اربیل شکست‌خورده می داند. به گزارش فارس،«مسعود بارزانی» در دومین مصاحبه با روزنامه‌ای عربی طی دو روز گذشته، بر اجرای همه‌پرسی جدایی از عراق، مجددا تأکید کرد….

او در مصاحبه با روزنامه «الاهرام» مصر، همه دولت‌های متوالی عراق از دهه دوم قرن گذشته را در «شراکت حقیقی بین دو قوم اصلی» عراق (یعنی عرب‌ها و کُردها) شکست خورده توصیف کرد و مدعی شد که آنها (دولت‌های متوالی) نه تنها مثل یک رقیب بلکه مثل یک دشمن با کردستان رفتار کرده‌اند.

هدف از همه‌پرسی

بارزانی در پاسخ به این سوال کوتاه الاهرام که گفت «هدف از همه‌پرسی چیست؟»، گفت: یک کلام. استقلال.

بارزانی در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آیا اتفاقات بزرگی در منطقه در جریان است، ارتباطی با دعوت به همه‌پرسی دارد گفت، «آنچه در منطقه در جریان است، خیلی تأثیر دارد… داعش تروریستی، کردهای عراق و سوریه را هدف گرفت. مناطقی از کردستان را اشغال کرد. تلاش کرد با سوءاستفاده از قطع بودجه کردستان و با هدف تضعیف نیروهای پیشمرگه که از آموزش و تسلیح محروم شده بود، حال آنکه قانون اساسی عراق پیشمرگه را بخشی از نیروهای نظامی عراق می‌داند، تلاش کرد به اربیل [مرکز کردستان] و کرکوک و دهوک نزدیک شود. همه این اتفاقات به علاوه‌ی رویکرد حذف‌گرایی بغدداد در قبال دیگر اقشار عراق که از طریق راههای سیاسی و فرقه‌گرایی انجام می‌دهد، و ترس از تبدیل شدن این اختلافات به جنگ، ما سراغ گزینه همه‌پرسی از ملت خود برای تعیین سرنوشتش رفتیم. این گزینه، راهی دموکراتیک مطمئنی طبق قوانین بین‌الملل است.

همه‌پرسی کردستان به کُردهای کشورهای دیگر ربطی ندارد

الاهرام پرسید «ایا بین کردهای سوریه و عراق و ایران و ترکیه درباره رؤیای کشور کُردی، اتفاق‌نظر هست؟» و بارزانی گفت: همه مردم کُرد آرزوی تعیین سرنوشت خود را دارند… و همچنین برگزیدن شکل رابطه با کشورهایی که -بر اساس توافق بدنام سایکس‌پیکو- بخشی از ساکنانش کُرد هستند. اینجا در عراق، مردم ما همه‌پرسی را برای نوع رابطه‌شان با برادران عراقی، شرکای ما در این کشور، برگزیدند. همه‌پرسی ما ربطی به سایر برادران کُرد در دیگر بخش‌ها [=کشورها] ندارد. ما حل مشکلاتشان از راههای مسالمت‌آمیز و دموکراتیک را تأیید می‌کنیم.

بارزانی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت بغداد با همه‌پرسی و نتیجه آن و نظر همسوی تهران و آنکارا با بغداد، گفت: ما به حق خود در زندگی با شیوه‌ای انسانی، دموکراتیک و متمدنانه را عمل می‌کنیم. فکر نمی‌کنم که دنیای امروز چنین موضعی معکوسی را اگر به تعهداتش در حقوق بشر و ملت‌ها احترام می‌گذارد، تحمل کند. ما با کسی نمی‌جنگیم. منطقه ما از سال ۱۹۹۱ مستقل خودمختاری است. شایستگی خود را در روابط مثبت و ممتاز با همسایگان ترکیه‌ای، ایرانی، سوری و عراقی ثابت کرده. آن موضعی که همه [این کشورها] گرفته‌اند، برای ما رد نتیجه همه‌پرسی تفسیر نشد یا حتی رد ایده آن. آنها [سران ایران، ترکیه، عراق] دیدگاه‌هایشان را درباره مناسب نبودن زمان برگزاری همه‌پرسی مطرح کردند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا