گوناگون

واکنش عراقچی به تهدیدهای ترامپ

معاون وزیر امور خارجه حسن روحانی امروز در ژاپن در واکنش به اظهارات شب گذشته رئیس جمهور آمریکا گفت: عدم پایبندی به برجام به یقین برای طرف های ناقض آن هزینه جدی خواهد داشت و در صورت حادث شدن چنین امری، تهران برای هر احتمالی آمادگی دارد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫برجام‬‎

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه در گفتگو با رسانه ها از محل باشگاه گلف خود در ایالت نیوجرسی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره پایبندی رژیم ایران به برجام گفت: من شخصا فکر نمی کنم آنها پایبند باشند، ما زمان داریم، تا ببینم چه می شود، من گمان نمی کنم که آنها در حال عمل به روح توافق باشند.

ترامپ گفت: اوباما با تشخیص خود ۱۵۰ میلیارد دلار به آنها داد، او یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نقد به آنها داد. درک این اقدام بسیار مشکل است، اما این تصمیم وی بود.

رئیس جمهو آمریکا ادامه داد: من فکر می کنم توافق وحشتناکی است اما آنها به توافق پایبند نیستند و قطعا به روح توافق هم پایبند نیستند. من فکر می کنم اگر آنها خود را پایبند نکنند، شما وقوع چیزهای بزرگی را شاهد خواهید بود.

خبر یک روزنامه از تصمیم ترامپ

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی گفت: نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اواخر این ماه به وین سفر می کند تا فعالیت های هسته ای حکومت ایران را با آژانس انرژی اتمی بررسی کند.­ این اقدام به‌ منظور بررسی میزان تبعیت ٰرژیم تهران از توافق هسته ای است.

همزمان سخنگوی وزارت‌ خارجه آمریکا گفته توافق هسته ای با رژیم تهران کمکی به صلح و امنیت جهانی نکرده و اقدامات بی ثبات کننده آنها ناقض روح توافق هسته ای است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری میزان، پایگاه خبری «اوماها ورلد هرالد» گزارش داد: ترامپ قصد دارد ماه اکتبر نقض توافق هسته ای از سوی حکومت ایران را اعلام کند. تصمیمی که به آمریکا اجازه می دهد تا تحریم های شدیدی علیه هر شخصی که با رژیم تهران مراوده تجاری دارد، اعمال کند.

این منبع نوشت: ترامپ این جمله را که «توافق هسته ای بدترین توافقی است که تاکنون امضا شده» را متوقف نمی کند و از مشاوران خود خواسته تا مدارکی جمع آوری کنند که به وی اجازه می دهد توافق هسته ای را نامعتبر اعلام کند، احتمالا ماه اکتبر لحظه ای است که ترامپ این تصمیم را اعلام می کند؛ زمانی که قرار است سومین گزارش پایبندی رژیم ایران به کنگره اعلام شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا