ورزشی

تیم ملی فوتبال ایران و مخمصه دخالت سیاست در ورزش

فازی تازه در بحث بازی با تیم اسرائیلی: فیفا از فدراسیون فوتبال ایران در مورد محرومیت شجاعی و حاج‌صفی توضیح خواست. چه‌بسا مسئولیت حذف این دو از تیم ملی را به “دوش کارلوس کی‌روش‌ در عدم دعوت از آنها بیندازند.”

بحث محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی به خاطر بازی با فوتبالیست‌های اسرائیلی، با ورود فیفا  وارد فاز تازه‌ای شد. طبق قوانین فیفا، سیاست حق دخالت در فوتبال را ندارد و نقض این ضابطه می‌تواند به تعلیق فدراسیون یک کشور بیانجامد. سخنگوی فدراسیون جهانی فوتبال، شنبه (۱۲ اوت/۲۱ مرداد) در واکنش به موضع‌گیری معاون وزیر ورزش ایران گفت: «ما در حال بررسی دقیق موضوع هستیم و از فدراسیون فوتبال ایران خواسته‌ایم در این باره به ما توضیح دهد.»

این سخنگو گفته که فیفا عجالتا هیچ اظهارنظری در این مورد نمی‌کند و منتظر اطلاعات فدراسیون فوتبال ایران می‌ماند.

فدراسیون فوتبال ایران هنوز در این زمینه موضع نگرفته، هر چند محمد رضا داورزنی، معاون وزیر ورزش تصمیم‌گیری این نهاد و کمیته انضباطی آن در باره آینده این دو بازیکن را طبیعی خوانده است.

داورزنی در واکنشی فوری به حضور شجاعی و حاج‌صفی در دیدار برگشت تیم یونانی پانیونیوس و مکابی اسرائیل گفته که این دو بازیکن خط قرمز جمهوری اسلامی را زیرپا گذاشته‌‌‌اند و به طور قطع به تیم ملی دعوت نخواهند شد. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش همراهی این دو فوتبالیست در مسابقه پایانیوس با مکابی را محکوم کرده است.

پشتیبانی هنرمندان و ورزشکاران

بحث محرومیت احسان حاج‌صفی و مسعود شجاعی در محافل اجتماعی و ورزشی با انتقادهای جدی و حمایت‌های متقابل از این دو روبرو شده است. مهناز افشار، بازیگر سینما از جمله توئیت کرد: « فوتبال بازی کردن حق شماست درخشش هر دوی شما رو در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خواهیم دید.»

ترانه علیدوستی نیز در توئیتر نوشت: «کاش اهالی فوتبال پشت م.شجاعی و ا.حاج صفی رو خالی نکنن. قدر قهرمانای ملی مون رو بدونیم، این ما هستیم که به اونا نیاز داریم.»

علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی هم در حمایت از شجاعی و حاج‌صفی گفت: «شما فقط تعهد به باشگاه‌تون رو انجام دادید. مهم نظر مردم نسبت به شماست. مرسی از زحمت‌هایی که سال‌ها برای تیم ملی کشیدید.»

جواد نکونام، کاپیتان اسبق تیم ملی متنی در حمایت از تلاش‌های ورزشی و اجتماعی دو لژیونر فوتبال ایران در اینستاگرام منتشر کرد.

مهدی مهدوی‌کیا از نخستین ورزشکارانی بود که به این محرومیت واکنش نشان داد و در اینستاگرام ابراز امیدواری کرد که مقامات جمهوری اسلامی به جای محروم کردن فوتبالیست‌ها و دخالت در سوریه و عراق، ساختارهای ورزش کشور را سامان دهند و به فکر فقر و اعتیاد باشند. روزنامه اصولگرا و جنجالی “وطن امروز”، حرف‌های مهدوی کیا را “داعش شادکن” خواند.

مصطفی تاج‌زاده و عبدالله رمضا‌ن‌زاده، مقامات دولت محمد خاتمی نیز به خیل منتقدان وزارت ورزش پیوسته‌اند. تاج‌زاده، معاون سیاسی وزارت کشور در دولت ششم در توئیتی نوشت: “محرومیت شجاعی و حاج صفی از تیم ملی یادآور روش احمدی‌نژاد است؛ “به‌نام مبارزه با اسرائیل به ایران زیان زدن و به اسرائیل سود رساندن”.

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت خاتمی نیز در اینستاگرام نوشت: «شجاعی و حاج صفی به دلیل بازی در یک باشگاه خارجی مقابل تیم اسرائیلی محروم شدند اما زاهدی وزیر علوم احمدی‌نژاد که با وزیر اسرائیلی دیدار کرده، رئیس کمیسیونی در مجلس شورای اسلامی است.»

پشتیبانی شبکه‌های اجتماعی، هنرمندان و ورزشکاران از شجاعی و حاج‌صفی در حالی ادامه دارد که برخی، عذرخواهی این دو بازیکن را شرط بازگشت‌شان به به تیم ملی مطرح کرده‌اند. داود آذرنوش، رئیس سازمان ورزش بسیج کشور به روزنامه “اعتماد” گفته است: «باید این دو عذرخواهی رسمی کنند و حتی اگر شده عذرشان را از باشگاه خود بخواهند و به ملت بپیوندند.» او افزوده که عدم عذرخواهی آنها یعنی آن که مقابل نظام ایستاده‌اند.

سناریویی برای ختم غائله

معاون وزیر ورزش ایران در زمان اعلام محرومیت حاج‌صفی و شجاعی از حضور در تیم ملی، گفته بود که سرمربی تیم، کارلوس کی‌روش، در این امر تصمیم‌گیرنده نیست.

اما روز شنبه ۲۱ مرداد و با ورود فیفا و محافل ورزشی بین‌المللی به بحث جاری، روزنامه شرق به به پاره‌ای سناریوها برای آرام کردن فضا اشاره کرد و یک سناریوی محتمل را این دانست که سرمربی تیم ملی، با دعوت نکردن این دو به تیم، ماجرا را به سمتی غیرسیاسی هدایت کند: «نقش کی‌روش در داستان محرومیت شجاعی و حاج‌صفی از تیم ملی نقشی اساسی شده؛ وزارت دخالت کند، به تعلیق فوتبال ایران می‌انجامد و فدراسیون حکم دهد هم اتفاقی مشابه می‌افتد؛ پس ساده‌ترین راه این است که کی‌روش این دو بازیکن را قربانی کند.»

شرق می‌نویسد اما اگر کی‌روش تن به چنین کاری بدهد و این دو را دعوت نکند، تنها تا حدودی از تحریک فیفا جلوگیری می‌شود: «… فقط تا حدودی».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا