جوانان

زخم هایی که ترمیم نشده باقی می مانند

بعد از گذشت ٣ سال ایلام همچنان از ویرانی‌های سیل و زلزله رهایی نیافته است. سیل آبان ١٣٩۴ شمسی، با بارشی برابر با یک سال زراعی اما تنها طی سه روز. بارشی با چنین وسعتی چنان سیلی به راه انداخت که ۴٠ درصد از مکان‌های عمومی شهر ایلام را نابود کرد، آماری برابر با ٢٠هزار واحد مسکونی و تجاری این شهر بود. خبرگزاری‌های حکومتی در گزارشات متعددی این بارش را بی‌سابقەترین بارندگی تاریخ ایلام تا زمان حاضر خواندەاند، بارشی که علاوه بر میلیاردها تومان ضرر مادی، ده‌ها کشته و زخمی و نیز هزاران آواره و بی‌خانمان بر جای گذاشت…

به گزارش کردستان میدیا، زلزله آبدانان با مرکزیت “مورموری” در مرداد ١٣٩٣ از دیگر حوادثی بود که از چنان شدتی برخوردار بود که چندین شهر این استان چون دهلران، مورموری، موسیان و آبدانان را لرزاند و صدها زخمی و کشته برجای گذاشت و به گفتەی فرماندار آبدانان میزان خسارات وارده بر شهرهای زلزلەزده ٧٠ تا ٨٠ درصد این مناطق را فرا گرفته است.

واقعیت امر این است که،هدف از این گزارش بیان وقوع حوادث طبیعی روی داده و میزان خسارات وارده نیست که اگر این باشد باید سیل‌های ویرانگر سال ٩۵ و بهار امسال و یا بارش باران و جاری شدن سیل روز جمعه، ۲۰ مرداد در چند استان ایران باعث مرگ بیش از ده نفر، بسته شدن جاده‌ها و قطع آب و برق شده است. ازجمله بارش باران در استان‌های گلستان، گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان را نیز به آن افزود.  آن چه که  این گزارش در پی آن است نمایان ساختن چهرەی استعماری سوداگران حکومت اسلامی است که که تنها و تنها به جیب خود فکر می کنند. اما درعمل چه اتفاقی افتاد؟ در این مورد نیز به سخنان  آیت الله محمود امجدی توجه فرمایید که می گوید:«عمامه به سر گذاران در طول این ۳۸ سال همه خیانت را به نام اسلام انجام دادند که امروز جوابی برای مردم ندارید .» در این مورد به لینک زیر مراجعه نمایید ( https://www.sedayemardom.net/?p=48072) .

ایلام استانی است که به تنهایی ١۴ درصد کل گازهای ایران را در خود جای داده است، ثروتی عظیم که در دستان سرمایه داران نوپای وابسته به حکومت متعصب دینی و به نام حکومت اسلامی ضبط شده و آن چه که  حاصل مردمان ایلام شده است بیکاری ٧٠ درصدی جوانان این استان می باشد، که در حال حاضر جز رتبە اول خودکشی در ایران و خاورمیانه است؛نبود آب لولەکشی و بهداشتی در بیش از ۵٠ درصد روستاهای این استان و… . با این همه هنگامی که نگاهی به حوادث غیرمترقبه با وقوع حادثه ای اعم از طبیعی و قهری ویرانگر روی داده می پردازیم و وعدەهای پوشالی مسئولان حکومتی برای آبادانی این مناطق نگاه می کنیم، متوجه می‌شویم که سرزمینمان تا چه حد به دست ثروتمندان استثمارگر تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی » رهبر رژیم تباه  شده و در حال نابودی زندگی میلیون ها انسان درمیهن ما ست.

استان ایلام با جمعیتی بیش از هفتصد هزار نفر، هنگامی که با زلزلەی سال ٩٣ با مرکزیت مورموری روبرو می‌شود از داشتن حتا یک فروند هلیکوپتر امداد محروم بود به گونەای که بنا به گفتە مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان در روز حادثه که با خبرگزاری مهر مصاحبه کرده بود: در حال رایزنی برای اعزام بالگرد از کرمانشاه بودند.

اما مساله به همین جا ختم نشده است علاوه بر درد و رنج مردم در روزهای وقوع حادثه، وعده و عیدهای مسئولان حکومتی مبنی بر بازسازی مناطق آسیب دیده نیز بعد از گذشت سه سال هنوز جامەی عمل نپوشیده و اکثر مناطق آسیب دیده هنوز به مانند ویرانەای باقی ماندەاند و یا اگر اقدامی برای بازسازی شده است بار اصلی پرداخت هزینەها بر دوش خود مردم بوده و از آن همه ثروت و سامان ایلام چیزی عاید مردمانش نشده است.

خبرگزاری مهر طی گزارشی در مورخ ٢٢ مرداد ٩۶ از عدم تحقق وعدەهای مسئولین رژیم در بازسازی مناطق آسیب دیده طی سه سال گذشته خبر می‌دهد و از فشار مادی و مالی وارده بر مردم و عدم همکاری نهادهای مرتبطه خبر می‌دهد.

نباید گذاشت مردم محروم  و ستمدیده استان ایلام در خاموشی فراموش شوند. رسیدگی به حال ناخوش آسیب دیدگان  و تامین خواسته‌های آنان می‌باید با پیگیری ازسوی همه نیروهای مترقی و انسان‌دوست دنبال گردد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا