بین‌المللی

سیاستِ نفرت

ترامپ کنفرانس‌های جنجالی کم نداشته است، اما کنفرانس خبری روز گذشته او چیز دیگری بود. حرف‌هایی که رئیس‌جمهوری آمریکا در لابی برج خود در نیویورک بر زبان آورد، نه‌تنها موجب خشم آمریکایی‌ها، بلکه با انتقاد جامعه جهانی مواجه شده است. به نظر حالا باید تعصب نژادی را نیز به فهرست بلندبالا و سیاه ویژگی‌های شخصیتی «دونالد ترامپ» افزود.

او که پیش‌تر به‌خاطر اظهارات جنجالی‌اش درخصوص مهاجران، مسلمانان و زنان از سوی نهادهای مدنی مورد انتقاد قرار گرفته بود، روز گذشته نیز بار دیگر از راست‌گرایان افراطی در راهپیمایی شارلوتزویل دفاع کرد؛ اقدامی که عملا به دوقطبی‌شدن بیش از پیش جامعه آمریکا دامن می‌زند. البته دفاع از برتری‌طلبان سفیدپوست موضعی بود که او از همان روز اول اتخاذ کرده بود، ولی به نظر به دلیل فشارهای سیاسی و جامعه مدنی، مجبور به عقب‌نشینی از آن شد. او در یک بیانیه که به نظر به او تحمیل شده بود، نژادپرستی را امری شیطانی خواند، اما این عقب‌نشینی تنها چندروز بیشتر به طول نینجامید و ترامپ روز گذشته آب پاکی را بر دستان همه ریخت؛ وقتی که به‌خاطر بروز خشونت‌ها هر دو طرف را ملامت کرد. تعلل ابتدایی ترامپ در محکوم‌کردن برتری‌طلبان سفیدپوست و در ادامه مقصردانستن دو طرف که عملا عاملان خشونت را تا حدی از اقدامات زشت خود مبرا می‌کند، به نظر می‌تواند زمینه‌ساز موجی جدید از درگیری‌ها و کشمکش‌ها میان سفیدپوستان و دیگر اقلیت‌های نژادی باشد. پیش‌تر نیز رفتار متعصبانه پلیس آمریکا در برخورد با سیاهپوستان بارها به ایجاد درگیری‌ها و تنش‌هایی در این کشور منجر شده است.
برتری‌طلبان خوب
همه‌چیز از یک مجسمه شروع شد؛ مجسمه رابرت ای لی، فرمانده نیروهای طرفدار برده‌داری در جنگ داخلی آمریکا. گویا قرار بوده این مجسمه از این شهر برداشته شود و دست‌راستی‌ها در اعتراض به این طرح، دست به راهپیمایی می‌زنند. این راهپیمایی با تجمع گروه‌های ضدفاشیست همراه شده و به خشونت کشیده می‌شود. با مداخله پلیس، درگیری تقریبا به پایان رسیده بود و مردم در حال متفرق‌شدن بودند که ناگهان خودرویی به میان مخالفان سفیدپوستان افراطی می‌راند که در نتیجه یک زن ٣٢‌ساله کشته و ١٩ نفر نیز زخمی می‌شوند. اعتراض‌ها به ترامپ زمانی شروع شد که ترامپ روز شنبه در واکنش به مرگ هیتر هِیر، فعال حقوق مدنی، به‌جای محکوم‌کردن این حرکت، تقصیر را متوجه «طرف‌های متعدد» دانست. حال طبق اظهارات اخیر ترامپ، نه‌تنها تمامی این معترضان، نئونازی و برتری‌طلبان نژادی نبوده‌اند، بلکه در میان آنها انسان‌های خوبی نیز وجود داشته است. او روز گذشته نیز به‌جای محکوم‌کردن حرکات نژادپرستانه راست‌های افراطی، نوک پیکان انتقاد خود را به سمت چپ‌هایی گرفت که از نظر او در بروز این خشونت‌ها سهیم بوده‌اند. او ضمن محکوم‌کردن شدیداللحن اقدام جیمز الکس فیلدز که با ماشین به دل جمعیت زده بود، طرف مقابل را نیز افرادی «بسیار، بسیار خشن» خواند. طبق گفته‌های مشاوران ارشد رئیس‌جمهور، این گفته‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی عنوان شده و حتی خود کارکنان را نیز متعجب کرده است. گویا قرار بوده ترامپ در این نشست خبری درباره تسریع اعطای مجوز در حوزه زیرساخت در آمریکا صحبت کند.
جنگ داخلی و قدرت‌طلبی ترامپ
در همین‌ رابطه، وزیر اسبق کار آمریکا با اشاره به اظهارات جنجالی ترامپ درخصوص حملات شارلوتزویل گفت، ترامپ در تلاش برای آغاز یک جنگ داخلی است. رابرت رایش همچنین ترامپ را متهم کرده که ازمشروعیت‌دادن به خشونت به‌عنوان یک «راهبرد سیاسی» بهره گرفته و در تلاش است تا میان هسته سفیدپوستان و اقشار محافظه‌کار طرفدارش با مابقی اقشار جامعه یک نزاع به وجود آورد. ترامپ که از همان ابتدا بخش زیادی از تخم‌مرغ‌های خود را در سبد محافظه‌کاران و ملی‌گرایان گذاشته بود، حال که می‌بیند محبوبیتش در دیگر اقشار جامعه به‌شدت در حال ریزش است، سعی می‌کند اعتماد آن هسته مرکزی طرفداران دوآتشه خود را بیش از پیش به خود جلب کند. او با این کار به‌نوعی یک ارتش مردمی از افرادی با گرایشات نژادپرستانه، زن‌ستیزانه، اسلام‌هراس و ضدمهاجران درست می‌کند که می‌توانند انگیزه‌های خود را در پس شعارهایی مانند احیای آمریکای بزرگ و نخست آمریکا پنهان کنند. به گزارش «ایندیپندنت» و به نقل از رایش، هدف ترامپ ترویج خشونت یا برتری‌طلبی نژادی نبوده، بلکه اینها وسیله‌هایی هستند که از آنها برای تقویت قدرت خود بهره می‌گیرد؛ فردی که از نظر رایش، برای رسیدن به قدرت، ابایی از همدستی با روس‌ها نیز ندارد.
کنگره و توییتر علیه ترامپ
گذشته از واکنش‌های فردی، اظهارات اولیه ترامپ از سوی نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات نیز مورد انتقاد قرار گرفت؛ از جمله چهره‌های برجسته جمهوری‌خواه که حادثه شارلوتزویل را تروریسم داخلی توصیف کردند عبارتند از: سناتور اُرین، مسن‌ترین سناتور حاضر در سنا، در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به کشته‌شدن برادرش در جنگ جهانی دوم، گفت، برادرش در جنگ با آلمان‌ها کشته نشده تا ایده‌های نازی در کشورش پا بگیرند. پل رایان، سخنگوی مجلس نمایندگان، نیز تعصب و برتری‌طلبی را نفرت‌انگیز و مغایر با ارزش‌های حاکم بر آمریکا دانست، اما تندترین موضع را باید متعلق به سناتور دموکرات، برایان شاتز، دانست که در اظهارنظری کم‌سابقه گفته است، ترامپ رئیس‌جمهور او نیست، اما اعتراض به اظهارات ترامپ فقط به چهره‌های سیاسی محدود نماند و به توییتر نیز کشیده شد. ترامپ که از زمان به‌قدرت‌رسیدن، چهره محبوبی در رسانه‌ها و مطبوعات نبوده است، برای پرکردن این خلأ رسانه‌ای به توییتر روی آورد، اما حالا همین توییتر به دشمن او بدل شده است. روز گذشته هشتگی با مضمون «ترامپ را استیضاح کنید»، در صدر نخست هشتگ‌های توییتر قرار گرفت. طبق اعلام «توییتر» در مدت‌زمان کوتاهی، نزدیک به ۶٠ هزار توییت با این هشتگ در این شبکه به اشتراک گذاشته شد.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا