حقوق بشر

اعتصاب غذای رضا شهابی-کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل خواستار آزادی فوری او

بر اساس بیانیه سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی، عضو هیات مدیره این سندیکا، روز ۱۸ مرداد در حالی دوباره زندانی شد که خود نامه آزادی‌‌اش را با تاریخ ۲۴ شهریور سال ۹۴ در پرونده‌اش دیده است…

سندیکای شرکت واحد قوه قضاییه را مسئول سلامت شهابی خوانده و کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل (ITF) با صدور بیانیه‌ای زندانی شدن دوباره شهابی را محکوم کرده است.

در این بیانیه از حکومت ایران خواسته شده به توصیه کمیته آزادی های سندیکایی سازمان جهانی کار که پیش از این خواستار منع پیگرد رضا شهابی و ابراهیم مددی شده بود عمل کند و رضا شهابی را فورا آزاد کند.

رضا شهابی روز ۱۸ مرداد دوباره زندانی شد. او باید ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند.

بر اساس بیانیه سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی، عضو هیات مدیره این سندیکا، روز ۱۸ مرداد در حالی دوباره زندانی شد که خود نامه آزادی‌‌اش را با تاریخ ۲۴ شهریور سال ۹۴ در پرونده‌اش دیده است.

شهابی دوران محکومیت خود را به جرم فعالیت‌های صنفی گذرانده است. او پس از زندانی شدن در اثر شرایط سخت زندان، برخوردهای خشن ماموران و شکنجه دچار صدمات شدید جسمی شده و به تشخیص پزشکی قانونی برای ادامه معالجه از زندان آزاد شد.

چندی پیش دستگاه قضایی برای اعمال فشار بر او، از رضا شهابی خواست به زندان بازگردد تا مدتی که برای معالجه در خارج از زندان بوده را جبران کند. شهابی تهدید شد در صورتی که به زندان بازنگردد ملک وثیقه‌گذار او مصادره خواهد شد.

رضا شهابی روز ۱۸ مرداد در مراجعه به زندان رجایی شهر، حکم آزادی را در پرونده خود دیده اما با این حال ماموران اداره اجرای احکام به او گفته اند باید ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند. شهابی از همان زمان با خواست آزادی بی‌قید و شرط در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

سندیکای شرکت واحد در بیانیه‌ خود نوشته است خانواده رضا شهابی تا چهارشنبه ۲۵ مرداد نه از طریق تلفن به او دسترسی داشته اند و نه موفق به ملاقات او شده بودند. شهابی به سالن ۱۰ زندان رجایی شهر (گوهردشت) منتقل شده که فاقد امکانات اولیه (حتی کولر و یخچال) است و زندانیان اجازه هواخوری ندارند.

به گزارش رادیو زمانه،قرار بود رضا شهابی و ابراهیم مددی، دو عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، خرداد ماه سال جاری به دعوت اتحادیه‌های کارگری فرانسه در کنفرانس سازمان بین‌المللی کار در ژنو شرکت کنند اما از آنجا که ممنوع‌الخروج هستند، امکان خروج از ایران را پیدا نکردند.

کمیته آزادی های سندیکایی سازمان جهانی کار که تاکنون بارها حکومت ایران را در رابطه با تعقیب و آزار فعالان کارگری محکوم کرده پس از پایان کنفرانس خود در بیانیه‌ای از دولت ایران خواست به تعقیب و آزار فعالان کارگری پایان دهد. این کمیته به طور مشخص خواستار آزادی بی‌قید و شرط رضا شهابی و ابراهیم مددی شد.

استیو کوتون، دبیرکل کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل (ITF)، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد دستگیری مجدد رضا شهابی، فعال سندیکای شرکت واحد، تشکل مرتبط با  ITF را محکوم کرد.

کوتون گفت رضا شهابی نباید به دلیل فعالیت‌های سندیکایی مجازات شود.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا