بین‌المللی

اعلام آمادگی اقلیم کردستان برای به تعویق انداختن همه‌پرسی استقلال

هیأت بلندپایه‌ای از اقلیم کردستان برای رایزنی و گفت‌وگو درباره همه‌پرسی استقلال کردستان به بغداد سفر کرده است. دستاورد این سفر اکنون مشخص شده: اقلیم کردستان اعلام آمادگی کرده که برگزاری همه‌پرسی استقلال را «به مدت کوتاهی» به تعویق بیندازد مشروط بر آنکه بغداد زیر نظر جامعه جهانی، تاریخ دیگری برای برگزاری همه‌پرسی استقلال پیشنهاد دهد…

در مارس سال جاری احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر اعلام کردند. قرار بود انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم کردستان یکم نوامبر ۲۰۱۷ برگزار ‌شود. علاوه بر ترکیه و ایران، ایالات متحده آمریکا هم از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان خواسته است همه‌پرسی استقلال را به تعویق بیندازد. در عراق هم این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است. به دلیل این نگرانی‌ها دو روز پیش هیأت بلندپایه‌ای به بغداد رفت که با هیأتی از مقامات عراقی دیدار و گفت‌وگو کند. ریاست هیأت عراقی را نوری مالکی، معاون رئیس جمهور عراق و از مخالفان سرسخت مسعود بارزانی به عهده داشت.

یک منبع آگاه نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق که نام او افشا نشده به خبرگزاری روداو گفته است این امکان فراهم شده که همه‌پرسی استقلال کردستان تا برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۷ به تعویق بیفتد، مشروط بر آنکه بغداد برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان را تضمین کند.

به گفته این منبع آگاه این ضمانت می‌بایست کتبی باشد و سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا هم آن را تأیید کنند.

انتظار می‌رود که هیأت مذاکره‌کننده کرد با هیأتی از اتحاد ملی عراق در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده دیدار و گفت‌وگو کند. بحث بر سر مفادی از قانون اساسی عراق است. اقلیم کردستان می‌گوید دولت عراق با کاهش بودجه اقلیم قانون اساسی را نقض کرده است.

به گزارش رادیو زمانه، بغداد اعلام کرده که همه‌پرسی اسنقلال کردستان قانون اساسی عراق را نقض می‌کند. نوری مالکی روز گذشته تهدید کرده بود که دولت عراق اگر لازم باشد برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال از ارتش استفاده می‌کند. هادی عامری، فرمانده سپاه بدر اما در دیدار و گفت‌وگو با هیأت مذاکره‌کننده کرد خاطرنشان کرده بود که سپاه بدر و حشد شعبی هرگز روی کردها اسلحه نمی‌کشد.

هیأت کرد با سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق هم دیدار و گفت‌وگو کرده است. الجبوری خاطرنشان کرده که پارلمان عراق در چالش سیاسی بر سر برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق بی‌طرف می‌ماند.

الجبوری در مه سال جاری اعلام کرده بود که پارلمان عراق خواهان حفظ وحدت و یکپارچگی عراق است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا