اخبارچرخان

بیست روز از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی- عقیدتی زندان رجایی شهر می گذرد!

فضای رسانه‌ای و دنیای مجازی، در طول سه هفتهٔ گذشته، حجم زیادی از خبرها و گزارش‌هایش را به وضعیت زندانی سیاسی رجایی شهر ،مهدی کروبی و رضا شهابی فعال جنبش کارگری و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه  اختصاص داد. شرایط امنیتی غیرقابل تحمل بند ده، زندانیان سیاسی را به اعتراض وادار ساخته. هم اکنون دست کم ۱۸ زندانی در این سالن در شرایط بغرنجی بیستمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذراند ……
زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که بیش از ۵۰ تن برآورد می شوند در هفته های اخیر به بندی امنیتی و تازه منتقل شدند. در این بند که حتی سرویس های بهداشتی آن نیز مجهز به دوربین های مداربسته است محرومیت های کم سابقه ای به زندانیان تحمیل شده. وضعیت حاصله زندانیان سیاسی را به اعتراض وادار ساخته است. هم اکنون دست کم ۱۸ زندانی در این سالن در شرایط بغرنجی بیستمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذراند.

با گذشت  بیست  روز از اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان سیاسی رجایی‌شهر، شماری از زندانیان پیشین این زندان در نامه‌ای به سران قوا خواستار رسیدگی به حوادث رخ داده در رجایی‌شهر و همچنین اعتصاب غذای زندانیان شدند.

خبرگزاری هرانا ، ۲۷ مرداد ماه ، اعلام کرد که جمعی از زندانیان سیاسی سابق زندان رجایی شهر در پی نقض حقوق شهروندی زندانیان سیاسی-عقیدتی زندان رجایی شهر که منجر به اعتصاب غذای آنها شد،خطاب به روسای سه قوه نامه‌ای نوشتند و خواستار آن شدند که از نقض مکرر قوانین جاری و فشار بر محصورین و زندانیان سیاسی عقیدتی جلوگیری شود.

در این نامه‌ «جابجایی اجباری زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر و تحمیل فشارها و تضییقات جدی بر آنها» خلاف اصول مصرح در قانون اساسی خود رژیم ، موازین حقوق بشر و آیین‌نامه سازمان زندان‌ها خوانده شده است.

بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، مجید توکلی، مهدی محمودیان، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، سعید مدنی و مصطفی نیلی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

اعتصاب این زندانیان از هشتم مردادماه سال جاری و در اعتراض به ضرب و شتم و انتقال اجباری آنها از بند ۱۲ زندان به بند۱۰ آغاز شد. این بند بر خلاف آیین‌نامه زندان به دوربین مدار بسته مجهز است.

در جریان جابه‌جایی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر، چند تن از زندانیان از این انتقال اجباری سر باز زدند. این اقدام به مداخله گارد زندان و ضرب و شتم شماری از زندانیان انجامید.

در جریان این انتقال زندانیان اجازه نداشتند وسایل شخصی‌شان را به همراه بیاورند.

بر اساس گزارش هرانا، در بند۱۰ سرویس های بهداشتی هم مجهز به دوربین های مداربسته است و در آن محرومیت‌های کم سابقه ای به زندانیان تحمیل شده است.

علاوه بر این زندانیان، رضا شهابی نیز از روز ۱۸مرداد در اعتراض به زندانی شدن دوباره خود در زندان رجایی شهر در اعتصاب غذا به سر می‌برد. خانواده شهابی اما به دلیل عدم تماس با او تا روز چهارشنبه ۲۵ مرداد از اعتصاب غذایش بی‌اطلاع بوده‌اند.

متن این نامه را به گزارش کلمه با هم می‌خوانیم:

به نام خدا
سران محترم سه قوه
با سلام

طی روزهای اخیر حوادث پی در پی و البته نه غیر منتظره از جمله شروع و خوشبختانه خاتمه اعتصاب غذای آقای مهدی کروبی در اعتراض به عدم دادرسی و ادامه حصر خود و دو عزیز محصور دیگر خانم زهرا رهنورد و مهندس میر حسین موسوی و همچنین جابجایی اجباری زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر و تحمیل فشارها و تضییقات جدی بر آنها ما را بر آن داشت تا خاطر نشان سازیم انجام اقدامات مورد اشاره بدون نقض نص صریح موازین پذیرفته شده حقوق بشر، قانون اساسی به ویژه اصول ۲۲ ،۳۲ ، ۳۶ ،۳۹ و۱۶۹ ،قانون مجازات اسلامی به خصوص مواد ۱۲و ۱۳ و آیین نامه سازمان زندانها ممکن نبوده و نیست.

بی تردید نقض قوانین پایه از سوی مدیران ارشد و میانی به معنای تضعیف میثاق‌های ملی و گسست بیش از پیش ملت و دولت، کاهش و تخریب اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه ایران است. به علاوه اگر متولیان امور خود ناقض قوانین و مقررات مصوب نهادهای قانونی باشند چگونه میتوان انتظار داشت که ملت و عموم مردم این قوانین و مقررات را محترم شمارند و آنها را رعایت کنند.

آقایان

شما به خوبی از بحران ها و مشکلات متعدد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فعلی و نابسامانی های موجود آگاه هستید. حل این بحران های متوالی و خروج به سلامت جامعه ایران از تنگناهای موجود در عین حفظ استقلال و تمامیت ارضی جز با پایبندی به قوانین و مقررات جاری و تجدید نظر اساسی در رفتارها و خطاهای گذشته به منظور جلب اعتماد عمومی، برخورد با متجاوزان به حقوق شهروندی و کاهش شکاف های مخرب موجود و حرکت به سوی انسجام ملی ممکن نیست. بر این اساس تقاضا داریم در اسرع وقت مقدمات آزادی محصورین را فراهم و نسبت به اصلاح مدیریت زندانها به ویژه زندان رجایی شهر و حل مشکلات و رسیدگی به شکایات زندانیان اقدام کرده و از ادامه بحران ها و تنش های فعلی جلوگیری به عمل آورید.

جمعی از زندانیان سیاسی سابق زندان رجایی شهر

بهمن احمدی امویی- مسعود باستانی- مجید توکلی- مهدی محمودیان- عیسی سحرخیز – کیوان صمیمی- سعید مدنی- مصطفی نیلی

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا