گوناگون

مجلس به ۱۶ وزیر رای داد

شانزده وزیر پیشنهادی روحانی، از جمله وزرایی که در کشتارهای زندانیان سیاسی تابستان سال ۶۷ دست داشته و بازجویان فعالین جنبش مردمی بوده اند، از مجلس رژیم «فقها»رای اعتماد گرفتند …
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ۱۶ وزیر پیشنهادی حسن روحانی رای دادند. در میان وزیرانی که با رای مجلس به کابینه دوازدهم راه یافتند، عاملان اعدام های زندانیان سیاسی، شکنجه گران و بازجویان فعالین جنبش مردمی نیز حضور دارند.

با رای اعتماد مجلس به ۱۶ وزیر کابینه ی دولت روحانی، امروز هیئت وزیران دوازدهمین رئیس جمهور رژیم «ولایت فقیه» تشکیل جلسه می دهد. آوایی، فضلی، ربیعی و آذری جهرمی در این کابینه حضور دارند.
رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی که از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شده بود و امروز پایان یافت . به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های ایرانی بررسی صلاحیت وزرای روحانی در مجلس به پایان رسید. ۱۶ نفر از ۱۷ وزیر معرفی شده توانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند.نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۱۷ وزیر پیشنهادی حسن روحانی، به ۱۶ تن از آنان رای اعتماد دادند. حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو، تنها فردی بود که نمایندگان به او رای اعتماد ندادند و او از راهیابی به کابینه باز ماند. «بیطرف»  از میان ۱۷ پیشنهادی تنها وزیری است که از حضور در دولت دوازدهم بازماند. اورا ازچهره های اصلاح طلب نزدیک به خاتمی می دانند و فراکسیون اصلاح طلبان مجلس نتوانستند حداقل همین یک چهره را نیز وارد کابینه کنند.
در جلسه رای اعتماد مجلس بر اساس گزارش‌ها، وزیر دفاع با ۲۶۱ رای بیشترین رای نیا.رد
از ۲۸۸ نماینده حاضر وزیر آموزش و پرورش ۲۳۸ رای، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۵۲ رای، وزیر اطلاعات ۲۵۲ رای، وزیر اقتصاد با ۲۴۰ رای، وزیر خارجه ۲۳۶ رای کسب کردند و به دولت دوازدهم راه یافتند
همچنین وزیر بهداشت ۲۵۳ رای، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۹۱ رای، وزیر جهاد کشاورزی ۱۶۴ رای، وزیردادگستری ۲۴۴ رای و وزیر دفاع ۲۶۱ رای کسب کردند
نمایندگان مجلس همچنین به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ۱۸۸ رای، به وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۴۱ رای، به وزیر پیشنهادی ارشاد ۲۴۲ رای، به وزیر کشور ۲۵۰ رای، به وزیر ورزش و جوانان ۲۲۵ و به وزیر نفت ۲۳۰ رای موافق دادند.
در ترکیب کابینه اقلیت های ملی و مذهبی و همینطور زنان سهمی ندارند و این حالی است که روحانی حتی در سخنرانی خود در مجلس همچنان ادعا دارد که می خواست وزیر زن معرفی کند اما نمی گوید که اگر وعده ی “شاید وقتی دیگر” نمی دهد، چرا در همین دور پایانی ریاست جمهوری خود چنین نکرد و یا به خواست کدام نیرو حق مشارکت زنان را زیر پا گذاشت.
علی ربیعی وزیر کار، رحمانی فضلی وزیر کشور، آوائی وزیر دادگستری، محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله چهره های کابینه ی پیشنهادی روحانی و مورد اعتماد مجلس هستند. وزرای که روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود می گفت جز زندان و اعدام بلد نیستند.

آرای وزرای پیشنهادی که کابیه دولت دوازدهم را در اختیار خواهند داشت ؛به این شرح است:
– امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ۲۶۱ رای
– حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۲۵٣ رای
– سید محمود علوی وزیر اطلاعات ۲۵۲ رای
– عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ۲۵۰ رای
– سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری ۲۴۴ رای
– سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۴۲ رای
– محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۴۱ رای
– مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی ۲۴۰ رای
– سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش ۲٣٨ رای
– محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ۲٣۶ رای
– بیژن زنگنه وزیر نفت ۲٣۰ رای
– مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ۲۲۵ رای
– علی ربیعی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۹۱ رای
– عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۱٨٨ رای
– محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ۱۶۴ رای
– محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۵۲ رای.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا